چگونه در ۲۰ دقیقه مسئولیت‌پذیر شویم؟

خانه » بلاگ » چگونه در ۲۰ دقیقه مسئولیت‌پذیر شویم؟

فهرست عناوین

مسئولیت‌پذیری از بدو تولد شروع نمی‌شود. این مهارت چیزی است که با افزایش سن، رفتن به مدرسه و پیشرفت در زندگی کسب می‌شود. احساس مسئولیت‌پذیری شما می‌تواند از طریق اعضای خانواده، دوستان یا چیز دیگری مانند تلویزیون که می‌بینید شکل گرفته باشد.

با این حال، شما می‌توانید بسیاری از مسائل مختلف، خوب و بد را بشنوید و ببینید. به همین دلیل احساس مسئولیت‌پذیری شما فقط به خود شما بستگی دارد. شما رفتار، کردار و گفتار خود را انتخاب می‌کنید.
بنابراین، مسئولیت‌پذیری یک مهارت است. شما می‌توانید آن را یاد بگیرید. با این حال، روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. شما با عملکرد خود شخصیت خود را شکل می‌دهید.
به‌عنوان مثال، این شما هستید که تنبلی یا زود بیدار شدن، پس‌انداز کردن یا بی پروا خرج کردن را انتخاب می‌کنید. این موضوع در مورد اثبات رفتار شما است که می‌توانید بفهمید چگونه کارهارا انجام می‌دهید، و درواقع شما پاسخگوی رفتار خود هستید.
در پایان، دوباره،  انجام همه کارها به تصمیم آگاهانه خود شما بر می­گردد. بنابراین، مقصر دانستن دیگران به دلیل اشتباهات خود، کاری اشتباه و بیهوده است. با این اوصاف در ادامه به چندین راه‌حل پرداخته‌ایم که می‌تواند به شما برای رسیدن به مهارت مسئولیت‌پذیری کمک می‌کند.

چگونه در ۲۰ دقیقه مسئولیت‌پذیرتر شویم؟

 

  • مسئولیت‌پذیری از چه زمانی آغاز می‌شود؟
  • چگونه دست از بهانه‌ها برداریم؟
  • چرا از زیر مسئولیت شانه خالی می‌کنیم؟
  •  برنامه‌ریزی مالی چگونه ما را مسئولیت‌پذیر می‌کند؟
  • چگونه روتین‌هایی برای انجام مسئولیت‌های خود ایجاد کنیم؟
  • چگونه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟

۱. برای مسئولیت‌پذیری دست از بهانه گیری بردارید

هنگامی که اشتباهی مرتکب شدید، خودتان را وارد گود کنید. به‌جای سرزنش  کسی یا چیز دیگری، دلیل واقعی اینکه چرا نتوانستید کاری را انجام دهید را بیان کنید. با آوردن بهانه‌، درواقع اعتراف می‌کنید که مسئولیت‌پذیر نیستید. علاوه بر این، این موضوع می‌تواند شمارا ترسو جلوه دهد. اگر نمی‌توانید کاری را به موقع انجام دهید و یا یک کار را به اتمام برسانید، قول بیهوده ندهید.
شما باید به روشنی در مورد آنچه می‌توانید و نمی‌توانید انجام دهید فکر کنید، تا از بهانه آوردن برای خود جلوگیری کنید. حتی بهتر است وقتی در چنین شرایطی قرار گرفتید، بگویید که چرا به‌جای این‌که یک دروغ بسیار کوچک بیان کنید، آن کار را انجام ندادید.

چگونه می‌توان بهانه گیری را برای مسئولیت‌پذیری متوقف کرد؟

مردم می‌توانند خلاقیت فوق‌العاده‌ای داشته باشند و می‌توانند کارهای خارق‌العاده‌ی زیادی انجام دهند اما وقتی پای عمل کردن به میان می‌آید شروع به بهانه آوردن می‌کنند. ما اغلب از این بهانه‌ها برای برون رفت از شرایطی که دشوار و ناخوشایند به نظر می‌رسند، یا چیزی که باعث ترس و اضطراب ما می‌شود، استفاده می‌کنیم.
گاهی اوقات فقط به این دلیل که نمی‌خواهیم به کاری متعهد شویم یا شاید تنبلی  می­ کنیم و دوست داریم به‌جای انجام کار تعلل کنیم و بهانه می­آوریم.

هر یک از ما در هر جنبه‌ای از زندگی خود این کار را انجام داده‌ایم.

ممکن است بهانه‌های هر فردی متفاوت باشد اما همه بهانه­ ها یک ویژگی مشترک دارند، آن‌ها در زندگی شما ناخوشایند هستند.
اگرچه ممکن است در لحظات خاصی از زندگی ما مناسب باشند، بهانه گیری یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید با خود انجام دهید. بنابراین، به‌هیچ‌وجه نباید از آن­ها اجتناب کرد.
وقتی صحبت از تغذیه‌ی سالم، ورزش کردن یا رسیدن به آن سطح درآمدی ایده آلی است که می‌خواهید، بهانه می‌گیرید. بعضی اوقات بهانه می‌آورید تا با افراد اطراف خود خوب رفتار نکنید و این­گونه از زیر بار مسئولیت‌پذیری شانه خالی می‌کنید.
به‌عبارت‌دیگر، شما بهانه‌های خود را برای منطقی جلوه دادن اقدامات خود به کار می‌گیرید، حتی اگر این اقدامات بارها و پارها اشتباه باشد. شما دیگران را در مورد مواردی که کاملاً درست نیستند متقاعد می‌کنید، اما از همه بدتر اینکه سعی می‌کنید همان کار را با خودتان انجام دهید و خودتان را گول بزنید.
با این حال، دلایل بهانه گیری ما را می‌توان در چند دسته طبقه‌بندی کرد که برخی از آن ها برای اکثر ما کاملاً آشنا است.

منطقه ترس و آسایش در مسئولیت‌پذیری

یکی از رایج‌ترین دلایل بهانه‌تراشی در هر زمانی ترس است. ترس از ناشناخته‌ها، ترس از شکست یا اشتباه، ترس از قرار گرفتن در معرض و آسیب‌پذیری و…

ترس در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد.

همه ما این ترس­ ها را پشت سر گذاشته‌ایم و این اصطلاح برای اکثر مردم بسیار آشنا است. عمداً یا ناخواسته، وقتی می‌ترسیم به‌جای اینکه بفهمیم چه چیزی باعث ایجاد این احساس در ما شده است، شروع به بهانه آوردن می‌کنیم.
از این گذشته، وقتی با شرایطی جدیدی مانند چیزهای ناشناخته  می‌شویم ، احساس اضطراب می‌کنیم. ما برای اینکه دوباره احساس راحتی کنیم، به‌صورت غریزی عقب‌نشینی می‌کنیم.

ما به‌ عنوان راهی برای تسکین استرس شکایت می‌کنیم

این همان کاری است که اکثر ما هنگام استرس انجام می‌دهیم. ما در حال تخلیه خود هستیم و با افراد نزدیک خود در مورد عوامل استرس‌زای زندگی که در درون ما ایجادشده است صحبت می­کنیم و می­گوییم که می‌توانیم از آنها محافظت کنیم.
بنابراین، بچه‌های ما از معلم سطح متوسط خود شکایت دارند، ما در مورد رئیس خود و برنامه زمان‌بندی که انجام داده است شکایت می‌کنیم، با بهترین دوست خود در مورد وضعیت بد زندگی زناشویی خود صحبت می‌کنیم. فقط با شنیدن یا گفتن ناامیدی‌ها، ناکامی‌ها، عصبانیت‌ها، احساس بهتری پیدا می‌کنیم.

ما شکایت داریم زیرا نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم

یک کارمند از رئیس خود شکایت می‌کند زیرا احساس می‌کند در انجام کار خود محدودشده است. پسرتان از انجام تکالیف خود شکایت دارد زیرا احساس می‌کند بیش‌ازحد دست‌وپا می‌زند و تکالیف دست‌وپایش را بسته است.
وقتی احساس گرفتاری می‌کنیم و گزینه‌های دیگر را نمی‌بینیم، وقتی احساس اضطراب یا صدمه خوردن می‌کنیم و مهارت لازم برای حل مشکل یا جرئت عمل نداریم، شروع به شکایت کردن می‌کنیم.

۲. برای مسئولیت‌پذیری دست از شکایت بردارید

همه ما در بعضی مواقع شکایت می‌کنیم. بچه‌ها از دوستانشان که در زنگ تفریح با   آن­ها صحبت نکرده‌اند، از معلم بدجنس، برادر کوچک که همیشه درگیر کارهایشان است، از تحقیق علمی که بسیار احمقانه است، شکایت دارند. و ما بزرگ‌سالان از نگرش رئیس خود، برنامه کاری، عدم درک شریک زندگی خود، از نداشتن زمان کافی یا از اینکه شریک زندگی‌مان همیشه غر می‌زند، شکایت داریم.
اما به نظر می‌رسد برای برخی افراد شکایت راهی برای زندگی است. این ارتباطات پیش‌فرض آن­ها است. آن‌ها با اظهار نظرهای ابتدایی در ساعتی که بیدار می‌شوند، شروع می‌کنند و تا زمانی که می‌خواهند بخوابند به شکایت کردن ادامه می‌دهند (و صبح روز بعد شکایت می‌کنند که چقدر بد خوابیده‌اند).
بودن در کنار چنین شاکیانی ماهر می‌تواند خسته‌کننده، آزاردهنده یا ناامیدکننده باشد.
شاکی‌ها معمولاً افرادی هستند که زیاد حرف می‌زنند و هیچ کاری نمی‌کنند. آن‌ها می‌توانند با کلمات بزرگ و دهن‌پر کن صحبت کنند و بهانه بیاورند، اما وقتی صحبت از انجام کاری در مورد یک موضوع واقعی می‌شود، آن‌ها حرکتی یا عملی انجام نمی‌دهند.
لطفاً شما این رفتارها را انجام ندهید. شما می‌توانید شکایت را کنار بگذارید و مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرید. اگر نحوه انجام یک کار خاص را دوست ندارید، خودتان این کار را انجام دهید یا با شخصی که این کار را اشتباه انجام داده مشورت کنید.
با مشاوره، شما راهنمایی می‌کنید و با فرصتی برای آرامش یافتن به یک راه‌حل بهتر دست پیدا می‌کنید. اگر بخواهید شکایت کنید، کلمات کاملاً توخالی و ناامیدکننده‌ای از دهان شما بیرون می‌آیند و اوضاع را بدتر می­کند.
همچنین، با نق زدن در مورد دنیای اطراف خود، درواقع خود را پر از افکار و انرژی منفی می‌کنید. به نظر می‌رسد شما نمی‌توانید چیز خوبی برای گفتن پیدا کنید. با ابراز کلام منفی، بیچاره می‌شوید. بنابراین، کاهش شکایت شمارا به یک ذهنیت بهتر و همچنین یک شادی طولانی‌مدت می‌رساند.

۳. برای مسئولیت‌پذیری یاد بگیرید که چگونه امور مالی خود را مدیریت کنید

یکی از مسئولیت‌های عمده‌ای که در بزرگ‌سالی خواهید داشت، مراقبت از پول خود است. شما شغلی پیدا می‌کنید، حقوق می‌گیرید و سعی می‌کنید ماه به ماه با آن زندگی کنید. برای روز مبادا، ممکن است سعی کنید مقداری پول کنار بگذارید. پس‌انداز همیشه ایده خوبی است. متأسفانه، همه یاد نمی‌گیرند یا نمی‌دانند چگونه امور مالی خود را مدیریت کنند.
معمولاً افراد به‌طور کلی حقوق خود را قبل از پایان ماه خرج می‌کنند. حتی گاهی اوقات آن ­ها از پرداخت قبض خود غافل می‌شوند زیرا چیز دیگری برای خرج کردن پول پیدا کرده‌اند. این‌ها نمونه‌هایی از کاری است که یک فرد غیرمسئول انجام می‌دهد.
اگر می‌خواهید جدی گرفته شوید و مسئولیت‌پذیر باشید درحالی‌که فردی عادی هستید و زندگی عادی دارید، باید یاد بگیرید چگونه با پول کنار بیایید. وقتی حقوق خود را می‌گیرید باید تمام قبض‌ها و قسط‌ های خود را پرداخت کنید.
سپس، مواد غذایی بخرید و در مورد نحوه استفاده از بقیه پول خود، برنامه‌ریزی کنید. همچنین باید مقداری پول در حساب پس‌انداز خود داشته باشید یا شاید بتوانید بخشی از آن را سرمایه‌گذاری کنید. هر دو این موارد بهتر از هزینه‌های بی پروا است که می‌تواند منجر به بدهی و مشکلات دیگری برای شما شود و شمارا فردی بی‌مسئولیت جلوه دهد.
مدیریت بد پول ناخوشایند به نظر می‌رسد و شما احتمالاً نمی‌خواهید کاری با آن داشته باشید.
با این حال، بخش زیادی از مردم فقیر به درستی پول خود را مدیریت نمی‌کنند. برخی شواهد نشان می‌دهد که مردم فقیر در مقایسه با سایر افراد از نظر اقتصادی بسیار بد و بی مسئولیت رفتار می‌کنند.
با این وجود، اگر حس می‌کنید چنین رفتارهایی دارید، نگران نباشید می‌توانید اوضاع را تغییر دهید.

