خوشبختی چیست و چگونه احساس خوشبختی داشته باشیم؟

خانه » بلاگ » خوشبختی چیست و چگونه احساس خوشبختی داشته باشیم؟

فهرست عناوین

خوشبختی یک حالت عاطفی است که با احساس شادی و رضایتمندی مشخص می شود. در حالی که خوشبختی تعاریف مختلفی دارد، اما اغلب به عنوان احساسات مثبت و رضایت از زندگی توصیف می شود. همچنین در نظر گرفتن اینکه شخصاً چگونه خوشبختی را تعریف می کنید مهم است. خوشبختی اصطلاحی گسترده است که برای افراد مختلف معنای مختلفی دارد. به جای اینکه به خوشبختی به عنوان یک نقطه پایانی نگاه کنیم ، مفیدتر خواهد بود که به معنای واقعی خوشبختی فکر کنیم و سپس روی چیزهای کوچکی کار کنیم که به ما کمک می کند شادتر شویم.
وقتی بیشتر مردم در مورد خوشبختی صحبت می کنند، ممکن است در مورد احساسی که در لحظه فعلی دارند صحبت بشود.

خوشبختی چیست و چگونه احساس خوشبختی داشته باشیم؟

از آنجا که خوشبختی معمولاً اصطلاحی تعریف شده است، روانشناسان و دیگر دانشمندان علوم اجتماعی وقتی از این حالت عاطفی یعنی خوشبختی صحبت می کنند، معمولاً از اصطلاح “بهزیستی ذهنی” استفاده می کنند. درست همانطور که به نظر می رسد، بهزیستی ذهنی تمرکز خود را بر روی احساسات کلی شخصی یک فرد در مورد زندگی خود در حال حاضر متمرکز می کند.
دو مولفه اصلی خوشبختی (یا بهزیستی ذهنی) عبارتند از:
تعادل احساسات: هر کس احساسات و خلق و خوی مثبت و منفی را تجربه می کند. خوشبختی به طور کلی با تجربه احساسات مثبت مرتبط است.
رضایت از زندگی: این به میزان رضایت شما از زمینه های مختلف زندگی از جمله روابط ، کار ، موفقیت ها و سایر مواردی که مهم می دانید مربوط می شود.

چگونه بفهمیم خوشحالیم

در حالی که ممکن است برداشت از خوشبختی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد، برخی از نشانه های اصلی وجود دارند که روانشناسان هنگام اندازه گیری و ارزیابی خوشبختی به دنبال آنها هستند.
برخی از نشانه های اصلی خوشبختی عبارتند از:

  1. احساس اینکه شما زندگی مورد نظر خود را می گذرانید
  2. احساس اینکه شرایط زندگی شما خوب است
  3. احساس رضایت از زندگی خود
  4. احساس مثبت بودن بیش از منفی بودن

یک نکته مهم که باید به یاد داشته باشید این است که خوشبختی حالت سرخوشی مداوم نیست. در عوض، خوشبختی یک احساس کلی از احساسات مثبتِ بیشتر از احساسات منفی است. افراد شاد هنوز هم هر از چندگاهی تمام احساسات انسانی مثل خشم ، ناامیدی ، بی حوصلگی ، تنهایی و حتی غم و اندوه را احساس می کنند.
اما حتی وقتی با ناراحتی روبرو می شوند ، یک احساس اساسی خوش بینی نسبت به بهتر شدن اوضاع دارند ، اینکه می توانند با آنچه اتفاق می افتد کنار بیایند و دوباره احساس خوشبختی کنند.

انواع خوشبختی

روش های مختلفی برای تفکر در مورد خوشبختی وجود دارد.
به عنوان مثال: ارسطو، فیلسوف یونان باستان، بین دو نوع مختلف خوشبختی تمایز قائل شد: هدونیا و ایودایمونی.
هدونیا: خوشبختی است که از لذت حاصل می شود. این اغلب با انجام آنچه احساس خوبی دارد، مراقبت از خود، برآوردن خواسته ها ، تجربه لذت بردن و احساس رضایت همراه است.    
ایودایمونی: این نوع خوشبختی از جستجوی فضیلت و معنا حاصل می شود. اجزای مهم بهزیستی ایودایمونی،  یعنی اینکه زندگی شما معنا، ارزش و هدف دارد. 
این نوع خوشبختی بیشتر با انجام مسئولیت ها، سرمایه گذاری در اهداف بلند مدت ، نگرانی برای رفاه سایر افراد و مطابق با آرمان های شخصی همراه است. هدونیا و ایودایمونی، امروزه بیشتر در روانشناسی به عنوان لذت و معنی شناخته می شوند.
به عنوان مثال ، داوطلب شدن برای هدفی که به آن اعتقاد دارید ممکن است معنادارتر از لذت بخشی باشد. از طرف دیگر، تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما ممکن است از نظر معنی پایین تر و از نظر لذت بالاتر باشد. در حالی که برخی از افراد فقط به طور طبیعی شادتر هستند، چیزهایی وجود دارد که می توانید برای پرورش احساس شادی خود انجام دهید.

اهداف ذاتی را دنبال کنید

دستیابی به اهدافی که انگیزه ذاتی شما برای پیگیری آنهاست، به ویژه اهداف متمرکز بر رشد شخصی و اجتماع، می تواند به تقویت شادی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که دنبال کردن این نوع اهداف ذاتی می تواند شادی را بیش از دنبال کردن اهداف بیرونی مانند کسب پول یا مقام افزایش دهد.

لذت بردن از لحظه

مطالعات نشان داده است که بعضی از افراد تمایل به درآمد بیش از حد دارند. آن‌ها چنان روی جمع آوری چیزها متمرکز می شوند که دیگر از لذت واقعی کاری که انجام می دهند را از دست می دهند .بنابراین ، به جای این که در دام جمع شدن ذهنیت بیفتید، تمرکز خود را روی تمرین قدردانی از چیزهایی که دارید و تمرکز بر روی روند کار خود متمرکز کنید.

افکار منفی را دوباره تنظیم کنید

وقتی می بینید در یک چشم انداز بدبینانه گیر می کنید یا منفی بافی را تجربه می کنید، به دنبال راه هایی باشید که بتوانید افکار خود را به روش مثبت تری تنظیم کنید. معمولاً افراد سوگیری منفی بافی دارند، یا تمایل دارند که بیشتر از چیزهای خوب به چیزهای بد توجه کنند. این امر می تواند بر روی همه چیز تأثیر بگذارد، از نحوه تصمیم گیری تا شکل گیری برداشت از افراد دیگر.

یکی از راه های مقابله با افکار منفی ایجاد الگوهای جدید است، هنگامی که خود را غرق در افکار منفی پیدا میکنید به دنبال یک فعالیت باشید تا از این سوگیری منفی خود بیرون بیایید، به عنوان مثال سراغ فعالیتی بروید که برای شما لذت بخش باشد مثل گوش دادن به موسیقی مثبت، دیدن فیلم و یا رفتن به پیاده روی و….

احساسات مثبت رضایت از زندگی را افزایش می دهد

خوشبختی به افراد کمک می کند مهارت های مقابله ای قوی تر و منابع عاطفی بیشتری ایجاد کنند. احساسات مثبت با سلامتی و طول عمر مرتبط هستند. یک مطالعه نشان داد که افرادی که احساسات مثبت بیشتری نسبت به احساسات منفی تجربه می کنند بطور میانگین ۱۳ سال بیشتر عمر کرده­‌اند.
بعلاوه احساسات مثبت باعث افزایش انعطاف پذیری می شوند. انعطاف پذیری به افراد کمک می کند استرس را بهترکنترل کنند و در صورت مواجه شدن با شکست بهتر بازگردند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افراد شادتر سطح کمتری از هورمون استرس کورتیزول را دارند.
افرادی که از وضعیت خوبی برخوردار هستند، احتمالاً رفتارهای سالمی مانند خوردن میوه و سبزیجات و ورزش منظم هم دارند. خوشبخت بودن ممکن است به شما کمک کند که کمتر بیمار شوید. حالت‌های روانی شادتر با افزایش ایمنی در ارتباط هستند. به نظر می رسد برخی از افراد به طور طبیعی پایه شادی بیشتری دارند.
یک مطالعه گسترده در مورد بیش از ۲۰۰۰ دوقلو نشان می دهد که حدود ۵۰٪ رضایت کلی زندگی از ژنتیک ، ۱۰٪ از وقایع خارجی و ۴۰٪ از فعالیت های فردی است.  بنابراین گرچه ممکن است نتوانید “سطح پایه” شادی خود را کنترل کنید ، اما مواردی وجود دارند که می توانید برای شادتر شدن و تحقق بخشیدن به زندگی خود انجام دهید. حتی خوشبخت ترین افراد نیز هر از گاهی احساس ناراحتی می کنند و خوشبختی چیزی است که همه مردم باید آگاهانه به دنبال آن باشند.

ورزش منظم داشته باشید

ورزش هم برای بدن و هم برای ذهن شما مفید است. فعالیت بدنی با طیف وسیعی از مزایای جسمی و روانی از جمله بهبود خلق و خو مرتبط است. مطالعات متعدد نشان داده است که ورزش منظم ممکن است در دفع علائم افسردگی نقش داشته باشد، اما شواهد نشان می دهد که این امر همچنین باعث شادی بیشتر افراد می شود.حتی اندکی ورزش باعث تقویت شادی می شود. افرادی که حتی ۱۰ دقیقه در روز از نظر جسمی فعال بودند یا فقط یک بار در هفته ورزش می کردند، از شادی بیشتری نسبت به افرادی که هرگز ورزش نکردند برخوردار بودند.

قدرشناسی نشان دهید

در یک مطالعه ، از شرکت کنندگان خواسته شد که هر شب ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از خواب به تمرین نوشتن بپردازند.به برخی دستور داده شد که در مورد دردسرهای روزمره، برخی درباره وقایع خنثی و برخی درباره چیزهایی که سپاسگزار هستند، بنویسند. نتایج نشان داد افرادی که در مورد شکرگذاری نوشته بودند، احساسات مثبت، شادی ذهنی و رضایت از زندگیشان افزایش پیدا کرده بود. همانطور که نویسندگان مطالعه پیشنهاد می کنند، نگه داشتن یک لیست سپاسگزاری روشی نسبتاً آسان، مقرون به صرفه، ساده و دلپذیر برای تقویت روحیه شماست. سعی کنید هر شب چند دقیقه در این مورد وقت گذاشته و چیزهایی را در زندگی خود بنویسید یا به آنها فکر کنید.

هدف پیدا کنید

تحقیقات نشان داده است که افرادی که احساس می کنند دارای هدفی هستند، رفاه بهتری داشته و احساس رضایت بیشتری هم دارند. برخی از کارهایی که می‌توانید برای یافتن هدف انجام دهید عبارتند از:

  • علاقه های خود را کشف کنید
  • درگیر کارهای نوع دوستانه و عام المنفعه شوید
  • به دنبال چیزهای جدیدی باشید که شاید لازم باشد، درباره آنها بیشتر بدانید

ارزیابی باورهای اشتباه

ممکن است پول قادر به خرید خوشبختی نباشد، اما تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد که صرف پول برای کارهایی که مورد علاقه شماست می­تواند باعث حس خوشحالی و خوشبختی در شما ­شود.

حمایت اجتماعی

حمایت اجتماعی به معنای داشتن دوستان و عزیزانی است که می توانید برای پشتیبانی به آنها مراجعه کنید. تحقیقات نشان داده است که داشتن حمایت اجتماعی نقش مهمی در بهزیستی ذهنی دارد.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داده است که داشتن حس حمایت اجتماعی عامل ۴۳٪ از میزان خوشبختی یک فرد است.لازم به یادآوری است که وقتی صحبت از حمایت اجتماعی می شود، کیفیت مهمتر از کمیت است. داشتن فقط چند دوست بسیار صمیمی و مورد اعتماد بیشتر از داشتن آشنایان غیررسمی در شادی کلی شما تأثیر خواهد داشت.

فکر کردن در مورد خوشبختی به عنوان یک نقطه پایانی

خوشبختی هدفی نیست که شما به سادگی بتوانید به آن برسید و با آن کار کنید. این یک پیگیری مداوم است که به پرورش و تأمین مداوم نیاز دارد.
شاید درست این باشد که چیزی را که به طور کلی به عنوان “خوشبختی” تعریف می شود، هدف خود قرار ندهید. درعوض، بر ساخت و پرورش نوعی زندگی و روابط متمرکز شوید که موجبات رضایت از زندگی شما را فراهم می آورد.

خود را با افراد شاد محاصره کنید

یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ در  ماساچوست با عنوان “آیا خوشبختی ما به سطح شادی افراد اطراف ما بستگی دارد؟”  انجام شد. شگفت آور است که، نتایج مطالعه، پرسش بالا را تأیید کردند.
بنابراین افرادی که توسط افراد شاد احاطه شده اند به احتمال زیاد در آینده احساس خوشبختی بیشتری را خواهند داشت.
طبق این مطالعه، اگر دوستی دارید که در یک مایلی شما زندگی می کند و آن دوست خوشبخت می شود، احتمال خوشبخت شدن شما نیز حدود ۲۵٪ افزایش می یابد. همین امر در مورد همسران (تا ۱۶٪ پیشرفت)، خواهر و برادرهای ساکن در یک مایل (تا ۲۸٪) و همسایگان همسایه (تا ۷۰٪) صادق بود.
همه اینها یعنی چه؟
تا آنجا که ممکن است خود را با افراد شاد محاصره کنید، زیرا به احتمال بسیار زیاد خوشبختی آنها به شما سرایت می کند. بد نیست در اینجا جمله‌­ای از جیم ران را نیز ذکر کنیم. “شما میانگین افرادی هستید که بیشترین تعامل را با آنها دارید.”

خاطرات مثبت را به یاد بیاورید

به یاد آوردن لحظات و خاطرات شیرین و مثبت می­تواند حس رضایت و شادی را در شما بیشتر کند. مثلاً من بسیار علاقمند به سفر و طبیعت­‌گردی هستم. گاهی اوقات که حال خوبی ندارم، به سراغ عکسهای سفرهایم می­روم و با دیدن آنها حالم تغییر کرده و به سمت بهبودی می­روم.

ترکیبات شیمیائی موجود در مغز عامل حس خوشحالی

یکی از هورمونهایی که مربوط به داشتن حس شادی است سروتونین است که بد نیست در مورد آن کمی صحبت کنیم. سروتونین نوعی هورمون ضد افسردگی و حس شادی است. این ماده‌ی شیمیایی یک انتقال‌دهنده‌ مهم در مغز است که بر روی ابعاد مختلفی مثل سلامتی، خواب، خلق‌وخو، روابط زناشویی و… تأثیرگذار است.
خوشبختانه باید بگوییم که روش‌هایی وجود دارد که به ما کمک می‌کنند تا میزان این ماده را در بدن خود افزایش دهیم. وقتی سروتونین به‌مقدار کافی در مغز ترشح بشود، احساس شادی بیشتری خواهیم داشت. پس با ما همراه باشید تا از این روشها صحبت کنیم.

ماساژ بدن

ماساژ روش خوبی برای کاهش فشارهای عصبی است و تأثیر زیادی بر بهتر شدن خلق ‌و خو خواهد داشت.  مطالعات مختلف نشان می‌دهند که بعد ازهر جلسه ماساژ، مقدار سروتونین بدن افزایش پیدا می‌کند که دلیل آن کاهش کورتیزول و استرس در بدن است.
همچنین این را باید بدانید که کورتیزول و سروتونین نسبت به یکدیگر رابطه عکس دارند. هر چقدر سروتونین در مغز بیشتر باشد، میزان کورتیزول که یک هورمون استرس زاست کاهش پیدا می کند.

مصرف بیشتر ویتامین B

انواع ویتامین B  برای سلامتی بسیار مفید هستند. اما برای افزایش ترشح میزان سروتونین، نیاز به ویتامین B6 و ویتامین B12 داریم.

کلام آخر

در پایان امیدواریم مقاله ما پاسخی برای پرسش شما باشد و با خواندن این مقاله خوشبختی را بیشتر تجربه کنید

لطفاً در خصوص خوشبختی و راه های رسیدن به آن تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
شما با کدام یک از این سبک‌ها ارتباط بهتری برقرار می‌کنید؟
دوست دارید کدام سبک را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید