سحرخیز باش تا کامروا شوی! چگونه زود بیدار شویم؟

خانه » بلاگ » سحرخیز باش تا کامروا شوی! چگونه زود بیدار شویم؟

فهرست عناوین

تنها راه موفقیت این است که صبح زود بیدار شویم زیرا داستان به همین ترتیب پیش می‌رود. موفق بودن به معنای زود بیدار شدن است.

این موضوع  باعث می‌شود شما بهره‌وری بیشتری داشته باشید. افراد مشهور و مدیران عامل این کار را انجام می‌دهند. شما سلامتی و شادی بیشتری خواهید داشت. شما کنترل زندگی خود را احساس خواهید کرد. اما علی‌رغم طغیان چنین داستان‌هایی ، بیدار شدن در ساعتی غیر از صبح زود نوعی از بین رفتن  بهره‌وری جادویی نیست که مشکلات مدیریت زمان شما را برطرف کند. برای برخی حتی می‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.

مزایای زود بیدار شدن چیست؟

حداقل طبق گفته همه افرادی که هنگام طلوع صبح یا قبل از طلوع صبح بیدار می‌شوند ، سحرخیزی می­تواند مزایای زیادی داشته باشد. بسیاری از افراد بر این قضیه اذعان دارند که در این زمان به خاطر اینکه عوامل حواس‌پرتی مانند،تلفن‌ها ،پیام‌ها و افراد دیگر شروع به کارنکرده‌اند این موضوع می‌تواند زمان بیشتر و تمرکز بیشتری را در اختیار افراد قرار دهد.

مدیرعامل شرکت اپل ، تیم  کوک می­گوید قبل از این‌که همکاران او  بتوانند ایمیل خود را در کالیفرنیا بررسی کنند ، در ساعت ۰۳:۴۵ از خواب بیدار می­شود و فعالیت‌های خود را آغاز می­کند. اپرا وینفری می‌گوید قبل از شروع کار در ساعت ۰۹:۰۰ هرروز در ساعت ۰۶:۰۲ برای تأمل ، مراقبه و ورزش بلند می­شده است. شدیدترین حالت ممکن  برای مارک والبرگ است  که در ساعت ۰۲:۳۰ برای ورزش ، گلف بازی ، دعا و بهبودی در یک اتاق از خواب بیدار می‌شود.

سحرخیز باش تا کامروا شوی!چگونه زود بیدار شویم؟

مبتکران به ما کمک می‌کنند شب بهتر بخوابیم

اگر زود بیدار شدن به طور طبیعی اتفاق نیفتد ، راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید. ورزش زودهنگام و قرار گرفتن در معرض نور در زمان مناسب می‌تواند به تحریک متابولیسم و ​​دمای بدن کمک کند ، که باعث می‌شود شما با سرعت بیشتری نسبت به زود بیدار شدن ، واکنش نشان دهید.

بااین‌وجود  تنظیم ساعت زنگ‌دار برای زود بیدار شدن ممکن است برای برخی افراد مفید باشد . به نظر می‌رسد که در صورت تلاش برای تبدیل‌شدن به یک فرد سحرخیز ، هشدارهای زیادی وجود دارد که این کار آسان نیست.

آیا زود بیدار شدن برای همه است؟

تحقیقات زیادی در مورد انرژی افراد و انجام بهتر کارها صورت گرفته است . این تحقیق نشان داد برخی از افراد ازنظر بیولوژیکی احتمال دارد صبح‌ها هوشیارتر باشند ، درحالی‌که برخی دیگر  در شب در بهترین حالت  خود و دارای بیشترین انرژی هستند. مثلاً ممکن است برخی افراد در بعدازظهر هوشیارتر باشند و توانایی شناختی بهتری داشته باشند.

در حقیقت ، مطالعه‌ای که  در مجله نچرال  منتشرشده است شواهد بیشتری را در مورد این موضوع ارائه می‌دهد. محققان با مشاهده داده‌های بیش از ۷۰۰۰۰۰ نفر ، بیش از ۳۵۰ عامل ژنتیکی را یافتند که می‌تواند بر این موضوع  تأثیر بگذارد که آیا افراد در صبح یا عصر احساس انرژی بیشتری می‌کنند. حجم  زیاد  و تعداد زیاد این آزمایش، تاکنون بزرگ‌ترین مطالعه  در نوع خود است ، اگرچه برای تأیید نتایج تحقیقات بیشتری لازم است.

بنابراین ، اگر به‌طور طبیعی صبح هشیار نیستید اما به‌هرحال تصمیم دارید زود بیدار شوید ، ممکن است در اوج عملکرد واقعی خود خراب­کاری کنید و عملکرد خود را پایین بیاورید. البته ممکن است افراد برای شروع زودهنگام دلایل شخصی داشته باشند. مریلین دیویدسون ، استاد برجسته روانشناسی کار در دانشگاه منچستر ، می‌گوید: “ممکن است عوامل دیگری مانند اشتیاق و رضایت شغلی زیاد وجود داشته باشد که اشتیاق زود بیدار شدن و کار را تسهیل می‌کند.”

برخی والدین با کودکان خردسال یا کارگران و کارمندان برای رفتن سرکار ممکن است در مورد زمان زود بیدار شدن چاره‌ای نداشته باشند.

سحرخیزی و زود بیدار شدن برای همه موفقیت فوری ایجاد نمی‌کند.

زود بیدار شدن لزوماً به موفقیت فوری معنی نمی‌شود .نکته اصلی این موضوع این است که : صرف اینکه زود بیدار شوید لزوماً به موفقیت فوری در دفتر تبدیل نمی‌شود. درواقع ، بسته به بیولوژیک هر  شخص ، درنهایت می‌تواند اثر منفی یا مثبت روی فرد داشته باشد.

آیا زود بیدار شدن می‌تواند تأثیری نداشته باشد؟

راشل سالاس ، استادیار نورولوژی متخصص طب خواب و متخصص اختلالات در دانشگاه جان‌هاپکینز در ایالات‌متحده می­گوید: ” زمانی که خواب شما تکمیل نباشد و به‌اندازه‌ی نیاز خود استراحت نکنید. شما با سیستم بیولوژیکی بدن خود درگیر هستید. ”

سالاس می‌گوید که داشتن یک خواب کامل شبانه و داشتن همان مقدار خواب در هر ساعت هر دو مهم است. حال آیا شما  واقعاً میزان خواب را کاهش می‌دهید تا زود بیدار شوید یا خیر؟

کمتر دچار بیماری‌های روحی مانند افسردگی خواهید شد

متأسفانه یا خوشبختانه این مورد فقط در مورد زن­ها صدق می­کند. بااین‌حال ، تحقیقات امیدوارکننده‌ای که در مجله تحقیقات روان‌پزشکی منتشرشده نشان داد که زنانی که زودتر از خواب بیدار می‌شوند بسیار کمتر از کسانی که دیرتر بیدار می­ شوند دچار بیماری‌های روانی مانند افسردگی ، اضطراب و سایر اختلالات خلقی می‌شوند.

این موضوع کاملاً منطقی است ، خصوصاً با توجه به اینکه چقدر خواب ترمیم‌کننده برای سلامت جسمی ما است که همچنین این مزایا به‌سلامت روحی و روانی ما نیز منتقل می­ شود.

راحت ماندن آسان‌تر خواهد بود

طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ ، افراد سحرخیز کمتر از کسانی که دیر بیدار می‌شوند و حتی دیرتر می‌خوابند دچار افکار منفی می‌شوند.

این نکته را در نظر بگیرید که چه تعداد از ما تمایل داریم که وقتی شب نمی‌توانیم بخوابیم ، به ذهن خود اجازه می‌دهیم با افکار استرس‌زا و اضطراب‌آور درگیر شود. گرچه غیرممکن است که افکار منفی را به‌راحتی از بین ببریم یا خود را از بی‌خوابی دور کنیم ، اما نکته ارزشمند این است که تلاش کنیم عادت‌های خوبی را تعیین کنیم.

شما موفق‌تر خواهید شد ، یا حداقل در موقعیت بهتری برای دستیابی به موفقیت قرار می­گیرید.

در مطالعه‌ای که روی ۳۶۷ ​​دانشجوی دانشگاه انجام شد ، کریستف رند لر زیست‌شناس دریافت که آنچه آن‌ها می‌گویند درست است .پرنده­ای که زودتر می­رسد غذای بیشتری برای خوردن دارد.

وی دریافت: “وقتی نوبت به موفقیت تجاری می‌رسد ، افراد صبح‌ها کارهای مهمی برای انجام دادن دارند.” “تحقیقات قبلی نشان داد که آن‌ها تمایل دارند در مدرسه نمرات بهتری کسب کنند ، که آن‌ها را به دانشگاه‌های بهتری می‌رساند ، و همین امر موجب می‌شود فرصت‌های شغلی بهتر را کسب کنند.”

وی ادامه داد: نظرسنجی من نشان داد مردم صبح مشکلات را پیش‌بینی می‌کنند و سعی می‌کنند آن‌ها را به حداقل برسانند. آن‌ها پیشگام هستند. تعدادی از مطالعات این ویژگی ، ابتکار عمل را با عملکرد شغلی بهتر ، موفقیت شغلی بیشتر و دستمزد بالاتر مرتبط می­دانند. ”

کیفیت کلی خواب خود را بهبود می‌بخشید

تحقیقات بارها و بارها  نشان داده است کسانی که زود بیدار می‌شوند خود را برای خواب باکیفیت بهتر آماده می‌کنند .تحقیقات دیگر نشان داده است که پرندگانی مانند جغدهای شب احتمال بروز اختلالات خواب را در ژنوم خوددارند و به‌طورکلی کمتر از پرندگان دیگر می‌خوابند.

ما همیشه می‌شنویم که خوابیدن به مدت هشت ساعت و استراحت خوب در شب بسیار مهم است ، و اگر استراحت و خواب کافی نداشته باشید  هر زمان که زنگ ساعت برای زود بیدار شدن شما  مثلاً در نیمه شب به صدا در­می­ آید می­ تواند تنظیم خواب شما را به هم بزند. اما زمانی که خواب شما تکمیل شود و شما صبح زود بیدار شوید ،این اتفاق نمی‌افتد و به‌احتمال‌ زیاد زودتر برای خواب شب آماده خواهید بود و این موضوع شما را برای استراحت شبانه آماده می‌کند.

اگر بسیار دیر می‌خوابید و سعی کرده‌اید زود بیدار شوید ، می‌دانید که این‌یکی از سخت‌ترین عادت­ هایی است که می­تواند در شما شکل بگیرد.

شما احتمالاً قبلاً چند مقاله (یا کتاب) در مورد خواب و زود بیدار شدن خوانده‌اید. در این موارد ، توصیه‌های معمول را می‌بینید:

  • آخر هفته‌ها یک برنامه ثابت داشته باشید
  • آخر شب از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید
  • نورآبی را از بین ببرید
  • شام دیروقت نخورید
  • یک برنامه صبحانه و خواب داشته باشید.

همه این نکات مهم هستند و درباره آن‌ها در همه‌جا و مخصوصاً اینترنت بحث شده است و مطالب زیادی در رابطه با آن‌ها وجود داد. در عوض ، ما می‌خواهیم در مورد برخی از نکات کمتر شناخته‌شده ورزش باستانی “نینجا” صحبت کنم که باعث می‌شود شما با سرعت بیشتری بیدار شوید و خواب خود را تنظیم کنید.

۱. بلافاصله از تخت بیرون نیایید

توصیه معمول برای زود بیدار شدن با  صدای زنگ هشدار این است که هنگام خاموش شدن آن بلافاصله از رختخواب بیرون بیایید.

این رویکرد در ارتش به خوبی کار می‌کند ، اما اگر نمی‌خواهید آن برنامه پر استرس را در زندگی روزمره داشته باشید ، چه می‌کنید؟ اگر می‌خواهید از صبح خود لذت ببرید و قبل از رفتن  به محل کار مدتی را در رختخواب بگذرانید ، چه می‌کنید؟

اگر می‌خواهید عادت طولانی‌مدت ایجاد کنید باید احساس خوبی نسبت به این موضوع داشته باشید. اگر از عادت جدیدتان احساس خوبی نداشته باشید ، زیاد دوست ندارید این کار را انجام دهید و این دقیقاً همان احساسی است که وقتی در آنجا خوابیده بودید و می‌خواستید از آن تخت خواب بیرون بیایید ،تجربه کردید.

بنابراین چگونه می‌توانید بدون اینکه به خواب بروید دوباره وقت خود را در رختخواب بگذرانید؟

برای اینکه این موضوع اتفاق بی­افتد دو کار باید انجام دهید:

اولین مورد بیدار کردن شما است ، مورد دوم نشانه شما برای بلند شدن و بیرون رفتن از رختخواب است. مورد اول باید در دسترس شما باشد و دومی باید از تخت شما دور باشد.

به این ترتیب ، می‌توانید کمی به بدن خود زمان دهید تا به‌آرامی از خواب بیدار شود و می‌توانید ساعتی را در رختخواب خود دراز بکشید و مشغول انجام کاری شوید که دوست دارید این موضوع می­تواند خواندن رمان موردعلاقه خود ، نوشتن یادداشت یا نوشتن شکر گذاری باشد .

وقتی هشدار دوم خاموش شد وقت شما تمام شده و باید از رختخواب بیرون بروید. یک دوره ۱۰ یا ۱۵ دقیقه‌ای قبل از زنگ اول و دوم به خوبی کار می‌کند. در آن زمان بدن شما آمادگی  بسیار بهتری خواهد داشت و شما با انجام کارهای موردعلاقه خود در صبح می‌توانید روز خود را آغاز کنید.

۲. روز خود را با شادی شروع کنید

ما با جنبش بهره‌وری ،مشروط شده‌ایم که همه چیز باید در مورد انجام کارها باشد. کارهای بیشتری انجام دهید ، سریع‌تر ، کارایی را افزایش دهید. بیشتر برنامه‌های صبحگاهی ما مملو از فعالیت‌هایی است که نیاز به اراده و نظم دارد.

اما اگر چیزی داشته باشید که مشتاقانه منتظر آن بمانید ، بلند شدن از رختخواب بسیار راحت‌تر است. چیزی که باعث شادی و هیجان شما می‌شود. ممکن است این کار انجام یک پیاده‌روی صبحگاهی در پارک ، نوشیدن یک فنجان قهوه در کافه موردعلاقه خود یا گذراندن وقت با عزیزانتان باشد.

این موضوع برای همه متفاوت است اما هرچه که هست ، اطمینان حاصل کنید که هرروز حداقل یک فعالیت وجود دارد که فقط برای تحریک شما و بهبود روحیه شما است. این موضوع به‌طور غیرمستقیم باعث می‌شود که شما در بقیه روز کارایی بیشتری داشته باشید.

۳. دلیل محکم “چرا؟”

“شاید شنیده باشید  که سحرخیزها از شادی و بهره‌وری بالاتری برخوردار هستند” ، اما این موضوع دلیل خوبی نیست. این طرز تفکر خیلی کلی است و به شما انرژی نمی‌دهد تا اقدامی انجام دهید.

تغییر این عادت سخت است و اگر بخواهید سختی را تحمل‌کنید ، دلیل خوبی برای آن لازم دارید. در مورد آنچه می‌خواهید از وقت اضافی صبح به دست آورید واقعاً روشن باشید. آیا می‌خواهید از سحرخیزی برای کار بیشتر در تجارت خود استفاده کنید؟ آیا برای بهبود تناسب‌اندام و سلامتی خود می‌خواهید سحرخیز شوید؟ آیا برای گذراندن وقت اضافی با دوستان و عزیزانتان می خواهید سحرخیز باشید؟ آیا می‌خواهید  وقت بیشتری برای یادگیری و خواندن اختصاص دهید؟

اگر راهی خوب برای گذراندن صبح خود ندارید ، زمان و انرژی شما به‌طور خودکار برای خوابیدن اختصاص می‌یابند.

برنامه‌ریزی از قبل نیز بسیار مهم است. در صورت انجام یک کار مناسب در ساعت ۶ صبح که احساس می‌کنید درست انجام داده‌اید می ­تواند به شما کمک فراوانی کند.

قبل از این‌که زود بیدار شوید ، یک برنامه عالی درباره چگونگی استفاده از وقت اضافی صبح ارائه دهید.

۴. یک مربی شخصی برای عادت سازی استخدام کنید (آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید گران نیست)

آمار در یکی از بهترین برنامه‌های ردیابی عادت به­ نام لیفتLift نشان داد که افرادی که از مربی استفاده می‌کنند ۳۰۰٪ شانس بیشتری برای تسلط بر یک عادت جدید نسبت به عادت‌هایی که خودبه‌خود این کار را می‌کنند، وجود دارد . کاری که باعث این اتفاق می­ شود تعهد در پاسخگویی است.

مشکل این است که یافتن دوستی که به‌اندازه کافی مراقب ما باشد تا حداقل در درازمدت پاسخگوی عادت­ های جدید باشیم ، دشوار است اما غیر ممکن نیست.

۵. کارهای صبح را ریز به ریز بنویس!

هرچقدر در کارهای روزمره، آن‌ها را مختص خودتنظیم کرده باشید ، اجرای آن راحت‌تر است. ما در مورد جزئیات خیلی کوچک صحبت می‌کنیم.به‌طور مثال: زنگ هشدار خود را روی چه زمانی تنظیم می­کنید؟ آیا قبل از رفتن به دستشویی لباس می‌پوشید؟ آیا ابتدا صورت خود را می‌تراشید یا ابتدا دندان‌های خود را مسواک می‌زنید؟ صبح یا عصر دوش می‌گیرید؟

همچنین ، هرچه روال شما بهتر تعریف شود ، برای شما کارآمدتر نیز خواهد بود. از آنجا که هر روز یک کار را انجام می‌دهید ، روش‌های زیادی برای بهینه‌سازی آن پیدا خواهید کرد.بعد از نوشتن جزئیات معمولی ،می‌فهمید که آماده کردن لباس‌ها برای روز بعد خیلی بهتر از این است که وقتی زود بیدار شدن را امتحان میکنید این کار را انجام دهید. این کار باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود و احساس خوبی که هنگام  زود بیدار شدن  وقتی می‌بینید همه چیز آماده است پیدا می‌کنید. ما تصور می‌کنیم که این صرفه‌جویی در وقت بیشتری برای خانم‌ها باشد.

وقتی روال روی کاغذ نوشته‌شده است ، متوجه می‌شوید که چه تعداد رفت‌وآمد غیرضروری به اتاق‌های مختلف می‌کنید. اول ، چون من این کار را به ترتیب صحیح انجام ندادم و دوم اینکه چیزی را فراموش می‌کردم و سپس باید برگردم.

۶. لطفاً خواب دزدها را از خود دور کن!

گذراندن شب بدون رایانه  و تلفن همراه شما را تبدیل به یک سحرخیز می‌کند، و به شما  کمک می‌کند تا بفهمید زود بیدار شدن حالت طبیعی شماست. برای اینکه سحر باشیم نیازی به انجام کارهای اضافی نیست ، فقط باید موانع را برطرف کنیم.

اگر متعهد به موفقیت در این عادت هستید ، از شر همه لوازم الکترونیکی خلاص شوید. فقط آن‌ها را خاموش نکنید ، که هرگز مؤثر نیست. وقتی شب‌ها خسته شده‌اید و نمی‌توانید به خواب بروید هیچ‌چیز مانع شما نمی‌شود که همه چیز را روشن کنید.

گوشی تلفن همراه خود را هر شب در اتاق دیگری قرار دهید . از شر تلویزیون خلاص شوید.

این‌یک مرحله افراطی است و خلاص شدن از شر همه وسایل الکترونیکی چالش‌برانگیز است. همچنین ، ایجاد یک تغییر دائمی واقع‌بینانه نیست. اما انجام آن به مدت چند هفته به شما کمک می‌کند تا با این عادت شروع بسیار خوبی داشته باشید.

مثل این است که دوچرخه‌سواری را با دوچرخه‌های آموزش یاد بگیرید ،این کار خطر خوردن زمین را از بین می‌برد. خلاص شدن از شر وسایل الکترونیکی فرصت وسوسه شدن و بیدار ماندن را تا دیروقت از بین می‌برد.

۷. بیدار ماندن بعد از بلند شدن از رختخواب

بسیاری از افراد موفق می‌شوند زود از رختخواب خود بیرون بیایند ، اما یک ساعت بعد آن‌ها هنوز احساس سستی می‌کنند و به خواب می‌روند.

تغییر زمان بیدار شدن به چند ساعت زودتر کار سختی است. درحالی‌که بدن شما به زمان‌بندی جدید عادت کرده است ، در چند ساعت اول احساس خواب خواهید کرد و بازگشت به خواب وسوسه‌انگیز خواهد بود. به‌خصوص اگر هنوز در خانه با تختخواب خود نزدیک هستید .

حتی قهوه هم در این مورد کمکی نمی‌کند. ممکن است برخی از ماسعی کنند  گاهی دو فنجان قهوه غلیظ بخوریم ولی هنوز هم  احساس می­کنیم می‌توانیم چند ساعت دیگر چرت بزنیم.

راه‌حل چیست؟

در اسرع وقت بیرون از خانه بروید. یک پیاده‌روی سریع انجام دهید تا هوایی  تازه کنید و بلافاصله به خانه برگردید.

چیزی در مورد بیرون رفتن باعث می‌شود که بیدار بمانید. احساس هوای خنک روی پوست ، بوییدن علف و گل ، شنیدن خش‌خش برگ‌ها که می­تواند شما را از خوابآلودگی نجات دهد.تنفس عمیق در هوای خنک می‌تواند به شما کمک کند. طبیعت تمایل به ذوب کردن خستگی‌ها و سستی‌ها درند.

این‌یک فرصت عالی برای انجام برخی از ورزش‌ها نیز هست که یکی از بهترین راه‌ها برای شروع روز شماست.پس ضربان قلب خود را با یک دویدن ساده و یا پیاده روی ساده ،بالا ببرید.

۸. از چرخه‌های خواب به نفع خود استفاده کنید

آیا یکی از آن روزهایی را گذرانده‌اید که زود از خواب بیدار می­شوید ، اما احساس خواب‌آلودگی یا سستی نمی­کنید؟ می‌توانید به‌راحتی بخوابید اما می‌توانید از خواب برخیزید و روز خود را شروع کنید. احساس خوبی دارید ، این‌طور نیست؟

البته شما در مورد سایر روزهایی که  زود بیدار شده‌اید آگاهی دارید. صبح‌هایی که زود بیدار شدن بسیار وحشتناک است: ذهن شما گاهی از کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس  یا جنگل‌های شمال در زمستان مه‌آلودتر است و احساس می‌کنید توسط یک کامیون بدنتان له‌شده است.

تفاوت بین این دو مورد چرخه‌های خواب را نشان می­دهد. وقتی شب می‌خوابیم چند چرخه را تجربه می‌کنیم که بدن ما آن‌ها را پشت سر می‌گذارد.

بنابراین چگونه می‌توانید از آن به نفع خود استفاده کنید؟

بفهمید در کدام ساعت صبح شما در خواب  به حالت هوشیار هستید. اگر هنگام خاموش شدن زنگ ساعت ۷ صبح احساس وحشت می‌کنید ، به‌جای آن ۷:۳۰ را امتحان کنید. اگر این موضوع برای شما کار نکرد ، ساعت ۸ صبح امتحان کنید. درنهایت ، مکان شیرین را پیدا خواهید کرد و خیلی راحت‌تر می‌توانید از جای خود بلند شوید.

هنگامی‌که آن نقطه شیرین را پیدا کردید ، می‌توانید زنگ هشدار  خود را  ۱۰-۱۵ دقیقه زودتر تنظیم کنید و چرخه‌های خواب خود را تغییر دهید تا زمانی که به زمان بیدار شدن از خواب برسید.

این روش فقط در صورت استفاده از زمان خواب ثابت مؤثر است. اگر هرروز ساعت خواب را ۱-۲ ساعت تغییر دهید ، چرخه خواب نیز تغییر می‌کند و زمان بیدار شدن ثابت  در صبح را نمی‌توانید پیدا کنید.

۹. انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید

یکی از سؤالات متداولی که می‌توانیم پیدا کنیم این است: “چه مدت طول می‌کشد تا زود بیدار شویم؟”

برای سازگاری با برنامه جدید  بدنتان فقط ۴-۵ روز به بیدار شدن و خوابیدن هم‌زمان ، نیاز دارد. این کار حتی اگر یک تغییر بزرگ باشد ، مانند حرکت در یک منطقه زمانی دیگر می‌تواند اتفاق بی افتد و بدن شما به آن عادت کند.

بااین‌حال ، وادار کردن خود به انجام آن ۴–۵ روز ثابت داستان متفاوتی است. توانایی انجام آن بستگی به عادات فعلی شما دارد.

اگر شما عادت دارید فوتبال را هنگام پرخوری تا ساعت ۲ بامداد تماشا کنید ، و سعی می‌کنید ساعت خواب خود را به ۱۰ شب تغییر دهید ، این‌یک چالش بزرگ است. در این صورت ، شما باید دو عادت اضافی پرخوری و تماشای تلویزیون تا دیروقت را تغییر دهید. که به‌وقت و نظم بیشتری نیاز دارد.

سحرخیزی دشوار است زیرا این فقط یک عادت نیست بلکه ترکیبی از بسیاری از عادات کوچک است. به همین دلیل تغییر برنامه خواب به‌تدریج بهتر از این است که یک­باره این کار را انجام دهید که این موضوع  به شما این امکان را می‌دهد که سایر عادات پیش‌نیاز را هم‌زمان و به‌تدریج بهبود ببخشید.

۱۰. به‌اندازه کافی بخوابید یا مرتباً بیدار شوید؟

شما از قبل می‌دانید که زود بیدار شدن از خواب و زمان خواب برای تبدیل‌شدن به یک فرد سحرخیز بسیار مهم است. بااین‌حال ، ما در یک جهان کامل زندگی نمی‌کنیم. گاهی اوقات اولویت‌های ما تغییر می‌کند و باید تا دیروقت بیدار بمانیم.

در این صورت  ، ما برای صبح  روز بعد دو انتخاب داریم: ۱) زمان هشدار یکسان را حفظ کنیم حتی اگر خواب کمتری داشته باشیم ، یا ۲) زنگ هشدار را خاموش کرده و به‌اندازه کافی بخوابیم.

بهترین انتخاب به زمان دیر رفتن به رختخواب بستگی دارد.

۱) اگر دیر به رختخواب می‌روید اما هنوز حداقل ۵-۶ ساعت وقت دارید ، بهتر است همان زمان را برای  زنگ هشدار  حفظ کنید. در طول روز کمی احساس خواب خواهید کرد ، اما همیشه می‌توانید بعدازظهر به‌اندازه ده تا بیست دقیقه چرت زدن بخوابید و انرژی لازم را به دست آورید این کار به شما کمک بسیاری می‌کند. شب روز بعد می‌توانید کمی زودتر بخوابید تا کم‌خوابی خود را جبران کنید.

حفظ زمان بیدار شدن باعث می‌شود تا چند روز آینده در مسیر حرکت برای سحرخیزی ، حتی اگر زمانی مجبور به بیدار ماندن بیشتر باشید این موضوع  برای شما راحت‌تر است.

از طرف دیگر ، اگر بخواهید هشدار خود را هر بار تغییر دهید فقط برای اطمینان از اینکه خواب کافی دارید ، یک برنامه ناسازگار بسیار بیشتری خواهید داشت. ممکن است درنهایت ۲-۳ ساعت بیشتر بخوابید. اما روز بعد ، در زمان معمول خوابتان نمی­آید  و دوباره تا دیروقت بیدار خواهید بود و همه چیز به یک مارپیچ منفی تبدیل می‌شود.

یک قانون خوب دراین‌باره وجود دارد : “مقدار خواب را با تنظیم زمان خواب تنظیم کنید ، نه زمان بیدار شدن”.

۲) سناریوی دوم این است که وقتی خیلی دیر به رختخواب می‌روید و نگه‌داشتن زمان هشدار معمول بدان معنی است که فقط ۱-۲ ساعت بیشتر خواهید خوابید.

در این صورت ، بهتر است در آنجا بخوابید.

حتی اگر به‌موقع از خواب بیدار شوید ، با کم‌خوابی ، روز را مانند یک انسان زنده سپری خواهید کرد و برای بیدار ماندن تلاش خواهید کرد. بنابراین در عوض ، زنگ هشدار را خاموش کرده و اجازه دهید بدن شما را به‌طور طبیعی بیدار کند. سپس مطمئن شوید که بعدازظهر تلاش بیشتری انجام داده‌اید تا شب بعد به‌موقع در رختخواب باشید.

به‌احتمال‌زیاد بعد از خواب معمول  و استراحت کامل احساس خواب‌آلودگی نخواهید کرد ، بنابراین می‌توانید مقداری ملاتونین دریافت کنید تا خواب راحت شود.

کلام آخر

پس اگر می خواهید سحر خیز شوید باید زمان خواب خود را تنظیم کنید نه زمان بیدار شدن خود ، زیرا خواب شما باید تکمیل شود . برای اینکه خواب خود را تنظیم کنید سعی کنید یک مشوق برای خود پیدا کنید تا شما را ملزم کند زودتر بیدار شوید.شما می­توانید بیدار شدن خود را به دو مرحله تقسیم کنید.وقتی که صدای هشدار شما را بیدار می­کند  و یک مشوق که بیرون از رخت­خواب است وشما باید بروید و آن را انجام دهید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای زود بیدار شدن وجود دارد؟آیا دوست دارید زودتر بیدار شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید