مزیت رقابتی، هنر متمایز بودن

خانه » بلاگ » مزیت رقابتی، هنر متمایز بودن

فهرست عناوین

آیا تابه‌حال گاو بنفش دیده­‌اید؟ شاید بگویید نویسنده دیوانه شده است.مگر گاو بنفش هم وجود دارد؟! پس با ما در این مقاله همراه باشید تا در ادامه به شما نشان دهیم که این گاو بنفش وجود دارد.فرض کنید از کنار یک مزرعه در حال گذر هستید  و چند گاو را در مزرعه در حال چرا و خوردن علف می‌بینید اما نظر شما به یک گاو بارنگ متفاوت جلب می‌شود. به‌طور مثال همه گاوها سیاه هستند اما یک گاو میان آن­ ها رنگ قهوه ­ای دارد.

حال فرض کنید در مسیر خود در حال رفتن به‌سوی مقصد خود هستید و شما گاوهای دیگری را می‌بینید که همه قهوه ­ای هستند که قبلاً به آن توجه کرده‌اید.آن‌ها دیگر توجه شمارا  به خود جلب نخواهند کرد. اما اگر در بین آن‌ها یک گاو را بارنگ بنفش ببینید تعجب خواهید کرد و اتومبیل را کنار زده و به آن نگاه می‌کنید یا شاید از آن عکس بگیرید.

آقای ست گادین اولین بار این مفهوم را برای نشان دادن مزیت رقابتی عنوان کرد که ما در این مقاله قصد داریم به مواردی که می‌توانید به کمک آن‌ها مزیت رقابتی خود را در کسب‌وکار و تجارت خود استفاده کنید تا فروش خود را بالاتر ببرید، بپردازیم و همچنین در ادامه به نحوه شفاف‌سازی بیشتر در مورد مزیت خود ، تعریف مزیت رقابتی منطقی برای سرمایه‌گذاران و نکاتی برای انتقال آن به  افراد پرداخته‌ایم.

مزیت رقابتی،هنر متمایز بودن

مزیت رقابتی چیست؟

در تجارت، مزیت رقابتی به صفتی گفته می‌شود که به شرکت اجازه می‌دهد از رقابت خود پیشی بگیرد. به‌عبارت‌دیگر ، کسب‌وکار شما چه چیزهایی دارد که قابل ارزش است و تکرار آن توسط رقبا سخت است؟ چه‌کاری بهتر از آن‌ها انجام می‌دهید؟

مثال‌های مزیت رقابتی

در سال ۱۹۸۵ ، مایکل پورتر در مورد ۴ استراتژی عمومی نوشت که شرکت‌ها در مورد مزیت رقابتی انجام می‌دهند. اگرچه این مدل تا به امروز نیز حضور مهمی در تجارت و بازاریابی دارد ، اما نسبتاً ساده است و می‌توان از آن‌ها به‌راحتی استفاده کرد. امروزه ، شرکت‌ها می‌توانند مزیت رقابتی متنوع و مختلفی را بر اساس عواملی ایجاد کنند که لزوماً اصلی‌ترین آن‌ها نیست.

چگونه مزیت‌ رقابتی خود را به‌عنوان یک استارت­ آپ تعریف و به سرمایه‌گذاران بالقوه منتقل می‌کنید؟

همان‌طور که در کتاب ، هنر جمع‌آوری سرمایه آمده است ، دانستن مزیت‌ رقابتی شما به‌عنوان یک گروه مؤسس و سرمایه‌گذاری کلیدی در تأمین بودجه به‌عنوان یک شرکت نوپا لازم و مهم است. برخی از کارآفرینان دید کاملاً واضحی از مزیت رقابتی منحصربه‌فرد خود دارند. دیگران به‌وضوح بیشتری در مورد مزایای محصول خود نیاز دارند ، یا هنوز در تلاش‌اند که آن‌ها  را برای رزرو کردن آماده کنند و آماده درخشش در جلسات سرمایه‌گذاران باشند.

نقش مزیت رقابتی شما

برای شرکت‌های نوپا ، مزیت رقابتی فقط چیزی نیست که شما در صورت درخواست سرمایه‌گذاران بتوانید آن را نقل‌قول کنید ، یا بتوانید آن را در یک قسمت بلند جلو دید همه  قرار دهید. احتمالاً ثابت خواهد شد که این‌یک قسمت اصلی از گام آسانسوری ، برچسب‌ها است و به‌طورمعمول پایه و اساس مدل کسب‌وکار شمارا تشکیل می‌دهد که جوهره استراتژی ، پیام‌رسانی و بازاریابی شما است.

در این راستا ، بنیان‌گذارانی که به دنبال جذب سرمایه هستند ، باید به‌طور واضح در نقاط عطف  خود تعریف و توضیح دهند که چه چیزی تجارت آن‌ها را از بقیه متمایز می‌کند. در اصل این مزیت رقابتی است که به شما امکان می‌دهد بهتر و سریع‌تر از دیگران در همان فضا کارکنید.

امروز در چنین بازار رقابتی ، اگر یک مزیت رقابتی آشکار نداشته باشید ، احتمالاً تجارت مناسبی ندارید. یا همان‌طور که جک ولش می‌گوید: “اگر مزیت رقابتی ندارید ، رقابت نکنید.”

انواع مزایای رقابتی

شما نیازی به برتری در هر زمینه و در هر جبهه‌ای ندارید. درواقع ، تلاش برای انجام این کار نه‌تنها به معنای عدم موفقیت در هر زمینه‌ای است ، بلکه منجر به ضعف در زمینه ­های مختلف و مشکل در جمع‌آوری سرمایه برای استارت­ آپ­ ها می‌شود.

مدیر انسانی شرکت  توپتال  Toptal می‌گوید یک مزیت رقابتی معمولاً دریکی از این دسته تا قرار می‌گیرد:

 • تنوع
 • مبتنی بر نیاز
 • دسترسی

این‌ها همه اشکال موقعیت‌یابی است.

در کتاب نظم در بازار رهبران The Discipline of Leaders Market نویسندگان میشل تریسی و  فرد ویرسما  سه رشته از ارزش کلی را توصیف می‌کنند که مزیت رقابتی  شما تحت این موارد است:

 • برتری عملیاتی
 • صمیمیت مشتری
 • رهبری محصول

منطق مزیت رقابتی مدرن

آنچه می‌تواند یک مزیت مؤثر در بازار باشد ، باگذشت زمان تا حدودی پیشرفت کرده است. امروزه برخی از روش‌های متداول کارآفرینان برای توصیف مزایای خود عبارت‌اند از:

 • سرعت تحویل
 • سرعت در بازار
 • قیمت
 • فن‌آوری
 • طرح
 • مقیاس
 • خدمات مشتری
 • شخصی‌سازی
 • مالکیت معنوی و علائم تجاری
 • تجربه

در مقابل مزایای پایدار ،مزایای ناپایدار قرار دارد

بسیاری از مزایای فوق ممکن است پایدار نباشد. این می‌تواند آن‌ها را برای سرمایه‌گذاران بسیار مطلوب یا باارزش کند.

وارن بافت مدت‌هاست که نسبت به این تفاوت و آنچه وی به‌عنوان مشاغل دارای “خندق” یا گودال تله در اطراف خود توصیف می‌کند ، هوشیار است.

فاندرز کلوب می‌گوید اگرچه برای  اولین مزیت رقابتی تحرک ، دانش عمیق و تعالی محصول می‌تواند برای ایجاد یک مزیت رقابتی پایدار مورداستفاده قرار گیرد ، اما آن‌ها به‌تنهایی قادر به داشتن موقعیت مسلط بر بازار نیستند. در عوض ، داده‌های یک برند تجاری قوی و اسرار تجاری ثبت‌شده ممکن است بسیار قوی‌تر و پایدارتر باشند. به‌نوبه خود ، مزیت رقابتی پایدار خطر کمتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند.

شناسایی یک‌چیز برای تمایز

برای آن دسته از کارآفرینان و گروه‌های بنیان‌گذار که هنوز مطمئن نیستند که این کار را انجام داده‌اند و یک مزیت رقابتی ایجاد کرده‌اند ، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان به کمک آن ،مزیت رقابتی را درست تشخیص داد یا آزمایش کرد.انجام نظرسنجی از مشتریان بالقوه صنعت شما شروع خوبی است. آن‌ها چه می‌خواهند؟ چه چیزی از ارائه‌دهندگان فعلی دریافت نمی‌کنند؟ چه ارزشی دارد که برند خود را عوض کنند؟

نیل پاتر توصیه می‌کند یک صفحه راه‌اندازی کرده و از طریق انتخاب ایمیل و از طریق فهرست‌های از قبل تعیین‌شده فهرستی تهیه کنید. اگر علاقه کافی برای درج آدرس ایمیلی که توسط افراد به شما فرستاده شده ­است را ندارید ، ممکن است این مزیت رقابتی برجسته‌ای را که تصور می‌کنید نداشته باشید.

اگر این استراتژی خوب پیش می‌رود ، چرا حتی پیش‌فروش هم راه‌اندازی نمی‌شود؟ می‌تواند تفاوت زیادی بین کسانی که می‌گویند ایده‌های شمارا دوست دارند در مقابل کسانی که مایل به پرداخت بهای آن‌ها هستند وجود داشته باشد. اگر هیچ‌کس هزینه‌ای پرداخت نکند ، احتمالاً شغلی ندارید و پروژه شما شکست خورده است.

با توجه به اینکه چه مقدار می‌تواند با این‌یک عامل مطابقت داشته باشد ، احتمالاً ارزش ارتباط با یک مشاور زبده را دارد که تجربه گسترده‌تر و عمیق‌تری نسبت به موضوع دارد و ممکن است مزایایی را ببیند که فکر نمی‌کنید این‌قدر خوب باشد.

۱. رهبری هزینه

در استراتژی رهبری هزینه ، هدف تبدیل‌شدن به کمترین هزینه تولیدکننده است. این امر از طریق تولید در مقیاس بزرگ حاصل می‌شود که شرکت‌ها می‌توانند از اقتصاد مقیاس بهره‌برداری کنند.

اگر شرکتی بتواند از مقیاس اقتصادی خود استفاده کند و محصولاتی را با هزینه کمتر از رقبای خود تولید کند ، سپس شرکت قادر به تعیین قیمت فروش است که امکان تکرار آن توسط سایر شرکت‌ها وجود ندارد. بنابراین ، یک شرکت با اتخاذ یک استراتژی رهبری هزینه ، به دلیل برتری قابل‌توجه هزینه خود نسبت به رقبا ، قادر به کسب سود خواهد بود.

