۳۳ راه سریع برای تمرکز آسان برای انجام کار

خانه » بلاگ » ۳۳ راه سریع برای تمرکز آسان برای انجام کار

فهرست عناوین

شما تصمیم دارید کارهای خود را به پایان برسانید و ناگهان مسئله­ ای برای شما پیش می‌آید. شما فکر نمی‌کنید که هر حواس‌پرتی چقدر می ­تواند برای شما مشکل ساز باشد که همین امر باعث می­ شود به این عوامل توجه کنید.
پنج دقیقه ، ده دقیقه ، یک ساعت و حتی گاهی اوقات چندین ساعت حواس شما پرت می‌شود.  اما زمانی که متوجه کار خود می­ شوید تصویر درستی از کار خود نمی­ توانید داشته باشید.ممکن است از یاد برده باشید که از کجا کار خود را رها کرده ­اید که این امر باعث می­ شود دوباره از اول کار خود را شروع کنید.

۳۳ راه سریع برای تمرکز آسان برای انجام کار

تو تنها نیستی.
وقتی نمی ­توانید در کار خود متمرکز باشید ،بهره‌وری کمتری دارید که این موضوع باعث می ­شود وقت و تلاش ارزشمند شما برای همیشه از بین برود.ازآنجایی که در حال کار کردن هستید و شانس خاموش کردن دنیا را ندارید ، باید بدانید که تصمیم شما برای حفظ تمرکز در کار بر عهده شماست. پس برای اینکه تکنیک ­های مناسب را پیدا کنید و بدانید  اولویت‌های شما چیست و چگونه می ­توانید بر آن­ ها پایبند باشید ، می تواند مهم‌ترین مسئله برای شما باشد.
آیا درگیر عقاید و باورهای متفاوت هستید؟ خوب ، ما در ادامه به ۳۳ روش برای تمرکز در کار اشاره‌کرده‌ایم.

۱. کار خود را لذت بخش کن!

هر کار یا روال معناداری قسمت عمده‌ای از تمرکز فرد را به خود اختصاص می‌دهد. قبل از شروع هر کاری ، از خود بپرسید که چرا باید این کار را انجام دهم؟ با پاسخ دادن به این سؤال، شما خروجی موردنظر خود را به وجود می ­آورید، بنابراین شما برای این کار ارزش قائل می‌شوید. سپس ، روش‌هایی برای لذت‌بخش شدن کار پیدا کنید ، مانند اینکه اجازه دهید خلاقیت و تخیل شما در این روند خود را نشان دهد. گزینه‌های خود را برای ایده‌های جالب و جدید  پیدا کنید.
وقتی چیزی را می‌سازید که می‌توانید از آن لذت ببرید ، بیشتر تمرکز در کار را حفظ می‌کنید.

۲. یک صندلی و میز عالی انتخاب کنید

بسیاری از افراد ازنظر جسمی سخت کار می‌کنند حتی اگر بیشتر اوقات در حالت نشسته باشند.
وقت گران‌بها را از دست ندهید و  ناراحتی ­های جسمی خود را کنار بگذارید. یک صندلی واقعاً خوب با پشتیبانی عالی را تهیه کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که میز یا میز کار شما از ساختار مناسبی برخوردار است. به‌این‌ترتیب می‌توانید ساعت‌ها کارکنید و بدن و چشم خود را خسته نکنید.
اگرچه ممکن است یک تغییر کوچک به نظر برسد ، اما یک صندلی راحت تفاوت زیادی در عملکرد کاری شما ایجاد می‌کند. نشستن روی صندلی که شما روی آن راحت نیستید منجر به کمردرد می‌شود و شما زودتر خسته می‌شوید.صندلی اداری مناسب از کمرتان پشتیبانی می‌کند ، وضعیت خوبی ایجاد می‌کند و به تسکین درد کمر کمک می‌کند که این امر باعث می­ شود تمرکز بیشتری روی کار خود داشته باشید.

۳. ایستگاه کاری خود را سازمان‌دهی کنید

چیزهای زیادی که در کنار شما هستند یا بالای میز شما قرار دارند که می‌توانند واقعاً حواس شما را پرت کنند. برای حفظ تمرکز در محل کار ، فقط وسایل موردنیاز خود را روی میز خود قرار دهید و بقیه وسایلی را که نیاز ندارید ، مانند کشوی میز یا قفسه‌ها را مرتب کنید. محلی برای غذا و نوشیدنی ، کیف یا سایر وسایل شخصی خود داشته باشید. اما آن‌ها را در دسترس خود قرار دهید تا بتوانید بدون از دست دادن تمرکز در صورت نیاز از آن­ ها استفاده کنید.
برای سازمان‌دهی افکار و تمرکز خود بر روی یک کار ، به یک محیط کاری نیاز دارید که از این نوع وضوح پشتیبانی کند. پس میز خود را تمیز کنید ، دسک‌تاپ رایانه خود را مرتب کنید و پوسترها را از دیوار بکنید (اگر فکر می‌کنید این می‌تواند به شما کمک کند).

۴. رایانه خود را بدون حواس‌پرتی سازمان‌دهی کنید

این موضوع برای افرادی که همیشه با رایانه خود کار می‌کنند، بسیار مهم است. همه پرونده‌های مربوط به هر پروژه یا کار را فقط در یک پوشه قرار دهید. سپس اطمینان حاصل کنید که رایانه شما همیشه بدون ویروس است تا شمارا از دردسر چک کردن و تعمیرات نجات دهد. مواردی ازاین‌دست باعث استرس می‌شود و علاقه شما به اتمام کار را  کاهش می‌دهد.

۵. به‌اندازه کافی آب کنارخود داشته باشید

نوشیدن آب نه‌تنها برای سلامتی لازم است بلکه باعث شادابی شما نیز می‌شود. هنگامی‌که اولین نشانه خستگی یا گرسنگی را احساس کردید ، یک لیوان آب می‌تواند این احساسات را از شما دور کند. سپس می‌توانید کاری را که انجام میدهید به پایان برسانید و بعد استراحت کنید.
فقط مطمئن شوید که آب در دسترس شماست. به‌این‌ترتیب شما به‌جای اینکه به سمت آب‌سردکن یا شیر آب بروید، تمرکز خود را روی کار خود حفظ می­ کنید و طعمه حواس‌پرتی نمی ­شوید!

۶. میان وعده‌های سالم به همراه داشته باشید

مانند داشتن آب در مجاورت خود، غذایی که می‌تواند معده غرغرو شما را آرام کند باید همیشه در دسترس باشد. به همین دلیل داشتن ۹۰٪ توجه  و تمرکز روی کار  را برای شما آسان  و راحت می ­کند.همچنین مطمئن شوید که میان وعده‌های شما در دسترس و سالم هستند ، بنابراین می‌توانید انرژی خود را برای انجام کارها حفظ کنید.

۷. یک لیست روزانه برای انجام کارها تهیه کنید و آن را در کنار خود قرار دهید

زمانی که لیست کارهای خود را به همراه داشته باشید این موضوع می­ تواند به شما کمک کند که درگیر کارهای بیهوده نمی­‌شوید و به شما کمک می ­کند روی کارهایی تمرکز کنید که بیشترین بهره­‌وری را در آن ­ها دارید.

۸- وظایف را اولویت‌بندی کنید

اولین ساعت روز ، زمانی است که اکثر مردم بهره‌وری بالاتری دارند. این  موضوع به این دلیل اتفاق می ­افتد که سطح انرژی بالاتری دارند و هنوز انرژی خود را در طول روز مصرف نکرده اند. در اولین ساعت  روز تمام کارهای مالیاتی ، دشوار و چالش‌برانگیز را در دستور کار خود قرار دهید. این کارها را با اولویت ­بندی  انجام دهید و سپس با انجام کارهای معمول که خسته‌کننده به نظر می‌رسند ، پایان دهید.
چنین روش‌هایی باعث می‌شود بدون اینکه وقت گران‌بهای خود را صرف انجام کارهای  بیهوده بکنید ، در کار خود متمرکز باشید.اگر  این کار را انجام دهید ، در پایان روز کاری ، تحت استرس پروژه‌های مهم قرار نخواهید گرفت.

۹. دیگران را از سیاست‌های سختگیرانه شخصی خود آگاه سازید

اگر می‌خواهید سیستم کاری شخصی خود را فعال کنید ، به دیگران اطلاع دهید. خبر خوب این است که شما در ساعاتی که روی کار واقعاً مهم تمرکز کرده‌اید تنها خواهید ماند. وقتی افراد در محل کار می‌دانند شما در “اوقات فراغت” خود هستید ، در چنین دوره‌هایی می ­توانند از شما سؤالاتی ‌بپرسند و تا وقتی مسئله خیلی فوری در کار نباشد ، آن­ ها به خود اجازه نمی­ دهند مزاحم کار شما شوند.

۱۰. غیرقابل‌دسترسی ، شلوغ ، دور یا “نامرئی” باشید

همه تماس‌هایی که با شما گرفته می شود  مربوط به سرقت آپارتمان  شما یا وضعیت نامطلوب یکی از عزیزان شما نیست که مهم باشند. بنابراین در طول ساعاتی که واقعاً روی کارهای خود تمرکز دارید ، تلفن همراه خود را در حالت خاموش قرار دهید. همچنین می‌توانید برای اینکه دیگران را دچار سوءتفاهم نکنید سرویس پست صوتی خود را فعال کنید.
در مورد پیام‌رسانی فوری ، وضعیت را طوری تنظیم کنید که نشان دهد در حین کار و “مشغول” هستید یا در دسترس نیستید. اگر هنوز پیام کوتاه دریافت می‌کنید ، فقط اعلان یا برنامه را خاموش‌کنید. وقتی کار فعلی شما آن‌قدر سخت نیست می‌توانید آن اعلانات را روشن کنید.

۱۱. از رسانه‌های اجتماعی دورباشید

وب­ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار نیست دائماً بررسی شوند. بنابراین فقط در صورت داشتن وقت اضافی می ­توانید از آن­ ها استفاده کنید.
برای این موضوع یک تمایل شدید وجود دارد که شما خیلی بیشتر از زمان ‌برنامه‌ریزی ‌شده­ ای که برای حضور در این برنامه ­ها  تعیین کردید در آن ­ها  باقی بمانید زیرا همیشه چیزهای جدید ، جالب و سرحال کننده در اکثر سایت‌های شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.این موضوع  نه‌تنها هدف شما از تمرکز در محل کار را از بین می‌برد ، بلکه اطلاعات زیادی در آنجا وجود دارد که می‌تواند ذهن شمارا بی‌جهت و بدون دلیل آشفته کند. مانند دیدن وضعیت یک دوست در مورد شکست عشقی و یا اخباری که خبرهای ناگوار را به شما می‌دهد و ذهن شما را آشفته می­ کند.

۱۲. ایمیل‌های خود را سازمان‌دهی کنید

یکی دیگر از فعالیت‌های پراسترس و حواس‌پرت کننده ایمیل است. بپذیریم: شما پیام‌های زیادی دریافت می‌کنید. به‌احتمال‌زیاد این پیام‌ها و ایمیل‌ها ترکیبی از مکاتبات شخصی و کاری، تبلیغات و به‌روزرسانی‌های وب سایت­ های شما و بدون شک هرزنامه‌ها هستند.
یک‌راه خوب برای جلوگیری از این مسئله داشتن آدرس ایمیل جداگانه برای محل کار و دیگری برای ایمیل شخصی خود است. از هردوی آن‌ها بخواهید تا همه ایمیل‌ها را فیلتر کنند. وقتی وقت آزاد دارید ، ایمیل‌ها را دوباره بررسی کنید و اشتراک فرستنده‌هایی را که می‌توانید بدون آن‌ها زندگی کنید لغو کنید.
سپس ، ایمیل‌هایی را که بعداً از  آن‌ها استفاده خواهید کرد  را سازمان‌دهی کنید. بقیه را حذف کنید.سرانجام ، ایمیل‌های خود را فقط در صورت انجام مهم‌ترین کار روز بررسی کنید. حتماً زمان ایمیل خود را نیز محدود کنید.