استراتژی مدیریت پول

چند استراتژی عالی و ساده وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید چگونه پول خود را از راه درست مدیریت کنید.
داشتن یک برنامه مدیریت صحیح پول می‌تواند چراغ انتهای تونل برای افرادی باشد که سعی می‌کنند زندگی مالی خود را منظم کنند و به استقلال مالی برسند.
اگر مثل اکثر مردم فقیر یا متوسط رو به پایین هستید و چندین حساب بانکی، و چندین کارت عابر بانک و یا موارد مشابه دارید، اغلب اوقات، درک کامل از وضعیت مالی شخصی خود، ممکن است دلهره‌آور و عذاب‌آور باشد.
اما اگر گام‌های مناسب برای سازمان‌دهی امور مالی خود بر ندارید و درواقع روش‌هایی را برای مدیریت بهتر امور مالی خود یاد ‌نگیرید، این موضوع می‌تواند به ضرر شما تمام شود.
مدیریت پول، مانند هر چیز دیگری، برای درک و پیشرفت به زمان نیاز دارد. و برای تسلط بر آن، تعهد و درک صحیح از وضعیت مالی شما نیز لازم است. این اولین گام‌ها در مدیریت مؤثر پول است.
هرکسی که کنترل امور مالی خود را به دست گرفته است از این راه استفاده کرده است. و هر چقدر زودتر برای منظم کردن زندگی مالی خود، اقدام کنید، موضوع می‌تواند زندگی مالی شمارا به‌سرعت تحت تأثیر قرار دهد.
به‌طور مثال شما برای مدیریت مالی خود می‌توانید:

الف. پول خود را در جهت مسئولیت‌پذیری بودجه‌بندی کنید.

اولین کار: اگر قبلاً بودجه‌ای برای کاری یا چیزی اختصاص نداده‌اید، بودجه ایجاد کنید. آیا این کار لازم است؟ این سؤال می­تواند این­گونه باشد که آیا در باران و برف،  استفاده از برف‌پاک‌کن‌ها لازم هستند؟
ایجاد و پایبندی به بودجه‌بندی ممکن است در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد اما در پایان نتیجه‌ی خود را نشان می‌دهد. بودجه‌بندی به ما کمک می‌کند شرایط مالی خود را با وضوح و شفافیت کامل ببینیم و این موضوع کار مهمی برای مدیریت بهتر پول شما است.
این اولین قدم است که به ما کمک می‌کند بدهی خود را پرداخت کنیم و پس‌اندازی برای هزینه‌های آینده مانند رهن خانه، ازدواج فرزندان، خرید اتومبیل و بازنشستگی خود داشته باشیم. این همان چیزی است که تعادل را در زندگی مالی ما را به ارمغان می‌آورد و به ما احساس آرامش می‌دهد.
برای شروع، ما باید هزینه‌های خود و درآمد خود را درک کنیم تا بتوانیم پول خود را بهتر مدیریت کنیم.

ب. هزینه‌های خود را درک کنید

شما اگر از بیشتر افراد اطراف خود بخواهید که به شما بگوید ماهیانه چقدر برای هر چیز خرج می‌کنند، ممکن است نتوانند به شما پاسخ صحیحی بدهند!
درواقع بسیاری از مردم از میزان کل هزینه‌هایی که در هرماه ایجاد می‌کنند اطلاعی ندارند. این یک مشکل است اما یک راه‌حل آسان برای آن وجود دارد. راه‌حل چیست؟
راه‌حل این است برای یک ماه تمام هزینه‌های خود را ثبت کنید تا بتوانید فرد مسئولیت­‌پذیرتری باشید.
تمام رسیدهای خود که مربوط به مواد غذایی، قبوض رستوران، آب و برق و … را بردارید و به‌صورت‌های بانکی خود نگاه کنید و تمام هزینه‌های خود را جمع بزنید. به یاد داشته باشید که هزینه‌های پرداخت‌شده توسط پول نقد و همچنین کارت‌های عابر بانک برای چه چیزی بوده است. اگر به حافظه‌ی خود اطمینان ندارید می‌توانید در یک برگه یا در گوشی تلفن همراه خود یادداشت کنید.
ایده این است که کلیه هزینه‌های خود (متغیر و ثابت) برای به دست آوردن کل مبلغ هزینه‌ها را محاسبه شود. این کار به شما این امکان را می‌دهد که کل هزینه‌ها را ببینید و بدانید که چگونه می‌توانید هزینه‌های خود را مدیریت کنید. همچنین شما می‌توانید عملکرد تاریخی خود را باگذشت زمان مقایسه کنید و با این کار مسئولیت امور مالی خود را گردن بگیرید.

ج.درآمد خود را بفهمید

اگر شما از بیشتر افراد بپرسید که به شما بگوید ماهانه چقدر درآمد دارند، احتمالاً رقم دقیقی به شما نمی­گویند، اما خودشان می‌دانند که این مبلغ چقدر است. این تفاوت بین درآمد و هزینه است، اکثر مردم درآمد کامل ماهانه خود را می‌دانند اما دانش کمتری نسبت به هزینه‌های ماهانه خوددارند.
با این وجود، هدف این است که کل هزینه‌های خود را بشناسید و آن را از درآمد کل ماه موردنظر کم کنید. در ادامه نحوه دستیابی به نتایج نشان داده‌شده است:
اگر درنهایت با یک عدد منفی روبرو شوید، این بدان معناست که شما بیش ازآنچه ساخته‌اید هزینه کرده‌اید. حال برای این اتفاق چه اقداماتی باید انجام شود؟
هزینه‌های خود را کاهش دهید تا کل عدد منفی به صفر برسد.
اگر درنهایت با یک عدد مثبت روبرو شوید، این خبر بسیار خوبی است. این اتفاق به این معنی است که شما هزینه‌های خود را مدیریت کرده‌اید و آن‌ها را کاهش داده‌اید. شما می‌توانید پرداخت بدهی خود را افزایش دهید یا پس‌انداز خود را افزایش دهید.
هنگامی که هزینه‌ها و درآمد خود را درک کردید و درک درستی از پول‌های واردشده و خارج‌شده از زندگی خود، به دست آوردید، وقت آن می­رسد که برای مدیریت بهتر پول خود چند قدم اضافی بردارید و خود را مسئولیت‌پذیرتر کنید.

۴- برای مسئولیت‌پذیری از به تعویق انداختن خودداری کنید

افراد موفق افرادی سخت‌کوش هستند. برای اینکه در هر جنبه از زندگی خود به موفقیت دست پیدا کنید، باید سخت‌تر از قبل برای آن کار کنید. بنابراین، شما باید مسئولیت‌پذیر باشید.
بدون مسئولیت‌پذیری، کسب و کار یا موفقیت خود در زندگی، بزرگ نخواهید شد. اولین اقدامی که می‌توانید برای رسیدن به قله انجام دهید، توقف تأخیر است. اتلاف وقت گران‌بها را متوقف کنید.
ساعاتی را که گوشی تلفن همراه خود را چک می‌کردید، در شبکه‌های اجتماعی به گشت‌وگذار می‌پرداختید و یا در خانه جلوی تلویزیون دراز می‌کشیدید و نمی‌توانستید کاری انجام دهید، می‌توانست برای کارهای بهتر استفاده شود.
به‌عنوان مثال، می‌توانستید کتاب بخوانید، پیاده‌روی کنید یا یک تمرین ورزشی شرکت کنید. علاوه بر این، می‌توانستید کارهایی که عقب افتاده است را به پایان برسانید. هر چیزی غیر از اتلاف وقت می‌تواند بسیار عالی باشد.
تأخیر شمارا به‌جایی نمی‌رساند. اگر اوقات فراغتی به دست آورده‌اید، از آن به روشی هوشمندانه و خلاقانه استفاده کنید این کار نیز می‌تواند به مسئولیت‌پذیر بودن شما کمک کند.
برای این کار کافی است:

الف. برای مسئولیت‌پذیری منظم شوید

اگر نمی‌دانید چه‌کارهایی باید انجام شود، نمی‌توانید کاری انجام دهید. در یک برنامه‌ریزی روزانه و یا ماهانه و یا سالانه سرمایه‌گذاری کنید یا شروع به استفاده از برنامه تقویم در تلفن همراه خود کنید. این کار پیگیری تکالیف منفرد و تاریخ‌های مهم را بسیار آسان‌تر می‌کند. برای شروع به کمک نیاز دارید؟ مقاله‌ی ما در مورد برنامه‌ریزی را مطالعه کنید.

ب. اهداف ساده و قابل دستیابی را تعیین کنید

بخشی از دلیل به تعویق انداختن ما این است که وظیفه پیش رو بسیار دشوار به نظر می‌رسد. شروع کار در یک پروژه زمانی که اهداف ساده و قابل دستیابی را تعیین می‌کنید نسبت به یک برنامه بزرگ و مبهم، بسیار آسان‌تر است.
به‌جای اینکه به خود بگویید، “من امروز کل خانه را تمیز می‌کنم “، بگویید، “امروز فقط اتاق‌خواب خود را مرتب و تمیز خواهم کرد.” این کار باعث می‌شود اهداف شما کمتر ترسناک به نظر برسند و قابل دستیابی باشند.

ج. یک جدول زمانی و برنامه‌ریزی ایجاد کنید

پس از تعیین اهداف خود، یک جدول زمانی برای تکمیل آنها ایجاد کنید. این موضوع می‌تواند برنامه مطالعه برای امتحان کنکور یا آزمون استخدامی شما باشد (“روز سه‌شنبه، من فصل پنجم را مطالعه می‌کنم، و چهارشنبه، فصل شش را مطالعه می‌کنم”)، یا می‌تواند نگارش مقاله‌ای باشد که شما باید بنویسید (“روز شنبه، مقدمه و نتیجه‌گیری را می‌نویسم”). ریز کردن یک وظیفه به قطعات کوچک‌تر باگذشت زمان، می‌تواند راه‌حلی برای کنترل کارها باشد.

د. مهلت تعیین کنید

بسیاری از افراد در چرخه “یک روزی یادداشت‌هایم را مرتب می‌کنم” یا “درنهایت در یک روزبه آن تکالیف ریاضی می‌رسم” گرفتار می‌شوند. حقیقت این است که “روزی” و “سرانجام” هرگز نخواهد آمد.
تعیین یک تاریخ خاص برای زمانی که می‌خواهید اهداف شما انجام شود مهم است. اگر موظف به انجام تکلیف و یا کاری هستید، هدفتان این موضوع باید باشد که یک یا دو روز قبل از روز موعود به پایان برسد. به‌این‌ترتیب، اگر اتفاقی غیرمنتظره­ای رخ دهد، هنوز وقت اضافی برای تکمیل آن دارید.

و. با مسئولیت‌پذیری از حواس‌پرتی خلاص شوید

مهم است که قبل از شروع کار خود را از شر همه اختلالات احتمالی خلاص کنید تا در نیمه راه از مسیر خود دور نشوید. اگر تمایل دارید زمان زیادی را در تلگرام یا اینستاگرام بگذرانید، باید تلفن خود را خاموش کنید یا در یک اتاق دیگر در حالت سکوت قرار دهید.
عوامل حواس‌پرتی نیز می‌توانند منابع خارجی باشند، مانند خواهر و برادرهایی که بیش‌ازحد شلوغ می‌کنند. سعی کنید به موسیقی کلاسیک گوش دهید تا غوغای مداوم آن ها را از بین ببرد. شما می‌توانید محیط مطالعه‌ی خود را تغییر دهید و به کتابخانه محلی یا یک اتاق ساکت و دور از هیاهو بروید، جایی که می‌توانید ذهن خود را آرام کنید و بدون حواس‌پرتی مطالعه کنید.

۵- ثابت‌قدم باشید و برنامه خود را رعایت کنید

عادت‌ها قدرتمند هستند، اما شکل‌گیری آن ها آسان نیست، به‌ویژه وقتی بخواهیم عادت‌های خوب برای خود ایجاد کنیم. ایجاد برنامه‌ای برای کارها و فعالیت‌های روزمره که بتوانید به آنها پایبند باشید، به شما کمک می‌کند تا عادت‌های خوبی را شکل دهید و عادت‌های بد را برای یک زندگی پربارتر و شادتر از بین ببرید. این کار تأثیر بسیار زیادی در شکل‌گیری مسئولیت‌پذیری شما دارد.
تنظیم یک برنامه روزمره مستحکم، کمی هنر و کمی علم نیاز دارد. علم در حال کمک به فهم و درکی است که شما برای انجام چه‌کاری باید چه‌کارهایی انجام دهید، درحالی‌که هنر به فهم و درک زمان انجام کار کمک می‌کند.

یک لیست مسئولیت‌پذیری تهیه کنید

ابتدا هر آنچه را که برای انجام کار روزانه نیاز دارید، چه در زندگی در خانه و چه در محل کار، یادداشت کنید. نگران نحوه تنظیم این لیست نباشید. این کار باعث تخلیه افکار منفی  مغز است، نه یک لیست کارهای معمولی که انجام می‌دهید. با یک دفترچه یادداشت شروع کنید و ۳۰ دقیقه وقت بگذارید تا همه کارهایی که هر روز انجام می‌دهید و همچنین همه کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید.
اگر احساس می‌کنید به خاطر سپردن همه کارها در یک زمان ۳۰ دقیقه­ای خیلی سخت است، یک دفترچه را به همراه داشته و در طول روز یادداشت‌برداری کنید. در ابتدا، هیچ کاری خیلی کوچک و یا آسان نیست.

روز خود را مسئولیت‌پذیرانه پیکربندی کنید

بعضی از پرندگان لانه‌سازی را قبل از ظهر و به‌طور مؤثر انجام می‌دهند، درحالی‌که جغدها معمولاً بعد از غروب و شبانه انرژی خود را به دست می‌آورند. به این فکر کنید که چه زمانی بهترین کار را انجام می‌دهید و مهم‌ترین وظایف خود را در زمانی از روز قرار دهید که بیشترین انرژی را برای انجام بهینه کارها دارید.
صبح‌ها: صبح زود، اغلب بیرون آمدن از خانه و یا انجام کارها می‌تواند برای هر فردی چالش‌برانگیز باشد. همه کارهای مهم خود را برای انجام در این زمان گروه‌بندی کنید.
یک جمله‌ی معروف از برایان تریسی دراین‌باره وجود دارد: “قورباغه‌ات را قورت بده” که مربوط به انجام کار مهمی است که می‌خواهید در طول روز انجام دهید، بنابراین شما می‌توانید آن کار مهم را در ابتدای روز انجام دهید.
نیمروز: نیمروز زمان دشوار در طول روز است زیرا سطح انرژی شما و شاید اثر کافئین قهوه صبحگاهی شما به‌احتمال زیاد از بین رفته است. با این حال، این بدان معناست که شما ممکن است مقدمات انجام کارهای معمول و خسته‌کننده، روتین را داشته باشید که قدرت مغزی زیادی نمی‌­خواهد. از این زمان برای کارهایی مانند پاسخ به نامه‌های الکترونیکی، تنظیم قرارها استفاده کنید. اگر در طول روز در خانه خود مستقر هستید، از این زمان برای تمیز کردن معمول، مانند تخلیه ماشین ظرف­شویی و پهن کردن لباس­ ها و تمیز کردن حمام استفاده کنید.

زمان‌های اختصاصی

شما می‌توانید برای انجام کارها زمان‌هایی را برای خود مشخص کنید. به‌عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک روال معمولی برای صبح خود بنویسید که به این شکل است:
۶ صبح: بیدار می‌شوم، مسواک می‌زنم و دوش می‌گیرم
۶:۳۰ صبح: صبحانه می‌خورم
ساعت ۷ صبح: از خانه خارج می‌شوم
۷:۱۵ صبح: بچه‌ها را به مدرسه می‌رسانم
۷:۳۰: وارد دفتر کارم می‌شوم
این یک برنامه بسیار مفصل است، اما برخی از افراد ممکن است با این کار احساس راحتی کنند. این زمان‌بندی می‌تواند حداقل تا زمانی که از زندگی روزمره خارج شوید  و فرد مسئولیت‌پذیری شوید، کمکتان کند.

برای انعطاف‌پذیری و مسئولیت‌پذیری برنامه‌ریزی کنید

زندگی پر است از اتفاقاتی که حتی می‌تواند مانع اجرای جزئی‌ترین برنامه‌های روزمره شود. هدف این است که از پربارترین اوقات خود برای چالش‌برانگیزترین کارها و از کمترین زمان‌ها برای انجام کارهای پیش‌پاافتاده استفاده کنید.
ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که مجبور شوید در ساعاتی که معمولاً برای کار خود اختصاص می‌دهید به پزشک مراجعه کنید، یا مجبور شوید به یک جلسه‌ی غیرمنتظره بروید. یک برنامه روزمره باعث می‌شود که با وجود وقفه‌های غیرمنتظره، زندگی شما جریانِ روانی داشته باشد.
داشتن روتین خوب است. روتین به معنای نظم است و این بدان معنی است که در مسیر درست قرار دارید. اگر کار می‌کنید، سعی کنید هرروز در یک ساعت مشخص بیدار شوید. حتی در تعطیلات آخر هفته هم می‌توانید زودتر بیدار شوید. این کار به شما تا حدودی ثبات می‌بخشد و شمارا مسئولیت‌پذیرتر می­کند.

زود بیدار شوید

به‌علاوه، بیدار شدن زودهنگام به شما این امکان را می‌دهد که وقت بیشتری برای هر کاری که باید آن روزبه پایان برسانید، داشته باشید. شما می‌توانید آرام باشید و از روزهای تعطیل نیز لذت ببرید.
اگر دانشجو هستید، باید عادت کنید که به‌طور منظم مطالعه کنید. یا اگر در خارج از شهر زادگاه خود زندگی می‌کنید، به یاد داشته باشید که هر هفته با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید.
علاوه بر این، شما باید یک برنامه برای کارهای شخصی خودتنظیم کنید. اگرچند مورد در طول هفته تکرار می‌شوند، آن‌ها را به همین ترتیب حفظ کنید. خارج شدن از برنامه می‌تواند کل برنامه روزمره شمارا خراب کند و شمارا از تعادل خارج کند.

کلام آخر

مسئولیت‌پذیری به معنای کنترل هر کاری است که انجام می‌دهید. شما اجازه نمی‌دهید بابت کار شما دیگران مقصر باشند و یا دوستان و خانواده خود را زیر سؤال ببرید. همچنین، شما نباید اجازه دهید که تنبلی روی عملکرد کار شما تأثیر بگذارد. اگر وظیفه‌ای به شما محول شود می‌توانید آن را تا پایان پشت سر بگذارید و آن کار را به درستی انجام دهید.
این همان کاری است که افراد مسئولیت‌پذیر انجام می‌دهند. از همه مهم‌تر، آن‌ها هر مسئولیتی را که به دوششان بیفتد، خواه در مورد کار باشد یا مربوط به زندگی باشد، می‌پذیرند. آن‌ها کاری را نیمه‌کاره رها نمی‌کنند یا نقش قربانی بازی نمی‌کنند. افراد مسئولیت‌پذیر استوار روی زمین راه می‌روند و مسئولیت خود را به درستی و با تعهد انجام می‌دهند.
بنظر شما چه راه های دیگری برای مسئولیت‌پذیری وجود دارد؟آیا دوست دارید مسئولیت‌پذیرتر شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید