وقتی خسته می‌شویم چگونه به خود انگیزه بدهیم؟

خانه » بلاگ » وقتی خسته می‌شویم چگونه به خود انگیزه بدهیم؟

فهرست عناوین

هرکدام از ما در زمانی از کار و تلاش و از زندگی خود به خاطر شرایط و  اتفاقات خسته می ­شویم و انگیزه خود را برای انجام کارهای مختلف از دست می‌دهیم .گاهی آن‌قدر خسته می ­شویم که دیگر رمقی برایمان باقی نمی‌ماند که بخواهیم کاری انجام دهیم. اما گاهی نسبت به برخی مسائل واکنشی متفاوت نشان می‌دهیم با اینکه بسیار خسته‌ایم اما نیرویی فراتر به ما کمک می‌کند که باز هم به کار خود ادامه دهیم این نیرو انگیزه است که قصد داریم در این مقاله در مورد آن و کارهایی که می‌توانیم برای افزایش انگیزه در هنگام خستگی انجام دهیم بپردازیم . ما در این مقاله قصد داریم مفاهیم زیر را برای افزایش انگیزه هنگام خستگی مورد بررسی قرار دهیم.

وقتی خسته می‌شویم چگونه به خود انگیزه بدهیم؟

پس:
آنچه شما را تحت‌ فشار قرار داده است لیست کنید
اهداف خرد را هر روز کاری تعیین کنید
کمی برای خودتان وقت بگذارید
چند وظیفه را با هم انجام ندهید
یک دوست پاسخگو داشته باشید
از به اشتراک گذاشتن نترسید

آنچه شمارا تحت‌ فشار قرار می‌دهد لیست کنید

فهرست‌ها موارد بسیار قدرتمندی هستند. ما ممکن است متوجه شویم که وقتی احساس ضعف در زندگی می‌کنیم ، به‌ طور خاص آن را  از بین می‌بریم .اما چه چیزی باعث می‌شود این‌ گونه احساس کنیم. وقتی چنین احساسی پیدا کنیم ، بهتر است آنچه باعث ایجاد احساس خستگی می‌شود را لیست کنیم.
این لیست اغلب با شروطی که انتظار داریم، نیست و ممکن است بیشتر از یک یا دو مورد به ذهن ما نرسد.

چه چیزی را می‌توانید کنترل کنید؟

با فهرستی که  در پیش رو دارید ، وقت آن است که نگاهی به آنچه می‌توانید تحت تأثیر قرار دهید ، بیندازید.
مثلاً:
اگر  کارهایی وجود دارد که مهلت کم و اصرار بیش‌ از حد برای  انجام آن­ ها  در لیست شما وجود داشته باشد ، با مشتریان  خود صحبت ‌کنید و ببیند که آیا می‌توان برخی موارد را تغییر داد، یا شاید در آن ماه کار را متوقف کرد یا خیر.اگر احساس تعهد غیر شغلی را بیش‌ از حد احساس کنید، می‌توانید آنچه را که می‌توانید لغو کنید و انجام ندهید.
از طرف دیگر ، اگر موضوعی باشد که شما  قادر به کنترل آن نیستید(مانند یک بیماری همه‌گیر) ، به خود اجازه بدهید  در مورد آن فکر کنید و با خود بگویید خوب ! الان من باید چه‌ کاری انجام دهم؟
لیست خود را مرور کنید تا هر چیزی را که می‌توانید تغییر دهید برای آن اقدام کنید (حتی اگر این فقط یک ایمیل برای واگذاری کار یا تغییر مهلت باشد). این چیزی است که ب شما  کمک می‌کند کمی بیشتر روی خستگی  خودکنترل داشته باشید و انگیزه بیشتری برای ادامه کار پیدا کنید ، اگرچه که باید بپذیریم  این چیزی است که برای همه متفاوت خواهد بود.

اهداف خرد را هر روز کاری تعیین کنید

احساس خستگی مفرط واقعاً می‌تواند باعث کاهش بهره‌وری شود و عاملی برای کاهش انگیزه برای ادامه کار شما باشد و شما را از انجام کارهایی که نیاز دارید یا به‌طور معمول می‌خواهید انجام دهید، باز دارد. شاید متوجه شده باشید که یکی از راههای غلبه بر این خستگی و افزایش انگیزه تعیین اهداف کوچک و قابل‌دستیابی برای هرروز کاری است.
بنابراین ، اگر یکی از اهداف شما در این روز تکمیل یک گزارش طولانی است ، آن را به بخش‌ها کوچک‌تر تقسیم کنید . انجام این کار  ممکن است فقط ۳۰ دقیقه زمان ببرد یا طول بکشد که در مقایسه با کل روز ، زمان زیادی نیست. پس‌ازآن می‌توانید پیشرفت و انگیزه را در جهت رسیدن به این هدف کاملاً واضح ببینید .
شما می‌توانید طرفدار پروپا قرص از اهداف خرد خود باشید ، زیرا  به‌ طور مداوم به شما  کمک می‌کند تا سریع‌تر وظایف را پشت سر بگذارید و وظایف طاقت‌ فرسا را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید که همین موضوع کوچک نیز می­ تواند تأثیر زیادی روی انگیزه شما داشته باشد.

وظایف و اهداف را در اولویت قرار دهید

بیش‌ از حد اهداف خرد در یک روز دارید؟ آن‌ها را در اولویت قرار دهید. در آن روز مهم‌ترین آن‌ها را در اولویت قرار دهید زیرا  طبق قاون پارتو ،۲۰ درصد کارها ۸۰ درصد نتیجه را به وجود می‌آورند پس به قول برایان تریسی ابتدا قورباغه‌ات را بخور! اگر می‌خواهید بعضی از مهلت‌ها را تغییر دهید یا از آن‌ها کمک بگیرید ، آن را انجام دهید.
پس بیایید به همه‌چیز نمره اولویت از ۱ به ۳ بدهید که ۱ بالاترین اولویت است و شما باید ابتدا روی کارهایی که امتیاز یک گرفته‌اند کارکنید. مقیاس وسیع‌تری از سطح اولویت ممکن است برای شما مفید باشد یا حتی فقط ۲ سطح داشته باشید این کار به شما انگیزه می‌دهد زیرا در ابتدای روز مهم‌ترین کار خود را به اتمام رسانده‌اید و کارهای بیهوده که باعث خستگی و کاهش انگیزه شما می ­شود را کنار گذاشته ­اید.
یکی از قدیمی‌ترین کشمکش‌های محل کار ، دانستن چگونگی اولویت‌بندی کار خود است.

همچنین جهت برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف اینجا کلیک کنید!

با انجام وظایف بیشتر ، ایمیل‌ها و پیام­ های بی‌وقفه و انتظارات بیشتر از خود ، تصمیم‌گیری در مورد آنچه شایسته توجه شما است می‌تواند به‌سرعت برای شما طاقت‌فرسا شود.بااین‌وجود تسلط بر اولویت‌بندی می‌تواند زندگی شمارا تغییر دهد. دانستن اولویت‌های شما استرس را کاهش می‌دهد ، به شما کمک می‌کند تا روی کارهای خود متمرکز شوید  و ترس را نادیده بگیرید ، که این موضوع  می‌تواند بهره‌وری و مدیریت زمان را بهبود بخشد و حتی وقتی مرزهای بهتری را برای روز کاری خود ایجاد می‌کنید ، به تعادل کار وزندگی نیز کمک می‌کند و باعث عدم خستگی می­ شود.
وقتی دانستید که چطور وظایف و زمان خود را اولویت‌بندی کنید ، متوجه خواهید شد که بسیاری از کارهایی که اضطرار در انجام آن­ ها وجود دارد، واقعاً به توجه شما نیاز ندارند. حداقل  این است که بلافاصله یا در همان زمان نیاز به توجه ندارند.اما گرچه عناصر اولویت‌بندی کار شما ساده هستند (یعنی بدانید چه‌کارهایی باید انجام شود و آن‌ها را ازنظر اهمیت رتبه‌بندی کنید) ، اما این‌یک تمرین ساده نیست.
هنگامی‌که اولویت‌ها در حال انباشته شدن هستند ، شما به یک سیستم روشن نیاز دارید تا شمارا از خستگی و کلافه بودن به کنترل خود درآورد.

چگونه کارهای خود (و زمان خود) را برای افزایش انگیزه اولویت‌بندی کنیم:

کمی برای خودتان وقت بگذارید

این چیزی است که همیشه بیشترین ضد تعادل را  اکثر  افراد برای آن پیدا می‌کنند. وقتی مشغول هستید ، آخرین چیزی که فکر شمارا درگیر می‌کند این است که شاید وقت بگذارید تا فقط بروید و کاری برای خود انجام دهید. اما اگر بدانید که دور شدن از میز کار و ۳۰ دقیقه راه رفتن ذهن شمارا پاک می‌کند و با تمرکز و توانایی بیشتری برای بهره‌وری بازمی‌گردید حتماً برای خود وقت می‌گذارید و آن موقع است که می­بینید انگیزه­ای دو چندان دارید و خستگی تمام روز از بدنتان بیرون رفته است.
تاکتیک‌های دیگر نیز می‌توانند به شما کمک کنند تا از بازده و انگیزه بیشتری برخوردار شوید اما مطمئناً یک پیاده‌روی سریع برای اکثر افراد مفید است. ثابت‌شده است که مدیتیشن باعث کاهش سطح استرس می‌شود. این چیزی است که می‌تواند در هرکجا که ممکن است،اتفاق بی‌افتد و انجام شود.
بعضی‌ها دوست دارند بدوند. برخی دوست دارند با تلفن‌های خود بازی کنند. هر کاری که انجام می‌دهید و  چیزی که از آن لذت می‌برید و باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید برای افزایش انگیزه و رفع خستگی خوب است . صرف‌نظر از اینکه چه اتفاقی می‌افتد و چقدر مشغول هستید ،برای خود وقت بگذارید تا از آن لذت ببرید و خستگی خود را بیرون کنید تا انگیزه کار کردن داشته باشید.

تفویض اختیار را بیاموزید تا انگیزه داشته باشید

از خانواده ، دوستان و همکاران بخواهید کارهایی را برای شما انجام دهند که می­تواند کمی زمان شما را آزاد کند. در ابتدا ممکن است این کار برایتان سخت باشد ، اما نه‌تنها وقت بیشتری خواهید داشت ، بلکه از اینکه دیگران همه‌چیز را به شما می‌سپارند کمتر احساس ناراحتی  می‌کنید.

فقط بگویید نه

فعالیت‌هایی را که باعث اتلاف انرژی و زمان می‌شوند را انجام ندهید. دورهم جمع شدن‌های منظم را که چیزی فراتر از یک عادت شده‌اند ، از بین ببرید و انرژی را برای افرادی که بدون گرفتن چیزی پس می‌دهند هدر ندهد. سوزی گریز ، مربی زندگی می‌گوید: “نه گفتن مؤثرترین روش برای به دست آوردن وقت و انرژی و انگیزه  است.”

سیاست میز روشن

یک سیاست میز روشن ایجاد کنید. هدف این است که هر قطعه کاغذ را فقط یک‌بار بخوانید و اداره کنید که یک بار یک کار را ایجاد کنید: این بدان معنی است که بلافاصله با صورتحساب‌ها ، برگه‌ها و مواردی ازاین‌دست برخورد کنید و سپس آن‌ها را پرکنید. اگر در حال حاضر یک سیستم بایگانی ساده و مؤثر ندارید ، هرچه سریع‌تر دستگاهی را برای خود به وجود آورید.

مکانی برای همه‌چیز در جهت افزایش انگیزه

با ایجاد مکان‌های خاص برای نگهداری وسایلی مانند عینک و کلید ، که همیشه به نظر می‌رسد در صورت نیاز سریع به آن‌ها، ناپدید می‌شوند ، از جستجوی ناامیدکننده لوازم ضروری بی‌جا خودداری کنید.

خرید عمده

تولدهای زیادی در این ماه دارید؟ تمام کارت‌ها (و تمبرهای) موردنیاز را با یک‌بار خرید در نظر بگیرید. شما انتخاب بهتری خواهید داشت و از وحشت در لحظه آخر خودداری می­کنید.

ایمیل یا پیام‌های شبکه‌های اجتماعی خود را مدیریت کنید

صندوق ورودی خود را به‌طور مرتب چک کنید اما فقط در زمان‌های خاص به پیام‌ها پاسخ دهید. سپس می‌توانید به‌جای پرداختن به هر یک از پیام‌ها یا ایمیل‌های  موردنظر را در اولویت قرار دهید.

تماس‌گیرنده‌های سرد را قطع کنید تا انگیزه داشته باشید

شما مجبور نیستید مرتباً به فروشندگان تلفنی یا سایر تماس‌های ناخواسته فروش پاسخگو باشید . فقط در سرویس تلفن اولویت تلفنی را ثبت‌ کنید. اما به یاد داشته باشید که با مؤسساتی که تماس‌های آن‌ها خوشایند است مانند خیریه‌ها و شرکت‌هایی که می‌خواهید با آن‌ها تجارت کنید تماس بگیرید و به آن‌ها اجازه دهید با شما تماس بگیرند . این کار باعث می­شود از کلافگی ­هایی که در کمبود وقت به­وجود   می ­آید رهایی یابید.

از بانکداری اینترنتی استفاده کنید

در بانکداری اینترنتی ثبت‌نام کنید تا بتوانید موجودی خود را بررسی کنید ، پول انتقال دهید ، برای اضافه برداشت اقدام کنید ، قبض پرداخت کنید و ۲۴ ساعت شبانه‌روز پرداختی‌های خود را انجام دهید. متناوباً ، بیشتر صورتحساب‌ها می‌توانند به‌صورت خودکار و به­صورت کستقیم پرداخت شوند . انجام آن‌ها فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

خرید آنلاین

اگر اوقات فراغت محدودی دارید  که آن­هم صرف خرید از  مغازه‌هایی می ­شود که می­ خواهید از آن­ ها هدایای تولد ، غذا و کالاهای خانگی بخرید ، ایده این است که با خرید آنلاین این­کار را انجام دهید. اکنون می‌توانید تقریباً هر چیزی را از طریق اینترنت خریداری کنید . کتاب ، اسباب‌بازی ، لوازم‌آرایشی ، لباس ، مواد غذایی ، کامپیوتر ، مبلمان ، پرواز ، بلیت کنسرت  و هر چیزی را که فکرش را بکنید. همه با یک کلیک موس انجام می‌شوند.
در صورت بروز مشکلات ، شرکت‌های شناخته‌شده و یا آدرس و شماره تلفن را انتخاب کنید. حتی فروشگاه‌های مستقل محلی شما ممکن است یک فروشگاه آنلاین داشته باشید که می‌توانید از آن‌ها خرید کنید و تا زمانی که مناسب شما است به این کار ادامه دهید که می‌تواند از رفت آمدهای بی‌مورد که باعث خستگی و کلافگی و بی‌انگیزگی شما می‌شوند جلوگیری کنید.

توقف چندوظیفه‌ای برای افزایش انگیزه

انجام چندوظیفه می‌تواند بهره‌وری شمارا کاهش دهد و احساس غرق شدن در زندگی را افزایش دهد. واقعیت برای اکثر ما این است که تمرکز هم‌زمان روی  چندین کار بدان معناست که واقعاً نمی‌خواهیم روی هیچ‌یک از آن‌ها تمرکز کنیم. ما کندتر می‌شویم ، استرس بیشتری داریم و لیست کارهای کمتری را علامت می‌زنیم. بنابراین ، یک‌بار برای همیشه با این مسئله مقابله کنید.
اما اگر مجبورید چندوظیفه‌ای انجام دهید چه می‌کنید؟
با توجه به موارد بالا ، اغلب ما  چندوظیفه‌ای بودن را دوست نداریم . پس ترجیح می‌دهیم فقط یک­بار روی آن کار متمرکز شویم.

آن هدفی را که همیشه می‌خواستید دریافت کنید

آیا تابه‌حال یک کودک ۵ ساله را درحالی‌که برادر ۳ ساله‌اش گلوله‌های تفنگ پلاستیکی را به سمت او شلیک کرده و بچه برادرش سعی در نابود کردن همه‌چیز را در نظر دارد ، آرام کرده‌اید؟  فرض کنید می‌خواهید این کودکان بسیار شرور را آرام کنید و شما کارهای بسیاری برای انجام دادن دارید.
شما می‌توانید چندین کار را باکار در بلوک‌های زمانی  مختلف انجام دهید و کمی از روش پومودورو Pomodoro الهام بگیرید. شاید ۲۵ دقیقه کامل زمان لازم برای انجام بلوک‌های کامل پومودورو را نداشته باشید. اما وقتی کودک  کوچک‌تر خوابید ، فرصتی پیدا کنید  که دو  کودک بزرگ‌تر را در اتاق‌های جداگانه قرار دهید. برای یکی از کودکان انجام کارهای هنری را تعیین کنید. و کودک بزرگ‌تر را به انجام تکالیف مدرسه  وادار کنید و بگویید که به ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارم.
و شما  در سکوت کامل و بدون هیچ حواس‌پرتی کار خود را انجام دهید. شما می‌توانید در طول روز چندین بار کارهای خود را در خانه مدیریت کنید کافی است زمان‌های به وجود آمده را به دستی مدیریت کنید.
بنابراین ، حتی اگر ممکن است چندوظیفه را انجام دهید ، به‌جای اینکه بخواهید هم‌زمان چندین کار را انجام دهید ، باید سعی کنید در بلوک‌های چنددقیقه‌ای که برای شما عملی است آن­ها را  اجرا کنید.

یک دوست پاسخگو داشته باشید تا به شما انگیزه دهد

فرض کنید شما و دوستتان سال گذشته برخی از اهداف سلامتی و تناسب‌اندام را دنبال کرده‌اید. شما به‌طور مرتب در مورد بزرگ­نمایی یا موارد مشابه پیشرفت صحبت می‌کنید و از برنامه‌های تناسب‌اندام خود عکس‌هایی را برای گزارش ارسال می‌کنید.
داشتن یک دوست پاسخگو دررسیدن به اهداف بسیار مفید است. شما در آن روزهایی که احساس خستگی شدید می‌کردید ، یکدیگر را تشویق می‌کردید که حتماً ورزش کنید.

از به اشتراک گذاشتن نترسید

آیا احساس ناراحتی در زندگی دارید؟ این احساس طبیعی و قابل‌قبول است ، خصوصاً در چنین شرایطی که بسیار خسته و بی‌انگیزه هستید؟. در مورد آن صحبت کنید ، احساسات خود را با یک مخاطب مورد اعتماد در میان بگذارید و در نهایت با خود مهربان باشید.

 

کمی تفریح کنید تا انگیزه بگیرید

زمانی که خسته هستید و انگیزه ای برای انجام کاری ندارید سعی کنید کمی تفریح را امتحان کنید. مواردی که حال شما را خوب میکند و تفریح مورد علاقه شماست را بشناسید و وقتی انگیزه ندارید به آنها مراجعه کنید.

گاهی اوقات با مطالعه یک کتاب میتوان انگیزه را افزایش داد. حتی گاهی با گوش دادن به یک موزیک دلچسب و یا حتی دیدن یک دوست .

اگر ورزش خاصی را دوست دارید حتما در این لیست قرار دهید. مسافرت یک روزه و یا کوهنوردی و بودن در دل طبیعت برای افرادی که به طبیعت علاقه مند هستند میتواند راهی برای تجدید قوا باشد. دیدن فیلم هم از جمله مواردی است که میتواند برای تفریح در نظر گرفته شود.

 

کلام آخر

پس شما می‌توانید برای اینکه خستگی‌هایی که موجب از بین رفتن انگیزه‌ها برای انجام کار می‌شود را از بین ببرید نیاز به لیست کردن کارهای مهم و غیر مهم خودت دارید. شما می‌توانید از ابزارهای اینترنتی جهت انجام کارها استفاده کنید. شما می‌توانید برای انجام چندوظیفه که واقعاً می‌تواند انگیزه شمارا نابود کند و باعث خستگی مداوم شما شود  را با کمک تکنیک پومودورو یا فن گوجه‌فرنگی مدیرت کنید.
به نظر شما چه راه های دیگری برای رفع خستگی وجود دارد تا انگیزه شما افزایش پیدا کند؟

دیدگاهتان را بنویسید