۱۳. زمان استفاده از تلفن خود را دوباره طراحی کنید

تلفن‌ها برای نگرانی‌های مهم در نظر گرفته‌شده‌اند ، گپ‌های مربوط به شب گذشته برای استراحت‌های طولانی در زمان ناهار هستند. رعایت چنین قانونی به شما کمک می‌کند تا در محل کار خود تمرکز داشته باشید.همچنین می‌توانید از همکاران خود بخواهید به‌جای اینکه همیشه وقت شمارا در مورد مسائل بی‌ربط بگیرند  به آن‌ها بگویید بعداً  تماس بگیرد.
پس از پایان کار ، می­ توانیدبا آن­ ها تماس بگیرید و وضعیت خود را به‌طور خلاصه توضیح دهید. در دو دقیقه‌ ، در مورد نگرانی صحبت کنید یا به آن­ ها گوش کنید و آن­ ها را یادداشت کرده و به آن‌ها بگویید که برای انجام اقدامات لازم با آن‌ها تماس می‌گیرید. تمام جزئیات موردنیاز آن‌ها را تهیه کنید و بنویسید ، با توجه به افکار احتمالی که یادداشت کردید، پیگیری کار‌ها در مورد موضوع می‌تواند برای شما آسان شود. سپس ، با آن‌ها تماس بگیرید و همیشه مکالمه تلفنی را به کمتر از سه دقیقه محدود کنید.
عادت کنید هرچند وقت یک‌بار گوشی خود را چک کنید و ببینید آیا کسی سعی کرده است به شما تماس بگیرد یا خیر. اما این کار را ۸۵ بار در روز و در کل پنج ساعت انجام ندهید. شما می‌توانید از تکنیک ۳-۲۱-۰ استفاده کنید. به این صورت که سه بار در طول روز گوشی خود را فقط به مدت ۲۱ دقیقه چک می ­کنید و آن را کنار  می­ گذارید. با این کار تمرکز شما افزایش می‌یابد و باعث می‌شود شما تمرکز بیشتری روی کار خود داشته باشید.
شما نمی ­توانید به‌طور کامل تمرکز کنید ، مگر اینکه خود را از حواس‌پرتی‌های کوچکی که اعلان نامیده می‌شوند ، خلاص کنید. به تنظیمات تلفن یا رایانه خود بروید و اعلان‌های ایمیل ، پیام‌های شبکه ­های مجازی و سایر برنامه‌های بی‌ربط را که مرتباً برای شما اعلان ارسال می‌کنند را خاموش‌کنید.

۱۴. از هدفون کمک بگیر!

در اکثر دفاتر ، صداهای مختلفی وجود دارد که می‌توانند باعث حواس‌پرتی شما شوند مانند صحبت همکاران، صدای زنگ تلفن‌، صدای چیزهایی که روی زمین ریخته می‌شود و یا ورود و خروج ارباب رجوع که می ­تواند به راحتی تمرکز شما را در هنگام کار، برهم بزند. شما می‌توانید با هدفون از خود محافظت کنید تا بتوانید در محل کار خود متمرکز باشید. هدفون صداهای شگفت‌انگیز و مواردی را که ذهن شما را سرگردان می‌کند از بین می‌برد.
اگر کار با هر نویز زمینه‌ای برای شما دشوار است ، روی هدفون‌های حذف‌کننده نویز سرمایه‌گذاری کنید. شاخه‌های داخل گوش نیز این کار را انجام می‌دهند ، اما استفاده از هدفون یک مزیت دیگر نیز دارد. این پیام را به شما ارائه می‌دهد که شما می‌خواهید تمرکز خود را حفظ کنید و به دیگران می­ فهمانید فضای شخصی بیشتری نیاز دارید و آن­ ها نباید وارد این فضا شوند.

۱۵. موسیقی مناسب را انتخاب کنید

هدف از داشتن موسیقی در پس‌زمینه هنگام کار ، سهولت و الهام بخشیدن است. برای برخی ، گوش دادن به موسیقی باعث افزایش آدرنالین آن‌ها می‌شود تا بتوانند باانرژی بیشتری کار کنند.اما همه نوع موسیقی برای همه خوشایند نیست  و بعضی از آن‌ها برای روحیه فرد مناسب نیستند. بنابراین پوشه موسیقی خود را بر این اساس سازمان دهید.
این موضوع جدا از اینکه به شما کمک می‌کند تا در محل کار خود تمرکز داشته باشید ، هیچ حواس‌پرتی برای شما به وجود نمی­ آورد.

۱۶. وارد “جریان” شوید

قبل از اینکه این کار را به گردن دیگران بیندازید ، یک دقیقه وقت بگذارید و بهره‌وری خود را ارزیابی کنید. آیا هنگام کار روی وظایف خود واقعاً در جریان هستید؟
“جریان” یک حالت ذهنی است که در آن احساس پیگیری کامل می‌کنیم ، وظایف را بدون زحمت انجام می‌دهیم و به اوج عملکرد خود می‌رسیم. این موضوع  توسط محققان دانشگاه شیکاگو کشف شد که با تقویت تمرکز می‌تواند آن را بهبود بخشید. برای ورود به جریان ، سعی کنید در مورد کار پیش‌آمده بیشتر هیجان‌زده شوید و تمام انرژی خود را معطوف به انجام یک کار واحد کنید. یک تاکتیک دیگر که برای بسیاری از افراد  ماهر از آن استفاده می ­کنند  این است که صبور هستند پس شما نیز صب کنید تا به مهلت مقرر نزدیک شوید.

۱۷. از قبل برنامه‌ریزی کنید

قبل از شروع به کار و انجام  همه وظایف خود ، هرروز ۳ مورد مهم را که باید تا پایان روز انجام دهید یادداشت کنید. یک روش برنامه‌ریزی پیدا کنید که بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد ، چه لیست اولویت‌بندی شده برای انجام کارها باشد ، چه برنامه ساعتی برای انجام کار باشد یا یک روش برنامه‌ریزی کاملاً متفاوت که می ­تواند تمرکز شما را بالا ببرد.
فراموش نکنید که برای استراحت خود نیز برنامه‌ریزی کنید. مغز شما قادر به کار ۸ ساعت به طور متوالی نیست  و به بهبودی نیاز دارد.

۱۸. یک برنامه کاری ساعتی ایجاد کنید

سعی کنید همه کارهای امروز خود را ساعت‌به‌ساعت برنامه‌ریزی کنید. این نوع برنامه‌ریزی پیشرفته مزایای متعددی دارد:

  • شما دقیقاً می‌دانید که چه‌کارهایی باید تا پایان روز انجام شود
  • انتظارات واقع‌بینانه خود را برای روز خود تعیین می‌کنید زیرا پیش‌بینی می‌کنید که برای اتمام هر کار چقدر زمان لازم است
  • شما می‌دانید که بعد از اتمام یک کار باید چه‌کاری انجام دهید
  • می‌توانید کارهای خود را اولویت‌بندی کنید و برای ساعات صبح برنامه‌هایی را که نیاز به سطح انرژی بالاتری دارند ، برنامه‌ریزی کنید.

۱۹- تمام ایده‌های خود را بنویسید

همه ما هنگام کار ایده‌های جدید زیادی به ذهنمان خطور می‌کند. بعضی روزها ممکن است چنان غرق در افکار جدید شده باشیم که نتوانیم تمرکز خود حفظ کنیم.بهترین راه برای کنار آمدن با ایده‌های خودجوش این است که قلم و دفتری کنار خود داشته باشید تا هر زمان که ایده‌ای به ذهن شما خطور کرد ، آن را بنویسید ، فعلاً آن را رها کنید و بعد به آن بازگردید.
جف گوینز ، نویسنده کتاب پرفروش هنر کار The Art of Work نحوه تمرکز هنگام نوشتن را توضیح می‌دهد. او پیشنهاد می‌کند که نویسندگان متن خود را هنگام نوشتن ویرایش نکنند ، اما بعد از چند ساعت به آن بازگردند. با رها  کردن و تمرکز بر روی یک کار واحد ، می‌توانید آن را بسیار کارآمدتر انجام دهید.

۲۰. لیست کارهای خود را مرتب نگه‌دارید

داشتن یک لیست کارهای غیرمنظم با ده‌ها  کار ناتمام می‌تواند بر روی بهره‌وری شما تأثیر منفی بگذارد. این به این دلیل است که شما برنامه‌ریزی نکرده‌اید که کدام کارها باید ابتدا انجام شوند.هنگام مرور لیست کارهای عظیم خود ، آن را به سه لیست کارهای روزانه ، هفتگی و ماهانه تقسیم کنید.
بعد ، این فهرست‌ها را با توجه به اولویت‌ها، سازمان‌دهی کنید ، تا بدانید که ابتدا چه‌کارهایی باید انجام شود. هر بار که کاری را انجام می‌دهید ، آن را در لیست خود خط بزنید تا ببینید در پایان روزبه چه چیزهایی دست یافته ­اید و چه کارهایی را انجام داده ­اید و چه کارهایی را انجام نداده ­اید.

۲۱. مهلت تعیین کنید

اگر برای انجام یک کار فشاری احساس نمی‌کنید ، احتمالاً دو برابر آن را به تعویق می‌اندازید. مهلت‌های مشخصی را برای همه وظایف موجود در لیست کارهای خود تعیین کنید. با این کار ، احساس فوریت ایجاد می‌کنید ، با این کار دستیابی به وضعیت جریان را آسان‌تر می‌کنید و واقعاً روی یک کار مهم تمرکز می‌کنید.
علاوه بر این ، مهلت تعیین‌شده به نبرد با کمال گرایی درونی شما کمک می‌کند. خوب است که روی یک موضوع کارکنید اما از گیر دادن به جزئیات خودداری کنید تا تمرکز شما در کار حفظ شود.

۲۲. تقسیم کارهای زمان‌بر

به‌جای پرداختن به یک کار عظیم ، به کارهای کوچک‌تر قابل انجام بپردازید که می‌توانید آن‌ها را در کمتر از یک روز انجام دهید. به‌این‌ترتیب ، هر وقت بخشی از کار به پایان رسید ، پاداش بیشتری خواهید گرفت. علاوه بر این ، شما درک بهتری از کارهای بعدی باید داشته باشید.به‌عنوان‌مثال ، اگر در حال کار روی یک پروژه مهم و جدید هستید ، آن را با برنامه‌ریزی ، پیکربندی کنید  و به قسمت ­های قابل  توسعه تقسیم کنید. بعد ، هر یک از این وظایف را به ۱۰ وظیفه کوچک‌تر تقسیم کنید که واقع‌بینانه‌تر به نظر می‌رسند.

۲۳. استراحت‌های کوچک و ۱۵ دقیقه‌ای انجام دهید

هیچ‌کس قادر به کار ۸ ساعت به صورت مستقیم و بدون یک لرزش فکری نیست. بهتر است استراحت منظم داشته باشید تا اینکه غرق در ایده‌ها و افکار متعدد باشید. مکان استراحت‌های ۱۵ دقیقه‌ای خود را در منطقه‌ای بدون رایانه یا گوشی تلفن همراه قرار دهید ، به این معنی که می­ توانید از این زمان ‌برای دم کشیدن قهوه ، گوش دادن به آهنگ‌های پرانرژی ، گپ زدن با یکی از همکاران یا خواندن کتاب استفاده ‌کنید.

۲۴. وب سایت‌های منحرف‌کننده را مسدود کنید

ما بهترین روزهای  خود را با لپ‌تاپ‌های خود کار می‌کنیم. این بدان معناست که ما دائماً به Wifi متصل بوده و قادر به بازدید از میلیون‌ها وب‌سایت منحرف‌کننده هستیم.ساده‌ترین راه برای مقاومت در برابر وسوسه مرور کردن وب­ به‌جای کار کردن ، خاموش کردن Wi-Fi است. اما اگر برای کارگاهی به اینترنت وصل می‌شوید ، گزینه دیگری وجود دارد.
با استفاده از ابزارهای بهره‌وری مانند سلف کنترل SelfControl یا کلودتورکی Cold Turkey ، یک لیست سیاه از وب سایت‌های حواس‌پرت کننده ایجاد کنید و دسترسی خود را برای چندین ساعت مسدود کنید.

۲۵. یک زمان کاری ۳ ساعته ایجاد کنید

تمرکز  کامل برای انجام کار نیاز به برخی برنامه‌ریزی‌ها دارد. هرروز یک زمان  کاری ۳ ساعته را برنامه‌ریزی کرده و آن را به تقویم خود اضافه کنید. در این مدت ، مکانی آرام پیدا کنید و به سایر اعضای گروه بگویید که هرگونه درخواست را نمی­ پذیرید. به‌خوبی توضیح دهید که برای تمرکز کامل روی پروژه‌های خود به این ۳ ساعت زمان نیاز دارید.
با برنامه‌ریزی پیش رو ، شما عادت می‌کنید که حداقل ۳ ساعت در روز بسیار پربار و با تمرکز بالا کار کنید.

۲۶. جلوی سروصدا را بگیرید

غیرممکن است که همه  بتوانند در محل کار در سکوت کامل کار کنند. کاملاً طبیعی است که مردم باید در مورد برخی از موضوعات مهم با یکدیگر گفتگو کنند. اما همه این حباب‌ها خیلی زود خسته‌کننده می‌شوند.ساده‌ترین راه برای جلوگیری از صداهای منحرف‌کننده گوش دادن به صداهای پس‌زمینه است.
به‌عنوان‌مثال ، وب‌سایت نویزلی  Noisli مجموعه‌ای عالی از صداهای طبیعی را ارائه می‌دهد که می‌توانید هنگام تمرکز به آن‌ها گوش دهید. شما همچنین می‌توانید گوش دادن به موسیقی را امتحان کنید ، اما این ممکن است فقط یک حواس‌پرتی دیگر باشد.

۲۷. هر سه ساعت پیام ها را چک کنید

ما قبلاً در مورد اهمیت خاموش کردن اعلان‌ها صحبت کردیم. بااین‌حال ، رها کردن اعلان‌های پرسروصدا باعث می‌شود که تمایل بیشتری به بررسی ایمیل خود داشته باشیم زیرا می‌خواهیم بدانیم پیام‌های جدید در صندوق ورودی چگونه ظاهر می‌شود. نیویورک‌تایمز تحقیقاتی انجام داد که  نشان داد بررسی کمتر ایمیل برای ما بسیار مفید است. این مقاله پیشنهاد می‌کند که تلاش برای بستن شکاف بین ضرورت و اجبار کاملاً ارزش تلاش را دارد.
رها کردن را بیاموزید. به‌جای بررسی هر ۱۵ دقیقه ‌شماره ­ها یا پیام‌ها  ،آن  را هر ۳ ساعت یک‌بار بررسی کنید. می‌توانید چندین ایمیل را به‌صورت دسته‌ای ارسال کنید و هم‌زمان پاسخ‌ها را بنویسید ، با این کار می­ توانید ساعت‌های زیادی را صرفه‌جویی کنید.

۲۸- از شبکه‌های اجتماعی دور باشید

درحالی‌که روی یک پروژه مهم کار می‌کنید ، ذهن شما خسته می‌شود. این‌زمانی است که وسوسه می‌شوید ایمیل و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود را بررسی کنید ، این موضوع به این دلیل اتفاق می ­افتد که مغز می خواهد استراحت کند. اما شما باید این اجازه را به مغز خود  ندهید زیرا تمرکز شما را از بین می ­برد. بررسی رسانه‌های اجتماعی انرژی مغز شمارا تخلیه می‌کند زیرا مغز مجبور است اطلاعات زیادی را پردازش کند.
به گفته یک دانشمند آمریکایی ، مرور بدون ذهنیت رسانه‌های اجتماعی می‌تواند تا ۱۰۰۰ دلار در ساعت برای هر فرد هزینه داشته باشد. با تبدیل اینستاگرام به یک جایزه، به خودتان اجازه می‌دهید هر وقت کار را تمام می‌کنید یا ۹۰ دقیقه به‌طور مستقیم کار می‌کنید، نگاهی به آن بیندازید. اگر ناامیدانه به دلیل رسانه‌های اجتماعی تمرکز ندارید ، این سایت‌­ها  و برنامه‌­ها را به لیست وب سایت‌های مسدود شده خود اضافه کنید تا در برابر وسوسه مقاومت کنید.

۲۹. تلفن خود را از دید دور نگه‌دارید

وقتی گوشی از دید شما دور است ، دو برابر کمتر احتمال دارد که آن را بررسی کنید. اگر ترجیح می‌دهید آن را روی میز نگه‌دارید، آن را پشت رایانه یا زیر یک دفترچه یادداشت قرار دهید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

۳۰.از ابزارهای بهره‌وری استفاده کنید

در مقاله ابزارهایی برای تمرکز لیستی از وسایل و ابزار­هایی وجود دارد که می­ توانید از آن‌ها برای بهره‌وری بیشتر استفاده کنید.
بین استفاده از ابزارهای بهره‌وری به نفع خود و پرت شدن از نیاز مداوم برای مقابله با آن‌ها ، فاصله کمی وجود دارد پس حواس خود را در این مورد بسیار جمع کنید.

۳۱. قهوه کمتر، آب بیشتر

به نظر می‌رسد محدودکردن مصرف قهوه هنگام کار غیر متغیر باشد. به‌هرحال ، قرار است شمارا به انرژی اضافی مجهز کند. اما یک داستان دیگر نیز وجود دارد ؛قهوه زیاد می‌تواند شما را خسته کند. نوشیدن بیش‌ از حد مواد کافئین دار ممکن است منجر به سرگیجه و بی‌خوابی شود و تمرکز شما را برای انجام کار از بین ببرد.
سعی کنید برخی از فنجان‌های قهوه روزانه خود را با آب جایگزین کنید تا بدن شما رطوبت و سلامت لازم را داشته باشد.

۳۲. الهام و انگیزه بگیرید

چرا روی این موضوع کار می‌کنید؟ آیا فقط به این دلیل است که رئیس شما به شما گفته است یا اینکه تأثیر مثبتی در حرفه شما دارد؟
ما تمایل داریم هنگام کار بدون هدف تأخیر و تعلل، کارها را شروع کنیم. به همین دلیل مهم است که از تک‌تک کارهایی که انجام می‌دهید هیجان‌زده شوید. انگیزه گرفتن مداوم از کار باعث می‌شود که شما نسبت به نتیجه کار خوش‌بین باشید و تمرکز خود را در طول روز حفظ کنید.
قبل از شروع به انجام یک کار دشوار ، تصور کنید که بعد از اتمام کار ،چه چیزی بهبود می‌یابد. شاید بتوانید به‌راحتی حجم کار خود را کاهش دهید و از فشار آوردن به خود در مورد کار خودداری کنید.

۳۳. سالم باشید

برای تمرکز ، مغز و بدن شما باید در بهترین شکل خود باشند. با ۳۰ دقیقه آهسته دویدن یا رفتن به سالن ورزشی به‌طور منظم ورزش کنید. علاوه بر مزایای بیشمار سلامتی ، ورزش شمارا باهوش‌تر ، شادتر می‌کند ، خواب را بهبود می‌بخشد ، میل جنسی را افزایش می‌دهد و احساس بهتری در مورد بدن ایجاد می‌کند.
برای افزایش بهره‌وری در محل کار و جلوگیری از خواب‌آلودگی در بعدازظهر ، باید نهار مناسب بخورید. نهارهای مبتنی بر پروتئین را برای افزایش بهره‌وری و هوشیاری در بعدازظهر استفاده کنید.

کلام آخر

بیایید یک مرور سریع داشته باشیم و  روش‌هایی را که می‌توانید به کمک آن در کار خود متمرکز باشید را مرور کنیم :
حس جریان را ایجاد کنید
از پیش برنامه‌ریزی
یک برنامه کاری ساعتی ایجاد کنید
تمام ایده‌های خود را بنویسید
لیست کارهای خود را سازمان‌دهی کنید
مهلت تعیین کنید
محیط کار خود را سازمان‌دهی کنید
کارهای زمان‌بر به قطعات کوچک تقسیم کنید
۱۵ دقیقه استراحت کنید
اعلان‌ها را خاموش‌کنید
وب سایت‌های منحرف‌کننده را مسدود کنید
یک منطقه کاری ۳ ساعته ایجاد کنید
سروصدا را مسدود کنید
از هدفون‌های حذف‌کننده نویز استفاده کنید
هر ۳ ساعت ایمیل را چک کنید
رسانه‌های اجتماعی را نادیده بگیرید
تلفن خود را از دید دور نگه‌دارید
از ابزارهای بهره‌وری استفاده کنید
یک صندلی راحت پیدا کنید
کمتر قهوه بنوشید و آب بیشتری بنوشید
الهام بگیرید
با ورزش سالم بمانید
فقط به یاد داشته باشید  شما با حوادث و افرادی در محل کار احاطه‌شده‌اید که می‌توانند حرکت شمارا کند و یا آهسته کنند. با هر یک از ۳۳ روش عالی ذکرشده در بالا می‌توانید به این موارد کمک کرده و در کار خود تمرکز داشته باشید.
به نظر شما از چه راه های دیگری می توان در کار تمرکز خود را بالا برد؟ آیا دوست دارید در کارهای خود به درستی تمرکز کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید