هک سیستم مغزی برای دریافت پاداش انگیزه

خانه » بلاگ » هک سیستم مغزی برای دریافت پاداش انگیزه

فهرست عناوین

با سیستم مغزی خود چگونه می‌توانیم به بزرگ‌ترین اهداف خود در زندگی دست یابیم؟ سخت کوشی ، یادگیری مهارت‌های جدید و تمرکز در موضوعات قطعاً موارد مهمی هستند، اما یکی از مهمترین مواردی که نیاز داریم انگیزه است. از دست دادن انگیزه می‌تواند ما را در مسیر موفقیت یا در مسیر زندگی متوقف کند. این موضوع می‌تواند زمان ما رابرای رسیدن به خواسته هایمان به تعویق بیندازد این موضوع ممکن است برای ما طوری عمل کند که ما به مهارت تا و توانایی های خود ،شک کنیم و باعث شود ما  از مسیر موفقیت دور شویم. در بدترین موارد ، کمبود انگیزه می‌تواند اهداف ما را از بین ببرد و آرزوهای ما را بکشد.

هک سیستم مغزی برای انگیزه گرفتن

انگیزه در سیستم مغزی از کجا نشات میگیرد؟

این کار با افکار و مواد شیمیایی موجود در سیستم‌های پاداش‌دهی در مغز ما شروع می‌شود. این اتفاق در مغز ما ادامه می‌یابد و بیشتر توسط رفتارهای ما شکل می‌گیرد. به همین دلیل است که علوم اعصاب ، که مطالعه عملکرد مغز است ، بسیار مهم است. وقتی اصول علوم اعصاب را درک کنیم ، می‌توانیم سیستم پاداش را در مغز خود هک و یا رمز گشایی کنیم تا بتوانیم برای رسیدن به بزرگ‌ترین اهداف خود انگیزه  لازم را داشته باشیم.

همچنین برای ایجاد انگیزه در زمان خستگی اینجا کلیک کنید!

علوم اعصاب انگیزه و پاداش سیستم مغزی

در ابتدایی‌ترین سطح ، انسان‌ها می‌خواهند از درد جلوگیری کنند و لذت را تجربه کنند. رفتار لذت‌جویی ما مبتنی بر سیستم پاداش ذهنی است که توسط سیستم مغزی ما کنترل می‌شود. این سیستم مغزی پاداش همان چیزی است که انگیزه ما را حفظ می‌کند و به ما کمک می‌کند تا به بزرگ‌ترین اهداف و آرزوهای خود دست پیدا کنیم.

انتقال‌دهنده‌های عصبی مواد شیمیایی در سیستم مغزی ما هستند که به شکل‌گیری افکار و رفتارهای ما کمک می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین انتقال‌دهنده‌های عصبی در سیستم پاداش ما ، دوپامین شیمیایی “لذت” است. دوپامین عمدتاً در اواسط مغز تولید می‌شود و سپس به مناطق دیگر سیستم مغزی مانند آمیگدال ­ها که نقش زیادی در رشد عاطفی ما دارد ، منتقل می‌شود. همچنین به قشر جلوی پیشانی منتقل می‌شود که مسئول تفکر ، احساس ، برنامه‌ریزی و اقدام است.

کار لذت بخش = ترشح دوپامین

وقتی کار لذت‌بخشی انجام می‌دهیم ، سیستم مغزی ما دوپامین ترشح می‌کند تا ازنظر روحی و جسمی احساس خوبی داشته باشیم. این امر معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که ما غذاهای موردعلاقه خود را بخوریم ، رابطه جنسی برقرار کنیم ، با کسی گفتگوی عالی داشته باشیم یا کار دیگری انجام دهیم که واقعاً از آن لذت می‌بریم. هر وقت از انجام کاری احساس لذت می‌کنیم ، سیستم مغزی ما به خاطر می‌آورد که چه چیزی باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشیم. درواقع برای هر کاری که انجام می‌دهیم مقدار پاداش تعیین و انگیزه ما را تحریک می­کند.

به‌عنوان مثال ، خوردن یک برش از پیتزا موردعلاقه ما ممکن است ارزش پاداشی بیشتری نسبت به نوشیدن یک آب‌میوه طبیعی داشته باشد. در تعطیلات تابستانی گرم  خوردن آب­میوه طبیعی بسیار خنک ارزش پاداشی بالاتری نسبت به تماشای آن چشمه آب در مرکز شهر خواهد داشت.

دوپامین دیگر چه زمانی ترشح میشود؟

سیستم مغزی ما حتی قبل از اینکه درگیر چیزهایی شود که باعث خوشحالی ما می‌شود ، دوپامین آزاد می‌کند. انتظار پاداش به‌جای خود پاداش است که بیشترین تأثیر را در واکنش‌های احساسی و خاطرات ما ازآنچه لذت‌بخش است ، دارد. فقط برنامه‌ریزی برای آن تعطیلات تابستانی با بررسی مکان­های مختلف در یک سایت مسافرتی یا مشاهده مواردی که می‌خواهیم در دی جی کالا خریداری کنیم ، با ترشح دوپامین سیستم پاداش ما را تحریک می‌کند.

فکر کردن درباره شروع پروژه‌ای در محل کار که واقعاً مشتاق آن هستیم ، سیستم پاداش را  نیز فعال می‌کند. این عمل احساس لذت حاصل از سیستم‌های پاداش ذهنی ما، همان چیزی است که رفتار پاداش جویی را ایجاد می‌کند و قسمت عمده‌ای از انگیزه است.

محققان دانشگاه واندربیلت Vanderbilt کشف کردند که “افراد مبتلا” که تمایل بیشتری به کاردارند ، فعالیت دوپامین بیشتری در جسم مخطط و قشر جلوی مغز دارند  که این دو منطقه از سیستم مغزی بر انگیزه و پاداش تأثیر می‌گذارد.

هک کردن سیستم پاداش مغز برای افزایش انگیزه

در ادامه به چهار روشی که برای هک سیستم پاداش در مغز ما وجود دارد تا بتوانیم به ذهن خود نفوذ کنیم و انگیزه را در خود به وجود آوریم، اشاره شده است.

۱. به رشد ادامه دهید

وقتی مرتباً همان کارهای تکراری را انجام می‌دهید ، هجوم دوپامین تمایل به کم­تر و کم­تر شدن دارد. یک‌ راه عالی برای حفظ انگیزه ادامه رشد با انجام کارهای بزرگ و بزرگ‌تر است.

پروژه‌های بزرگ‌تر و چالش‌برانگیزتر را در محل کار به عهده بگیرید. پس از رسیدن به نقطه عطف دویدن یا تناسب‌اندام ، شروع به کار در جهت بزرگ‌تر شدن یا پیشرفت بیشتر کنید. اگر به یک‌زبان خارجی تسلط دارید ، یاد بگیرید چگونه مکالمه‌های فلسفی و پیچیده‌تری را یاد بگیرید. اگر مشاغل شخصی خود را دارید ، روش‌هایی برای به دست آوردن مشتری‌های بیشتر پیدا کنید تا بتوانید سود بیشتری کسب کنید. به یادگیری مهارت‌های جدید ادامه دهید تا  شمارا به لبه منطقه راحتی خود سوق دهد.

پذیرش چالش‌های بزرگ‌تر به سیستم مغزی در جهت پاداش کمک می‌کند تا مقادیر پاداش بالا را به کارهایی که انجام می‌دهیم اختصاص دهد. با رسیدن به اهداف کوچک شروع کنید. همان‌طور که بیشتر و بیشتر به موفقیت ­های کوچک می­رسید ، راه خود را برای رسیدن به اهداف چالش‌برانگیزتر پیش ببرید با این کار لذت رسیدن به موفقیت را تجربه می­کنید که پاداش ­های سیستم مغزی و افزایش انگیزه را به دنبال دارد.

سه فرآیند انگیزه

با در نظر گرفتن یافته‌های علوم اعصاب در مورد پاداش ، یادگیری ، ارزش ، تصمیم‌گیری و کنترل شناختی ، انگیزه را می‌توان در سه فرایند فرعی ، یک فرآیند تولید انگیزه ، یک‌روند حفظ انگیزه و یک فرآیند تنظیم انگیزه تجزیه کرد. ما در این مقاله یک مدل عصبی علمی آزمایشی از فرایندهای انگیزشی را پیشنهاد می‌کنیم که شامل سه فرایند متمایز اما پیوسته ، یعنی رویکرد پاداش محور ، تصمیم‌گیری مبتنی بر ارزش و کنترل هدفمند است.

رویکرد پاداش محور فرایندی است که در آن انگیزه با پیش‌بینی پاداش و رفتارهای رویکرد انتخابی نسبت به پاداش ایجاد می‌شود. این فرآیند جسم مخطط شکمی (ناحیه پاداش) را که در آن انجمن تحریک‌کننده عمل اساسی تشکیل‌شده است ستخدام می‌کند و به‌عنوان انگیزه‌ای خودکار طبقه‌بندی می‌شود که نسبتاً  کمتر به آن توجه می‌شود.

تصمیم گیری مبتنی بر ارزش

در مقابل ، تصمیم‌گیری مبتنی بر ارزش ، فرآیند ارزیابی نتایج مختلف اقدامات ، یادگیری از طریق خطای پیش‌بینی مثبت و محاسبه مداوم ارزش است. جسم مخطط و قشر مدار پیشانی (منطقه ارزیابی) نقش مهمی در حفظ انگیزه دارند. سرانجام ، کنترل هدف‌دار فرآیند تنظیم انگیزه از طریق کنترل شناختی برای دستیابی به اهداف است.

این انگیزه کنترل‌شده آگاهانه با عملکردهای شناختی سطح بالاتر مانند برنامه‌ریزی ، حفظ هدف ، نظارت بر عملکرد و تنظیم عملکرد همراه است. قشر (ناحیه توجه) و قشر (ناحیه کنترل شناختی) اصلی‌ترین مدارهای عصبی مربوط به تنظیم انگیزه هستند.

این سه فرایند فرعی با ارسال سیگنال‌های خطای پیش‌بینی پاداش از طریق مسیرهای عصبی از جسم مخطط و به قشر پیشانی ، با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. مدل عصبی علمی فرایند انگیزشی چندین پیامد آموزشی را در رابطه با ایجاد ، نگهداری و تنظیم انگیزه برای افزایش  یادگیری در محیط یادگیری نشان می دهد.

۲. از تجسم در سیستم مغزی استفاده کنید

“تجسم با یک هدف خیال‌پردازی است.”  بو بنت

یک‌راه عالی برای داشتن انگیزه ، تجسم انجام یک هدف  است ، حتی اگر هنوز آن را کامل نکرده‌اید. تجسم درواقع باعث ترشح دوپامین در مغز می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که پاداش‌های آینده خود را با وضوح بیشتری ببینیم و با جدیت بیشتری به دنبال آن‌ها بروم.

وقتی مغز ما دوپامین ترشح می‌کند و احساس شتاب سرخوشی می‌کنیم ، هیپوکامپ ما که بخشی از سیستم لیمبیک مغز ما است ، آن لحظات لذت‌بخش را در حافظه طولانی‌مدت ما ثبت می‌کند. هرچه موفقیت را بیشتر تجسم کنیم ، بیشتر سیستم مغزی ما این موفقیت تجسم‌یافته را بااحساسات لذت‌بخش مرتبط می‌کند که این امر موجب افزایش پاداش در سیستم مغزی و افزایش انگیزه می­شود.

هنگامی‌که می‌توانیم آینده بهتری را تصور کنیم ، انگیزه این را خواهیم داشت که به جلو حرکت کرده و از موانع موجود در مسیر خود عبور کنیم. به همین دلیل است که مردم سخت تلاش می‌کنند تا حقوق و مزایا را دریافت کنند ویا  پول خود را سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند بچه‌های خود را از  این طریق به دانشگاه بفرستند و کارهای دیگری انجام دهند که به آن‌ها یا دیگران کمک می‌کند تا در زندگی خود پیشرفت کنند.

آرنولد شوارت زنگر ، اپرا وینفری ، ویل اسمیت ، جیم کری و سایر افراد مشهور و تأثیرگذار از تجسم برای دستیابی به موفقیت‌های فضایی خود استفاده کرده‌اند. این‌یک روش عالی برای استفاده از قدرت تخیل شما برای ایجاد انگیزه  و افزایش پاداش در سیستم مغزی برای موفقیت است.

پس

آنچه می‌خواهید را روشن کنید

این مهم‌تر از آن است که اکثر مردم فکر می‌کنند ، زیرا وقتی مواردی را که برای ما مهم هستند شناسایی کنیم ، مشاهده آن‌ها برای ما  راحت‌تر است. هنگامی‌که در مورد اهداف خود شفافیت یافتیم ، شروع به جستجوی راه‌هایی برای دستیابی به آن‌ها می‌کنیم. ممکن است همیشه این فرصت ­ها وجود داشته باشد ، اما ما به دنبال آن‌ها نبودیم ، بنابراین آن‌ها را نمی‌دیدیم.

وقتی اهداف خود را تجسم می‌کنید ، این امر شمارا مجبور می‌کند که در مورد آنچه می‌خواهید خود را جدی بگیرید. در غیر این صورت ، چیزی جز تجسم رؤیاهای نیمه‌کاره درباره آینده شما وجود ندارد. تجسم یک ایده مبهم را به خود اختصاص داده و آن را به هدفی روشن تبدیل می‌کند. این فراتر از یک‌راه حل سریع است.شفافیت باعث می­شود احساس لذت رسیدن به خواسته­ های خود را درک کنید و این امر باعث ترشح دوپامین و پاداش در سیستم مغزی در ذهن شما می­شود که در نهایت انگیزه شما را برای رسیدن به هدف و خواسته دوچندان می­کند.

شفافیت به‌ دقت نیاز دارد ، بنابراین تنها کافی نیست که به ایده‌های مبهم درباره چگونگی زندگی خودپاسخ دهیم. اهداف مبهم شبیه این هستند:

من می‌خواهم ثروتمند باشم.

یا که دلم میخواهد دنیا را بگردم.

دوست دارم مورد احترام قرار بگیرم.

این عبارت­ها شبه هدف است که هرگز شمارا به موفقیت نمی‌رساند زیرا در واقعیت بنا نشده ­اند.برای به دست آوردن شفافیت ، باید بنشینید و در مورد چگونگی وقوع رویدادها یا روابط ، دقیقاً در جایی که می‌خواهید به سرانجام برسید و دقیقاً آنچه برای رسیدن به آنجا باید انجام دهید ، فکر کنید این کار باعث می‌شود انگیزه پیدا کنید و شروع به انجام کارهایی بکنید.

مشخص کنید

هنگامی‌که برای دستیابی به عملکرد عالی از تجسم استفاده می‌کنید ، توانایی اجرای خود را در شرایط دشوار یا استرس‌زا مشاهده می‌کنید. این می‌تواند به شما در انتقال فراتر از شرایط فعلی کمک کند. تجسم رهبران را تشویق می‌کند که بپرسند “اگرچه؟” یا “چه چیز دیگری؟” این نوع سؤالات درهای و فرصت ­های موجود  را باز می‌کند. این‌یک دعوت برای عبور از وضعیت موجود است.

عمل ارائه تصویر دقیق و مشخص از هدف نهایی به سیستم مغزی شما ، باعث ترشح دوپامین می ­شود که  ابزاری قدرتمند برای هدایت شما به سمت موفقیت را تضمین می‌کند. اگر دوپامین با پاداش همراه باشد ، رهبران می‌توانند از این دانش برای کمک به تیم‌های خود دریافتن راه‌هایی برای ایجاد فضای کار رضایت‌بخش‌تر استفاده کنند. تحقیقات مشخص کرده است که دوپامین در انتظار پاداش تولید می‌شود  و درنتیجه پاداش ترشح نمی‌شود.

تجسم نتیجه یک رویداد، برای تحریک تولید دوپامین، کافی است. از خود یک سؤال ساده بپرسید مانند “می‌خواهم این جلسه به چه شکلی باشد؟” و سپس عملکرد خود را تجسم کنید. هر اعتراض و  یا سؤال را که احتمالاً در جلسه مطرح می‌شود ، و پاسخ خود را در برابر آن تجسم کنید.

اگر می‌خواهید برای دستیابی به عملکرد عالی از تجسم استفاده کنید ، باید تمام مراحل  آغاز ، وسط و انتهایی را تجسم کنید. ذهن خود را در یک موقعیت قرار دهید و نحوه برنامه‌ریزی برای شروع ، آنچه را که تجربه خواهید کرد و نحوه انجام آن را شبیه‌سازی کنید  این کار انگیزه شمارا افزایش می دهد.

عدم اطمینان را برطرف کنید

عدم اطمینان می‌تواند در هر زمان خود را نشان دهد. ریشه این مسئله عدم اعتمادبه‌نفس ، کمبود تجربه یا اعتقادات محدودکننده به خود است. اگر با قلبی ترسو و صدای ضعیف به جلو برویم استفاده از تجسم برای دستیابی به عملکرد عالی غیرممکن است.

همچنین داشتن اطمینان برای شغل شما به‌عنوان رهبر ، کارآفرین یا صاحب مشاغل مهم است. اعتمادبه‌نفس شما یک محصول جانبی برای موفقیت شما است اما دلیل آن نیست. عدم اطمینان می‌تواند بهترین تلاش شما برای حرکت به جلو را خراب کند ، مگر اینکه آن را در جوانه خفه کنید.

هرچه بیشتر با موقعیت­ ها ، گفتگوها یا اتفاقاتی که عدم اطمینان شمارا ایجاد می‌کند آشنا شوید ، آرامش بیشتری خواهید داشت تا به شرایط نزدیک شوید. شک و تردید خود را بزرگ کنید و تأیید کنید تا بتوانید اهمیت زمان‌بندی آن‌ها را کشف کنید.

وقتی عدم اطمینان را تجربه کردید ، یادداشت کنید. کاوش کنید که چه چیزی باعث آن می‌شود. در صورت لزوم ریشه­ها را تا زمان کودکی جستجو کنید.

احساسات درست را تجربه کنید

اگر می‌خواهید برای دستیابی به عملکرد عالی از تجسم استفاده کنید ، احساسات بسیار مهم هستند. سیستم مغزی شما بااحساسات بهتر یاد می‌گیرد. خاطرات و تجربیاتی که بااحساسات همراه است در ذهن شما می‌ماند. تجسم یک شبیه‌سازی ذهنی از عملکرد آینده شماست بنابراین باید احساسات درست را در معادله قرار دهید تا بتوانید پاداش مغزی خود را برای افزایش انگیزه به دست آورید.

شبیه ­سازی ایده­ پشت تجسم قرار دادن خاطرات مثبت کاذب در سیستم مغزی شما است. برای موفقیت باید مثبت­ اندیش باشید. اگر تجسم بااحساس مثبت همراه باشد ، سیستم مغزی شما عملکرد آینده شمارا قابل‌دستیابی تر می‌داند و پاداش آن را تجربه می‌کند.

وقتی برای دستیابی به عملکرد عالی از تجسم استفاده می‌کنید ، در زندگی واقعی آمادگی بیشتری برای آن دارید .همچنین  احساس آمادگی خواهید کرد زیرا در حال انجام کاری هستید که قبلاً بارها و بارها در ذهن خود آن را تمرین کرده‌اید.پس با احساسات منفی فضا را تحریک نکنید.

۳. از استرس زیاد خودداری کنید

سطح بالای استرس با التهاب مزمن مرتبط است ، که می‌تواند انگیزه ما را کاهش دهد. محققان دانشگاه اموری این نظریه را مطرح کرده‌اند که التهاب مزمن ناشی از استرس ممکن است باعث ایجاد واکنش شیمیایی در بدن ما شود که باعث کاهش منابع دوپامین در سیستم مغزی  و کاهش پاداش در سیستم مغزی و در نهایت باعث نابودی انگیزه می‌شود.

سطح پایین استرس می‌تواند با هوشیاری بیشتر به عملکرد بهتر ما کمک کند. این هجوم آدرنالین که از استرس به دست می‌آوریم می‌تواند به ما انرژی و توانایی لازم برای انجام بهترین کار را بدهد. اما وقتی سطح استرس زیاد است ، استرس می‌تواند برای بدن ، ذهن و انگیزه ما آسیب‌زا باشد.

استرس بالا می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. در موارد بدتر ، باعث می‌شود افراد پروژه ­ها را ترک کنند یا شغل خود را ترک کنند. این موضوع می‌تواند باعث مشکلات روحی مانند اضطراب یا افسردگی شود. این موضوع حتی می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی ، دیابت ، فشارخون بالا و سایر بیماری­ ها شود که همه این موارد باعث رنجش سیستم مغزی و فرار ذهنی می‌شود . با انجام تمرینات تنفس عمیق ، مدیتیشن ، دویدن یا ورزش منظم استرس را کاهش دهید تا لذت پاداش سلامتی را دریافت کنید.

لطفاً ورزش کن!

با شروع  فعالیت بدنی می‌توانید به بهبود خواب خود کمک کنید. خواب بهتر به معنای مدیریت بهتر استرس است و درنهایت باعث افزایش پاداش در سیستم مغزی می­شود . پزشکان دریافته ­اند افرادی که بیشتر ورزش می‌کنند خواب عمیق بهتری را تجربه می­کنند  زیرا پاداش مغزی خود را از این طریق دریافت می­کنند که به تجدید مغز و بدن کمک می‌کند. اما باید به این نکته توجه داشته  باشید که خیلی نزدیک به زمان خواب ورزش نکنید ، که ورزش خواب برخی از افراد را مختل می‌کند.

بالا رفتن خلق

همچنین به نظر می‌رسد ورزش به خلق‌وخو کمک می‌کند. بخشی از این دلیل ممکن است این باشد که بدن شمارا تحریک می‌کند تا تعدادی هورمون مانند اندورفین و هورمون­ های دیگر را آزاد کند که به جلوگیری از درد ، بهبود خواب و آرامش شما کمک می‌کند. برخی از این هورمون ­ها ممکن است مسئول احساس سرخوشی  و لذت باشند ، که برخی از افراد پس از دویدن طولانی آن را گزارش می‌دهند . وقتی احساس سرخوشی داشته باشید مغز سیگنال‌هایی جهت لذت بردن را دریافت می‌کند و همین امر باعث ایجاد پاداش ذهنی و افزایش انگیزه در افراد می‌شود.

همچنین افرادی که ورزش می‌کنند نسبت به خود احساس مثبت بیشتری می‌کنند. وقتی بدن احساس خوبی دارد ، ذهن شما اغلب آن را دنبال می‌کند. با این تمرینات مغز مقداری از هورمون­ های تسکین استرس  را دریافت می‌کند که درنهایت باعث افزایش پاداش ذهنی و انگیزه می‌شود:

  • دویدن
  • شنا کردن
  • رقصیدن
  • دوچرخه‌سواری
  • ایروبیک

اگر وقت نداری…

اگر وقت انجام یک برنامه تمرینی رسمی را ندارید ، هنوز هم می‌توانید در طول روز راه‌های حرکتی را پیدا کنید که به شما کمک بکند. این نکات را امتحان کنید:

  • به‌جای رفتن به فروشگاه با ماشین با دوچرخه به آنجا بروید.
  • به‌جای آسانسور از پله­ ها استفاده کنید.
  • ماشین خود را با دست بشویید.
  • خانه خود را تمیز کنید.
  • در هنگام استراحت بعد از ناهار خود قدم بزنید.

رژیم غذایی

فواید خوردن غذاهای سالم فراتر از سلامت روان شماست. یک رژیم غذایی سالم می‌تواند اثرات استرس را کاهش دهد ، سیستم ایمنی بدن شمارا قوی­تر کند ، خلق‌وخوی شمارا تعدیل کند و فشارخون را کاهش دهد که همه این موارد باعث ایجاد آرامش در شما می­شود که نتیجه ­ای جز پاداش در سیستم مغزی برای شما ندارد. مقدار زیادی قند و چربی اضافه‌شده می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد. به طور مثال زمانی که استرس زیادی داشته باشید خوردن غذاهای ناخواسته را می­تواند حتی برای شما جذاب‌تر کند که تبعات آن می‌تواند پاداش مغزی را در برابر افزایش انگیزه ،کاهش دهد.

پیشنهاد

برای سالم ماندن به دنبال کربوهیدرات‌های پیچیده ، پروتئین‌های لاغر کننده و اسیدهای چرب موجود در ماهی ، گوشت ، تخم‌مرغ و آجیل­ ها باشید.آنتی‌اکسیدان ها نیز به این امر کمک می‌کنند. آن‌ها از سلول‌های شما در برابر آسیب‌هایی که استرس مزمن ایجاد می‌کند محافظت می‌کنند. می‌توانید آن‌ها را در طیف گسترده‌ای از غذاها مانند لوبیا ، میوه ، توت ، سبزی‌ها و ادویه‌جات مانند زنجبیل پیدا کنید.

۴. چالش ها را دوباره تنظیم کنید

اگر نوع نگاه خود را به مسائل را تغییر دهید ، چیزهایی که نگاه می‌کنید تغییر می‌کنند. وین دایر

یکی دیگر از راه‌های عالی برای هک پاداش در سیستم مغزی شما تغییر چگونگی نگاه شما به چالش‌های زندگی است. یک مشکل رایج این است که بسیاری از افراد کار دشوار را مانعی یا سدی  می‌دانند که انجام آن را دوست ندارند.

یک استراتژی خوب این است که به موقعیت‌های دشوار و موانع به‌عنوان فرصتی نگاه کنید که به رشد شما و اطرافیان کمک می‌کند. این به شما کمک می‌کند تا به کارهای دشوار ازنظر مثبت اندیشی نگاه کنید و درواقع به‌جای ترس از آن‌ها ، منتظر انجام آن‌ها باشید.

به‌عنوان مثال ، اگر سه کارمند در تیم شما با یکدیگر کنار نمی‌آیند و دو نفر از آن‌ها به فکر ترک کار هستند ، به‌عنوان یک مسئله بسیار استرس‌آور و وحشتناک به آن نگاه نکنید. در عوض ، به موقعیت به‌عنوان فرصتی نگاه کنید و از مهارت‌های بین فردی خود برای جمع‌آوری کارمندان عصبانی در کنار هم ، اجازه دادن به آن‌ها برای ابراز نگرانی‌های خود و سپس حل مشکل ، استفاده کنید.

این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا ازنظر شخصی و حرفه‌ای پیشرفت کنند. همچنین به پیشرفت شما و شرکتتان کمک فراوانی خواهد کرد. همچنین می‌توانید همین شیوه تفکر را در زندگی شخصی خود نیز اعمال کنید. اگر دوستان یا اعضای خانواده شما باهم کنار نمی‌آیند ، از اختلاف‌نظر به‌عنوان یک فرصت رشد استفاده کنید زیرا این موضوع به نفع آن‌ها و شما خواهد

به چشم فرصت نگاه کن!

یک استراتژی خوب این است که به موقعیت‌های دشوار و موانع به‌ عنوان فرصتی نگاه کنید که به رشد شما و اطرافیان کمک می‌کند. این به شما کمک می‌کند تا به کارهای دشوار از نظر مثبت اندیشی نگاه کنید و در واقع به‌ جای ترس از آن‌ها، منتظر انجام آن‌ها باشید.

به‌ عنوان مثال، اگر سه کارمند در تیم شما با یکدیگر کنار نمی‌آیند و دو نفر از آن‌ها به فکر ترک کار هستند ، به‌ عنوان یک مسئله بسیار استرس‌آور و وحشتناک به آن نگاه نکنید. در عوض ، به موقعیت به‌عنوان فرصتی نگاه کنید و از مهارت‌های بین فردی خود برای جمع‌آوری کارمندان عصبانی در کنار هم ، اجازه دادن به آن‌ها برای ابراز نگرانی‌های خود و سپس حل مشکل ، استفاده کنید.

این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا ازنظر شخصی و حرفه‌ای پیشرفت کنند. همچنین به پیشرفت شما و شرکتتان کمک فراوانی خواهد کرد. همچنین می‌توانید همین شیوه تفکر را در زندگی شخصی خود نیز اعمال کنید. اگر دوستان یا اعضای خانواده شما باهم کنار نمی‌آیند ، از اختلاف‌نظر به‌عنوان یک فرصت رشد استفاده کنید زیرا این موضوع به نفع آن‌ها و شما خواهد بود.

موارد دشوار یا فرصت؟

وقتی می‌توانیم موارد دشوار را به‌عنوان فرصت‌های عالی ببینیم ، مشتاقانه منتظر آن‌ها خواهیم بود. وقتی ما چشم‌انتظار انجام کارهایی هستیم ، باعث می‌شود پاداش در سیستم مغزی ما دوپامین بیشتری به ما به عنوان پاداش بدهد و این احتمال را افزایش می دهد که به‌عنوان فرصت‌های رشد به مشکلات آینده نگاه کنیم.

نتیجه انگیزه بخشی،اتفاقات چالش‌برانگیز ،در رشد فردی و شغلی است. به همین دلیل فیلم‌های انگیزشی و سخنرانی‌های انگیزشی بسیار محبوب هستند. یک قسمت اصلی از داشتن انگیزه ، حتی در چالش‌برانگیزترین زمان ­ها ، درک نحوه کار مغز ما است. علم به ما درک خوبی از سیستم پاداش مغز ما و مواد شیمیایی و مسیرهایی داده است که به آن اجازه می دهد رفتار ما را شکل دهد.

وقتی شروع به تسلط بر مغز خود کنیم ، بهتر می‌توانیم بر زندگی خود مسلط شویم و به آن اهداف بزرگ برسیم.شما می‌توانید برای افزایش انگیزه خود به مقاله راه­کارهای افزایش انگیزه مراجعه کنید.

کلام آخر

پس برای این­که از پاداش‌هایی که مغز ما ممکن است به ما بدهد استفاده کنید لازم است سیستم مغزی خود را برای افزایش انگیزه هک و یا رمزگشایی کنید.شما می‌توانید با انجام ورزش ،تجسم و اعتماد به خود مقدار دوپامین را در مغز خود افزایش دهید و با این کار مغز خود را رمزگشایی و هک کنید و از آن برای انگیزه گرفتن و رشد و پیشرفت استفاده کنید.

شما می­توانید با تجسم واضح و شفاف اهداف خود دوپامین بیشتری از مغز خود پاداش بگیرید که این هورمون سوخت افزایش انگیزه برای حرکت و رسیدن به خواسته­ ها را به شما می­دهد.پس با احساسات مثبت شروع به تجسم کنید و خود را در مسیر رسیدن به اهداف خود ببینید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای رمزگشایی سیستم مغزی برای گرفتن پاداش وجود دارد؟آیا دوست دارید با هک سیستم مغزی خود به افزایش انگیزه بپردازید؟

دیدگاهتان را بنویسید