مزیت رقابتی در بازار

سه مثال عالی در مورد مزیت رقابتی شامل موارد زیر است:

مک‌دونالد: مزیت اصلی رقابت مک‌دونالد به استراتژی رهبری هزینه متکی است. این شرکت قادر است از مقیاس اقتصادی استفاده کرده و محصولاتی را با هزینه کم تولید کند و درنتیجه محصولات را باقیمت فروش پایین‌تری نسبت به رقبا ارائه دهد.

لویی وی‌تان: مزیت رقابتی لویی وی‌تان هم به تمایز و هم به استراتژی تمرکز متکی است. این شرکت قادر است از طریق منحصربه‌فرد بودن محصول در بازار لوکس پیشرو باشد و قیمت‌های حق بیمه را کنترل کند.

Walmart وال مارت: مزیت رقابتی وال مارت به استراتژی رهبری هزینه بستگی دارد. وال مارت  قادر است “ارزان باقیمت روزمره” را از طریق صرفه‌جویی در مقیاس ارائه دهد.

۲. اهمیت مزیت رقابتی

یک مزیت رقابتی شرکت را از رقبای خود متمایز می‌کند. این امر به بالا بردن  قیمت‌ ، مشتریان بیشتر و وفاداری به برند کمک می‌کند. ایجاد چنین مزیت رقابتی یکی از مهم‌ترین اهداف هر شرکتی است.در دنیای امروز ، موفقیت در کسب‌وکار ضروری است. بدون آن ، شرکت‌ها برای زنده ماندن دچار چالش خواهند بود.

۳. تمرکز کنید

در یک استراتژی تمرکز ، یک شرکت بر روی یک بخش بازار کوچک تمرکز دارد. این شرکت در صورت موفقیت در تولید محصولات ، خدماتی که بتواند پاسخگوی این مشتریان باشد را ارائه می­دهد که این استراتژی موفقیت‌آمیز است. استراتژی تمرکز همچنین دو نوع دارد.

تمرکز بر هزینه: تولیدکننده با کمترین هزینه در یک بخش باریک و کوچک بازار کار می­کند.

تمرکز بر تمرکز: محصولات ،خدمات متفاوت در یک بخش باریک و کوچک بازار ارائه می دهد.

نمونه‌های مزیت رقابتی

حال در ادامه لیست کارهایی را مطالعه کنید که می‌توانید به کمک آن‌ها مزیت رقابتی خود را به وجود آورید:

۱. فناوری

اولین مورد در لیست نمونه‌های مزیت رقابتی ما ، فناوری است ، که باید به تمام معانی آن توجه کنید. ازیک‌طرف ، این فناوری می‌تواند در محصولات ، خدمات و فرآیندهای منظم و باهدف سریع‌تر و کارآمدتر کردن قرارگرفته باشد.

به‌عنوان‌مثال ، سوپرمارکت‌هایی از این قبیل که پایانه‌های فروش اینترنتی را ارائه می‌دهند ،از مزیت رقابتی نسبت به کسانی که این سرویس را ندارند استفاده می‌کنند. یا رستوران‌ها یا فست ­فودهایی که امکان سفارش از طریق مانیتور لمسی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند از مزیت­ رقابتی استفاده می­ کنند.

روش دیگری که فناوری شرکت‌ها را در مقابل رقبای خود قرار می‌دهد ، درزمینهٔ دیجیتال است. یا به‌عبارت‌دیگر مشاغل بومی دیجیتالی که توانسته‌اند راه‌حل فناوری بهتری نسبت به مشاغل فعلی در بازار ایجاد کنند.

۲. نوآوری

شرکت‌هایی که درزمینهٔ نوآوری سرمایه‌گذاری می‌کنند قطعاً یک‌قدم از رقبای خود جلوتر هستند. به آمازون و یا اولین فروشگاه مواد غذایی اینترنتی فکر کنید بدون اینکه شما به آنجا مراجعه کنید  مواد غذایی را برای شما ارسال می‌کنند. شما فقط وارد  پنل فروش می‌شوید ، محصولات را در سبد خرید خود قرار می‌دهید و از فروشگاه فقط با چند کلیک خارج می‌شوید.

مثال عالی دیگر در مورد نوآوری شرکت علی‌بابا است. آن‌ها یک سرویس منظم را که موجود نبوده است را با یک رویکرد جدید برای مسافرت و اقامت ارائه  داده است . وقتی نوبت به نوآوری می‌رسد ، منظور از ارائه منحصربه‌فردترین محصول در بازار نیست. گاهی اوقات ، این فقط در مورد ایجاد یک پیچ‌وتاب ساده ، اما عملی یا رویکرد جدید به چیزی است که از قبل وجود دارد.

در پایان ، همه‌چیز در مورد حل مشکلی برای مخاطب شما به بهترین شکل ممکن است.

۳. سهولت استفاده

همان‌طور که گفتیم ، مردم خواهان راه‌حلی برای مشکلات موجود خود هستند. بسیاری از شرکت‌ها تمایل دارند محصولات خود را بیش‌ازحد پیچیده کنند و با ویژگی‌هایی که درنهایت هیچ‌کس از آن‌ها استفاده نمی‌کند ، برای آن‌ها ،بیش‌ازحد هزینه می‌کنند. زیرا این چیزی نبود که مردم به آن نیاز داشتند.

به همین دلیل ، می‌گویم یکی از دست‌کم گرفته‌شده‌ترین مثال‌های مزیت رقابتی سهولت در استفاده کردن، است. شرکت‌هایی که محصول خود را ساده ، شهودی و استفاده از آن را برای هرکسی آسان می‌کنند ، تقریباً همیشه از رقبای خود پیشی می‌گیرند.

مثالی که می­توان در این باره زد، اسنپ فود است که باعث می‌شود به‌راحتی از رستوران‌ها و فست ­فودها خرید آنلاین انجام دهید. یا برنامه‌های بانکداری دیجیتال مانند آپ و بله و… ، که انجام انتقال یا مشاهده صورت‌حساب با جزئیات بانکی شمارا بسیار آسان می‌کند.

۴. تجربه کنید

یکی از قدرتمندترین نمونه‌های مزیت رقابتی در این لیست ، تجربه است. ما در مورد سال­ها تجربه در یک زمینه خاص یا در مورد یک موضوع خاص صحبت نمی‌کنیم.امروزه مشتریان چیزی فراتر از یک محصول یا خدمات می‌خواهند. آن‌ها تجربه می‌خواهند. به استارباکس و روش انقلابی آن­ها در صنعت قهوه فکر کنید. مردم زمانی که برای خرید در هنگام صبح به سوپرمارکت­ها یا فروشگاه ­ها می‌روند سر راه خود به یک کافی‌شاپ استارباکس مراجعه می‌کنند.

اکنون ، مردم به استارباکس می‌روند تا یک فنجان قهوه بانام خود دریافت کنند. زیرا روی لیوان­ های مخصوص قهوه اسم آن­ ها نوشته می­ شود. آن‌ها در محیط دنجی که شرکت برای آن‌ها فراهم کرده است عکس یادگاری می‌گیرند. و البته ، آن‌ها آن را با خانواده و دوستانشان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.

۵. سفارشی‌سازی

یکی دیگر از روش‌های قدرتمند برای برجسته‌سازی  و مزیت رقابتی در برابر رقبا ، داشتن توانایی ارائه محصولات شخصی متناسب با نیاز مخاطبان است. با رقابتی که  امروزه در هر صنعت وجود دارد، محصولات عمومی که توانایی پاسخگویی دقیق به نیازهای مشتریان را ندارند کنار گذاشته می‌شوند.

در ادامه به چند نمونه از محصولات با مزیت رقابتی خوب در این زمینه اشاره می‌کنیم:

Hubspot  هاب اسپات( ارسال لینک وابسته) ، یکی از شرکت‌های پیشرو در بازاریابی ورودی ، CRM رایگان را ارائه می‌دهد که با تجارت شما رشد می‌کند.

Mailchimp میل چیمپ بسته به تعداد دقیق مخاطبینی که در لیست ایمیل خود دارید ، برنامه‌های مختلف قیمت‌گذاری، را برای ارسال گروهی ایمیل ، ارائه می‌دهد.

Instapage  اینستا پیج(پیوند وابسته) ویژگی‌های شخصی‌سازی بیشتری برای ساخت صفحات فرود از هر رقیب دیگر در بازار ارائه می‌دهد.

به‌هرحال ، مشتریان همیشه به دنبال راه‌حل مناسب با نیازهای خود خواهند بود.

۶. لمس شخصی

این نکته ممکن است شبیه نکته قبلی باشد و همین‌طور هم هست. بااین‌حال ، ما می‌خواستیم آن را تشخیص دهید زیرا در این مورد ، ما در مورد محصولاتی صحبت نمی‌کنیم که برای پاسخگویی به نیازهای مخاطبان سفارشی‌شده‌اند.در این حالت ، همان محصول لزوماً متناسب با آن تغییر نمی‌کند. بااین‌حال ، این شرکت نوعی احساس شخصی به آن اضافه می‌کند به‌گونه‌ای که مخاطبان احساس خاص و منحصربه‌فرد می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال ، کمپین بازاریابی کوکاکولا ،در دنیا سروصدای زیادی کرد  که در این کمپین، آن‌ها نام­ هایی را روی قوطی‌های خود چاپ می‌کردند؟ این‌یک موفقیت مطلق برای شرکت بود و باعث شد تا از رقبا متمایز شود:

مثال‌های مزیت رقابتی ، کوکاکولا

مردم کاملاً از این بابت دیوانه شدند! و سرانجام سود کوکاکولا پس از مدت‌ها رکود ، افزایش چشم­گیری را مشاهده کرد.

بعدازآن  ، نوتلا به یک کارزار مشابه قدم گذاشت:نکته این است که ، گاهی اوقات فقط افزودن کمی شخصی‌سازی به محصول ممکن است به شما کمک کند تا در مقابل رقبا یک مزیت رقابتی کسب کنید.

۷. مقیاس

مورد بعدی در لیست مثال‌های مزیت رقابتی ما امکان استفاده از مقیاس اقتصادی است. به بیان ساده ، این بدان معنی است که هرچه بیشتر تولید کنید ، هزینه‌های شما نیز کاهش می‌یابد. درنتیجه ، این مزیت را به شما می‌دهد که حاشیه سود خود را افزایش دهید و درعین‌حال قیمت رقابتی خود را حفظ کنید.

به‌عنوان‌مثال ،شرکت اکیا  IKEA مقادیر عظیم محصولات استانداردشده‌ای را  تولید می‌کنند. این  موضوع به آن‌ها این  امکان را می‌دهد که در مقایسه با یک فروشگاه مبلمان محلی هزینه‌های تولید خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند.

۸. تنوع

یکی دیگر از مزیت‌ رقابتی در بسیاری از بخش ­ها می‌تواند تنوع محصولات ، خدمات یا ویژگی‌هایی باشد که یک شرکت ارائه می‌دهد. چندین مثال دراین‌باره وجود دارد:

سوپرمارکت‌هایی مانند  افق کورش،رفاه و…. که برند‌های بسیار متنوعی را در ایران ارائه می‌دهند.

برند اکیا  IKEA ، که گسترده‌ترین محصولات  مبلمان را ارائه می‌دهد.

شرکت اسنپ که زنجیره‌ای از خدمات متنوع را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد .

و البته ، بسیاری دیگر از شرکت‌ها وجود دارند که در قالب این مقاله نمی‌گنجند.

۹. منابع انسانی

البته یکی از مهم‌ترین مزیت ­های رقابتی که یک شرکت می‌تواند داشته باشد، کارمندان خود هستند.

داشتن گروه‌های بسیار کارآمد با دانش ، نه‌تنها در زمینهٔ تخصص آن‌ها، بلکه همچنین در بخش خاصی که تجارت در آن فعالیت می‌کند ، کلید دستیابی به مزیت رقابتی قابل‌توجه نسبت به رقبای شماست.

۱۰. خدمات مشتری

لیست نمونه‌های مزیت رقابتی ما با پشتیبانی و خدمات به مشتری ادامه می‌یابد. هرچقدر محصول شما خوب باشد ، اگر قادر به ارائه پشتیبانی مناسب در صورت نیاز نباشید ، در یک‌ چشم به هم زدن مشتری‌های خود را به سمت یک شرکت دیگر سوق می‌دهید.

به همین دلیل ، داشتن یک سرویس شگفت‌انگیز برای مشتری قطعاً می‌تواند یک مزیت رقابتی در بازار به شما بدهد. این امر به‌ویژه اگر کالای پیچیده‌ای را ارائه دهید که به کمک نیاز داشته باشد تا افراد بتوانند از آن استفاده کنند بسیار مهم است. به‌ عنوان‌ مثال ، بسیاری از شرکت‌های طراحی سایت از این سیستم استفاده می­کنند.

۱۱. اعتبار

شرکتی با شهرت بی‌عیب و نقص قطعاً می‌تواند به شما کمک کند تا از رقبای خود برجسته‌تر شوید. البته ساختن این مزیت رقابتی به زمان زیاد و تلاش فراوان در پشت‌صحنه نیاز دارد.

 • بااین‌حال ، می‌توانید با استفاده از موارد زیر مشتری را به سمت خود سوق دهید:
 • درخواست از مشتریان خوشحال خود برای ارائه توصیفات در وب‌سایت شما ؛
 • درخواست از مشتریان برای پر کردن نظرسنجی­ ها و بررسی ­ها در صفحات معتبر ؛
 • و البته مشارکت کارمندان در فعالیت­ هایی برای آگاهی از برند.
 • شاید شرکت اسنپ دراین‌باره بسیار خوب عمل می‌کند.

۱۲. موقعیت جغرافیایی

یکی دیگر از مزیت‌های رقابتی احتمالی ، اگرچه چندان مشهود نیست ، موقعیت جغرافیایی تجارت شماست. به‌عنوان‌مثال ، داشتن کارخانه‌های نزدیک به نقاط فروش شما ممکن است روند هزینه و زمان  لجستیکی شمارا کاهش داده و محصول را سریع‌تر از رقبا تحویل دهد.

مثال دیگر می‌تواند یک رستوران در پشت‌ بام در طبقه آخر بلندترین ساختمان در شهر باشد.

در این حالت ، ارائه یک دیدگاه منحصربه‌فرد که رقبا نمی‌توانند آن را تکرار کنند ، به شما یک مزیت رقابتی خوب می‌دهد.

مثالی که در رابطه با این موضوع می­توان زد هتل آسمان در شهر اصفهان است که دارای یک رستوران گردان در طبقه یازدهم خود است.

۱۳. زنجیره تأمین و تدارکات

داشتن زنجیره تأمین و فرآیندهای تدارکاتی فوق‌العاده کارآمد می‌تواند در مقابل رقبای شما مزیت رقابتی خوبی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال ، کنترل بیشتر بر مراحل مختلف تولید ، یا پاسخگویی به تقاضا سریع‌تر و بهتر انجام شود.

یکی از بهترین نمونه‌هایی که دراین‌باره وجود دارد  شرکت زارا  Zara ، که یک شرکت تولیدکننده پوشاک است. آن‌ها مدیریت زنجیره تأمین شگفت‌انگیزی دارند و در عرض چند هفته قادر به تولید و تحویل محصولات به هزاران فروشگاه در سراسر جهان هستند.

۱۴. اسرار تجاری

یکی دیگر از مزیت­ های رقابتی احتمالی استفاده از اسرار تجاری است که رقبا از آن چیزی نمی‌دانند. این اصطلاح بیانگر این است که این مزایای دانش به‌صراحت توسط قانون مالکیت محافظت نمی‌شوند ، بلکه در داخل خود شرکت مخفی نگه‌داشته می‌شوند.

مثالی که دراین‌باره وجود دارد  دستورالعمل مخفی کوکاکولاست. ما نمی‌دانیم آیا حق ثبت اختراعی در آن وجود دارد یا خیر ، اما داستان‌های زیادی دراین‌باره وجود دارد که می‌گوید که حتی یک نفر وجود ندارد که کل دستورالعمل را بداند. در عوض ، چند نفر بخشی از دستورالعمل را می‌دانند. اگرچه نمی‌توانیم صحت این موضوع را تأیید کنیم!

۱۵. حق ثبت اختراع ، مالکیت معنوی

صحبت از اسرار تجاری و قوانین مالکیت معنوی ، در اینجا بحث بعدی ما را مطرح می‌کند. و این ، محصولات تحت حمایت قانون ازجمله:

 • کپی‌رایت ، به‌عنوان‌مثال در بخش‌هایی مانند موسیقی ، هنر و ادبیات ؛
 • حق ثبت اختراعات محصولات و پیشرفت‌های فنّاورانه ؛
 • حقوق طراحی صنعتی که از طراحی بصری اشیا محافظت می‌کند.

به‌عنوان‌مثال ، والت دیزنی طرح ها و علائم تجاری متعددی را بر روی نام و تصاویر این شخصیت­ ها نگهداری می‌کند. برخورداری از حقوق انحصاری یک محصول یا فناوری می‌تواند در مقابل رقبا مزیت رقابتی قابل‌توجهی به شما بدهد.

۱۶. مخاطبین

در لیست مثال‌های مزیت رقابتی ما تماس‌ها و ارتباطات مؤثر است. بسته به صنعت ، داشتن ارتباطات مناسب تجاری می‌تواند قدرت مذاکره شما با مشتریان و ارائه‌دهندگان را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.و درنتیجه جریان مشتری را به سمت شما سوق می‌دهد.

۱۷. تاریخچه برند

تاکنون ، احتمالاً هزاران آرم را دیده‌اید که بانام تجاری چیزی مشابه آن می‌گویند:

با استناد به سابقه طولانی برند و میزان تجربه آن‌ها در این سال­ها  لوگوها طراحی می‌شوند. البته در اکثر موارد کافی نیست که به شما یک مزیت رقابتی بدهد. بااین‌حال ، در برخی موارد این موضوع امکان‌پذیر است.

به‌عنوان‌مثال ، رستوران اسپانیایی سوبرینو ، که از نظر بسیاری از منابع ،قدیمی‌ترین رستوران در جهان است مزیت رقابتی آن­ ها، پیشنهاد بی‌نظیر فروش آن‌ها است.

۱۸. تجربه در بخش

البته این فقط مربوط به سن شرکت نیست بلکه تجربه آن در یک صنعت خاص است. این احتمال وجود دارد که یک سازمان نوپا باشد ، اما کارمندان آن در این بخش با کارکردن روی محصولات مشابه بسیار باتجربه و ماهر هستند.داشتن تجربه زیاد در یک بخش خاص بسیار موردتوجه مشتریان است. این نه‌تنها به شما امکان می‌دهد به‌عنوان یک شرکت پیشرفت بهتری داشته باشید ، بلکه شمارا برای موقعیت‌های مختلفی آماده می‌کند که مشاغل جوان آماده نیستند یا نمی‌دانند چگونه از پس آن‌ها برآیند.

۱۹. ارزش‌ها

شرکتی با احساس هدف و ارزش می‌تواند واقعاً از جمعیت متمایز شود. برقراری ارتباط و بیان ارزش‌های اصلی شما در تمام اقدامات کارمندان ، در نحوه درک مشتری از شما نیز منعکس خواهد شد.

۲۰. تشخیص برند

یکی دیگر از مزیت‌های رقابتی ، شناخت برند است . یعمی اینکه به‌راحتی مشتریان می‌توانند آرم ، محصولات یا رنگ‌های خاص برند شما را تشخیص دهند. مردم تمایل دارند به برند‌های بیشتری اعتماد کنند که می‌توانند رسالت خود را به‌راحتی بیان کند.

درواقع ، اخیراً کوکاکولا این کمپین را انجام داده است:

مثال‌های مزیت رقابتی – شناخت برند – کوکاکولا

این فقط شامل آرم و عبارت “احساس کن “Feel it” بود. اما آن‌ها به‌گونه‌ای از این شعار استفاده کرده‌اند  که اکثر مردم دنیا بلافاصله می‌توانند به بطری معروف کوکاکولا فکر کنند.

۲۱. شرکای محلی

مزیت رقابتی دیگر داشتن شرکای محلی مناسب برای کمک به شما در نفوذ به بازار جدید است. تعبیر دیگر این موضوع این است که  اگر قبلاً در آنجا حضور داشته­ اید ، به‌سادگی در آن کارکرده و رشد می­کنید.

به‌عنوان‌مثال ، اگر یک شرکت خارجی می‌خواهد در چین فعالیت کند ، ۵۰٪ از شرکت باید به سهامداران چینی تعلق داشته باشد. البته منبع دقیقی برای استناد به این موضوع وجود ندارد ، بنابراین ممکن است این موضوع سندیت نداشته باشد. اما اگر این‌گونه باشد ، فقط نشان می‌دهد که مشارکت‌های محلی می‌توانند از اهمیت حیاتی برای رشد یک شرکت برخوردار باشند.

دلیل اصلی این امر این است که آن‌ها از قبل بازار محلی و مخاطبان محلی را می‌شناسند. بنابراین آن‌ها می‌دانند که چگونه سریع‌تر و بهتر به آن‌ها برسند.

۲۲. سفیران برند

در لیست مثال‌های مزیت­ رقابتی ما داشتن یک استراتژی سفیر تجاری خوب است. سفیران برند افرادی هستند که باهدف افزایش فروش و آگاهی از برند ، در شرکت شما برای نمایندگی استخدام می‌شوند.

۲۳. قدرت مذاکره

اگر یک شرکت از قدرت مذاکره بیشتری برخوردار باشد ، می‌تواند در مقابل رقبا از مزیت رقابتی خوبی برخوردار باشد. در بخش بازاریابی به روش  B2B ، هم ارائه‌دهندگان می‌توانند قیمت­ ها را کاهش دهند و هم مشتریان می‌توانند محصول بیشتری بخرند یا قرارداد را تمدید کنند.

قدرت مذاکره می‌تواند شامل داشتن منابع بیشتر یا یک شریک تجاری قوی باشد که می‌داند چگونه “صنعت” را حرکت دهد. یا ترکیبی از هر دو  که همچنین می‌تواند از طرف کارمندان خود شما باشد.

۲۴. منابع طبیعی

در بعضی از صنایع ، دسترسی برتر به منابع طبیعی ، از نظر کیفیت ، شهرت و تولید سریع‌تر ، یک مزیت رقابتی به شما ارائه می‌دهد. نمونه آن مارک ­های آب‌معدنی مانند دماوند یا کوهرنگ است که از چندین منبع در نزدیکی کوه دماوند و چشمه دیمه در استان چهارمحال و بختیاری استفاده می­کنند.

۲۵. مشتری ها

در بسیاری از موارد ، به‌خصوص وقتی صحبت از آژانس ­ها یا مشاغل بخش فروش به روش  B2B می‌شود ، همکاری با مشتریان مهم می‌تواند برتری قابل‌توجهی نسبت به رقبا داشته باشد.نه‌تنها به این دلیل که مشتریان اصلی کیفیت خدمات شمارا تأیید می‌کنند ، بلکه به این دلیل که موفق شده‌اید پروژه را برنده شوید. و درنتیجه ، اعتماد مشتری بزرگ و مهم به خود جلب کنید.درواقع ، شما احتمالاً دیده‌اید که بسیاری از شرکت‌ها آرم مشتریان اصلی خود را نشان می‌دهند:

که یک روش عالی برای نشان دادن مشتریان آینده است که این پروژه یا محصول شماست که شرکت‌های مهم برای تجارت خود انتخاب می‌کنند.

۲۶. هزینه‌های کارگری

در بسیاری از بخش‌ها ،هزینه کم نیروی کار می‌تواند مزیت رقابتی قابل‌توجهی در بازار به شما بدهد. نه‌تنها به این دلیل که می‌توانید حاشیه سود خود را افزایش دهید ، بلکه همچنین رقبایی که در کشورهایی با هزینه بالا فعالیت می‌کنند در معرض ضرر آشکار خواهند بود.

در حقیقت ، رهبری هزینه یکی از استراتژی‌های اصلی پیشنهاد شده توسط پورتر است ، همان‌طور که در ابتدای پست دیدیم.

۲۷. زیبایی‌شناسی

در موارد دیگر ، داشتن یک محصول با دید بصری بیشتر و بهتر ، ارزش شمارا در بین مشتریان افزایش می‌دهد. و شمارا از رقبای خود متمایز می‌کند. حتی اگر در یک محدوده قیمت مشابه باشید. این موضوع در مورد بسیاری از برندهای لوکس وجود دارد.

مثال خوب دیگر درباره اینکه چگونه زیبایی‌شناسی می‌تواند در مقابل رقبای شما به مزیت رقابتی برسد ،شرکت اپل است. هنگامی‌که آن‌ها برای اولین بار محصولات خود را معرفی کردند ، طراحی مینیمالیستی مردم را دیوانه کرد . این موضوع می‌تواند حتی زمانی  که شرکت‌های دیگر محصولی باقیمت مشابه ارائه دهند اتفاق بیافتد.

۲۸. موانع ورود

موانع ورود اصطلاحی اقتصادی است که وجود موانعی مانند هزینه‌های شروع بالا یا دانش فنی خاص را برای ورود به بازار جدید توصیف می‌کند. به‌عنوان‌مثال ، یک شرکت برای از بین بردن زباله‌های زیست پزشکی معمولاً موانع بیشتری نسبت به یک فروشگاه محلی که مواد غذایی می‌فروشد ، دارد.

در بعضی از صنایع ، بزرگ‌ترین مزیت رقابتی برای شرکت‌های دارای انحصار طبیعی دقیقاً موانع ورود است. به‌عنوان‌مثال ، تنها سازمانی که خدمات راه‌آهن یا مترو را در یک کشور یا شهر ارائه می‌دهد یا صنایع خودروسازی ایران که به‌طور انحصاری در حال تولید خودرو هستند، در این دسته قرار می­گیرند.

۲۹. پایداری

مورد بعدی در لیست مثال‌های مزیت رقابتی ما پایداری است. ازآنجاکه صنعتی شدن و جهانی‌شدن صدمات جبران‌ناپذیری به سیاره ما وارد می‌کند ، بسیاری از مردم شروع به ارزش‌گذاری برای شرکت‌هایی می‌کنند که از این موضوع پیروی می کنند .

برخی از نمونه ­ها عبارت‌اند از:

پپسی کو ، که باعث پایداری انسان ، استعداد و محیط‌زیست می‌شود.

شرکت فورد موتور ، که دائماً در حال افزایش استفاده از مواد تجدید پذیر است.

۳۰. استراتژی مانع

استراتژی موانع ،در مورد موانعی است که کاربران هنگام تغییر وضعیت از یک رقیب به رقیب دیگر با آن روبرو می‌شوند. هرچه موانع بالاتر باشد ، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران در شرکت فعلی خود باقی بمانند.

مثال خوبی که فکر می‌کنیم  وجود دارد ارائه‌دهندگان اینترنت همراه هستند. هنگامی‌که ارائه‌دهنده بسته‌های متنوع و خوبی را در اختیار افراد قرار می‌دهد باعث می‌شود افراد به آن‌ها وفادار بمانند.

نکته این است که داشتن یک برنامه و استراتژی خوب درزمانی که مشتری می‌خواهد فروشنده خود را تغییر دهد قطعاً می‌تواند یک مزیت رقابتی باشد. البته گاهی اوقات امکان‌پذیر نیست. به‌خصوص اگر دلیل ترک کالا یا خدمات بدی یا خرابی کالا  باشد.

۳۱. افکت شبکه

اثر شبکه پدیده‌ای است که در آن تعداد زیاد افرادی که یک سرویس را مصرف می‌کنند ارزش آن را بهبود می‌بخشد. بزرگ‌ترین نمونه‌های این پدیده شامل شبکه‌های اجتماعی قدرتمندی مانند فیس­بوک ، اینستا گرام و توییتر است.

رقابت در برابر آن دشوار است ، و شبکه‌های اجتماعی تازه وارد  را در مقایسه با خود،  کوچک می‌کنند یا به‌سادگی  مانع از ورود شرکت‌های جدیدی به بازار می‌شوند.

۳۲. تمایز

البته ، ما نمی‌توانیم ذکر یکی از بزرگ‌ترین استراتژی‌های مزیت رقابتی ارائه‌شده توسط پورتر  که به اصل تمایز معروف است را فراموش کنیم. این‌ها شرکت‌هایی هستند که رویکرد خود را برای تولید یک محصول یا خدمات منحصربه‌فرد در نظر می‌گیرند که مشتریان  می­توانند  خواسته­ های خود را بهتر یا حداقل متفاوت­تر از خدمات ارائه‌شده توسط رقبا ، پیدا ‌کنند.

در یک استراتژی تمایز ، محصولات یا خدمات یک شرکت از رقبا متفاوت است. این کار را می‌توان با ارائه محصولات یا خدمات باکیفیت بالا به مشتریان و یا نوآوری در محصولات یا خدمات انجام داد.

اگر شرکتی بتواند با موفقیت تفاوت ایجاد کند ، در آن صورت می‌تواند قیمت بالایی را روی محصولات یا خدمات خود تعیین کند.

یک مثال برای این مبحث می ­تواند  شرکت لوازم‌آرایشی دست‌ساز  لوش Lush باشد:تمایز آن‌ها ارائه یک جایگزین معتبر برای محصولات زیبایی سنتی است.

۳۳. استراتژی بلندمدت

داشتن یک استراتژی بلندمدت محکم و همچنین داشتن توانایی و منابع لازم برای اجرای آن ، قطعاً می‌تواند یک مزیت رقابتی قابل‌توجه در مقابل رقبا به شما بدهد.

۳۴. نقدینگی مالی

عامل مهم دیگری که می‌تواند به نفع شما کار کند  و سود زیادتری را به دست شما برساند ، داشتن نقدینگی مالی مناسب است. نقدینگی مالی به سهولت تبدیل دارایی به پول نقد اشاره دارد که می‌تواند برای بسیاری از شرکت‌های کوچک یک نجات‌دهنده زندگی باشد. به‌خصوص در مواقع بحرانی به‌عنوان‌مثال ،در  وضعیت شیوع  ویروس کرونا که بسیاری از ما را در قرنطینه قرار داده و بسیاری از شرکت‌ها در معرض ورشکستگی قرار داده است که نقدنگی می ­تواند آن­ ها را احیا کند.

۳۵. مسئولیت اجتماعی شرکت

همان‌طور که در مورد موضوع پایداری مشاهده کردیم ، مشتریان بیشتری تمایل به پشتیبانی از شرکت‌هایی دارند که در پروژه‌های مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (CSR) شرکت می‌کنند.

درواقع ، طبق مطالعه موسسه بازاریابی دیجیتال ، شرکت‌هایی که دارای مسئولیت اجتماعی  هستند برای نسل­ ها  بیش از هر زمان دیگری مهم هستند.

کلام آخر

پس شما دوستان عزیز می‌توانید با رعایت کردن این موارد مزیت رقابتی بهتری نسبت به رقبای خود به دست آورید و سهم بیشتری از این کارزار به دست آورید و در میدان رقابت پیروز شوید.

به نظر شما چه مزیت رقابتی دیگری در کسب و کار وجود دارد؟ آیا دوست دارید از این تکنیک ها استفاده کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید