زمان مطالعه: 4 دقیقه کتاب تحکیم پیوند زناشویی این کتاب یعنی کتاب تحکیم پیوند زناشویی کتابی است تحسین شده…" /> زمان مطالعه: 4 دقیقه کتاب تحکیم پیوند زناشویی این کتاب یعنی کتاب تحکیم پیوند زناشویی کتابی است تحسین شده…" />

معرفی کتاب تحکیم پیوند زناشویی

خانه » بلاگ » معرفی کتاب تحکیم پیوند زناشویی

فهرست عناوین

کتاب تحکیم پیوند زناشویی

این کتاب یعنی کتاب تحکیم پیوند زناشویی کتابی است تحسین شده در حوزه ی خانواده و همسرداری و زناشویی و مولفان ایرانی دارد و این کتاب چندین بار تجدید چاپ شده است .

تحکیم پیوند زناشویی سر فصل هایی دارد که در ادامه خواهد آمدو توضیح هر کدام در ذیل سرفصل خواهد آمد :

 • سرآغاز کتاب تحکیم پیوند زناشویی

در مقدمه کتاب تحکیم پیوند زناشویی ازدواج را تعریف میکند. و میگوید که ازدواج به الماس تراش خورده ی چند وجهی میماند و در چند بُعد باید بررسی شود. این را بیان میکند که مردم به چه دلایلی ازدواج میکنند و انگیزه های افراد برای تشکیل خانواده چیست.  دلایلی از قبیل فرار از شرایط خانوادگی و ارضا نیاز جنسی و غیره می‌آورد که هر کدام در جای خود بحث مفصلی دارد و در پایان از کارکردهای خانواده و اینکه خانواده اصلا چه فوایدی دارد میپردازد .

 

 • فصل اول کتاب تحکیم پیوند زناشویی: خانواده در مسیر تحول

در این فصل کتاب تحکیم پیوند زناشویی به بیان دوره های مختلف زندگی انسان می پردازد و اینکه انسان چه فراز و نشیب هایی را طی میکند تا به میانسالی و پیری میرسد و آن را در زندگی خانواده بررسی میکند . خواستگاری ، نامزدی ، ازدواج ، زندگی بدون فرزند ، تولد فرزندان و … از دوره هایی ست که به بررسی آنها پرداخته میشود .

و به تفصیل بیان میشود که هر کدام چه نقص هایی دارند و در کدام ما چه وظایفی داریم و نقش ما چیست ؟ چه باید بکنیم و چه نباید بکنیم در هر کدام .

 • فصل دوم کتاب : افسانه های پایدار خانواده

در مورد تصورات و حدس هایی است که ما  در مورد زندگی مشترک داریم و در صورتی زندگی چیز دیگریست ، به شکلی بومی به این حدس و توضیح وتفصیل آن میپردازد. و در پایان فصل در مورد موضوع مثلث زدایی که مبحثی مهم در روان شناسی است میگوید که به تفصیل در کتاب بیان شده .

 • فصل سوم کتاب تحکیم پیوند زناشویی : رابطه ی سالم و نا سالم

این فصل کتاب تحکیم پیوند زناشویی به آن اشاره دارد که شاخصه های یک رابطه ی خوب کدام است وچه چیزی ست که واقعا فساد و گمراهی را به خانواده میکشد ، در پایان فصل ده اصل ارتباط کلامی را بررسی میکند و از اهمیت صحیحی بودن ارتباط موثر در خانواده میگوید و ویژگی های ارتباط موثر را بیان میکند و اجزا ارتباط کلامی را بررسی میکند در آخر .

 • فصل چهارم کتاب : حل و فصل تعارض در ارتباط زناشویی

موانعی در این فصل بیان میشود که از یک ازدواج موفق و زندگی سالم جلوگیری میکند ، از جمله تخیلیات و رویا پردازی درباره ی ازدواج و انتظارات غیر واقعی داشتن همسران از یکدیگر و در گیر شدن در بازی سرزنش متقابل  و … در اخر این فصل آزمونی برگزار میکند و در پایان عواملی که ناسازگاری را در خانواده میاورد بررسی میشود.

 

 • فصل پنجم  : راهکار های ارتباط و گفت گوی موفق همسران

در این فصل کتاب تحکیم پیوند زناشویی بدون اینکه مقدمه چینی کند ، سراغ راهکارهایی از جمله تساوی در گفتگو و گفتگو بر علایق مشترک و … میرود و تمام عواملی را که میتواتند برای یک زندگی مشترک تاثیر گذار باشد را بیان و بررسی میکند

 • فصل ششم کتاب تحکیم پیوند زناشویی : تحکیم رابطه ی همسران

ده گام در تحکیم زندگی مشترک مطرح میکند و برای هر کدام مثالی میزند و کاملا برای مخاطب جا می اندازد که چه چیز هایی اهمیت دارد و این چطور باید باشد .

و به بیان اینکه واقعا چطور باید از همسر تمجید و تعریف نمود و میپردازد و پایه واصولی را برای آن ذکر میکند .

چند توصیه مکمل برای بهبود و تقویت روابط و فن تهیه فهرست مشترک هم از زیر عنوان هایی ست که در آخر این فصل در موردش بحث میشود .

 • فصل هفتم کتاب تحکیم پیوند زناشویی: تعهد در زندگی همسران

انواع تعهد و پایبندی را  مطرح و هر کدام بررسی میکند و دلایلی برای تایید و نواقصشان بیان میکند و تعهد در قالب نقش ها و تهعد مستمر در حضور و عدم حضور همسر از مواردی است که در تعهد بیان میشود وهمچنین راهکارهایی برای بهبود روابط با تمرکز بر تهعد و وفاداری زوجین با هم بررسی میشود .

 • فصل هشتم کتاب تحکیم پیوند زناشویی: بخشش و گذشت

مسلما هیچ فردی کامل نیست و همه افراد اشتباه و قصور دارند. و گذشت و بخشایش را علت اصلی استحکام روابط میداند.  و این ما هستیم که به افراد شانس دوباره میدهیم یا آنها را طرد میکنیم و از زمره خوبان جدا میدانیم . در این فصل به بیان بخشش چیست ؟ و چطور واقعا اتفاق می‌افتد و راهکارهایی برای گذشت از اعماق وجود و چکونگی گذشت همسران از هم و اینکه  چگونه از همسرتان درخواست گذشت کنید ؟

 • فصل نهم : چهل توصیه برای تقویت و تحکیم زندگی مشترک

در این فصل کتاب تحکیم پیوند زناشویی چهل توصیه ی مستقیم و کاملا واضح و با مثال برای همسران دارد تا زندگی بهتری داشته باشند. از قبیل : تعریف و تمجید کنید ، از اعتماد هم سواستفاده نکنید. عادل باشید ، گاهی را بدون کودک بگذرانید ، از کلمه ی طلاق استفاده نکنید و …

 • فصل دهم : در کوچه ی روشنایی

در این فصل کتاب تحکیم پیوند زناشویی نویسندگان احادیث و روایات و داستان هایی را از ائمه شیعه نقل و به انها استناد کرده. و از مخاطب میخواهند که آنها را الگو قرار داده. و زندگی و سبک زندگی خود را تغییر دهند تا به کمال برسند .

 • کتابنامه و ضمیمه …

این بخش کتاب تحکیم پیوند زناشویی مختص ذکر کتب و منابعی است که نویسندگان به آن استناد کرده و آن را مرجع قرار داده اند. و بیشتر این کتب غیر ایرانی و روانشناسی میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید