زمان مطالعه: 16 دقیقه زندگی به‌ سرعت می‌گذرد. قبل از اینکه بدانید، بچه‌های کوچک شما بزرگ‌تر می‌شوند و وارد…" /> زمان مطالعه: 16 دقیقه زندگی به‌ سرعت می‌گذرد. قبل از اینکه بدانید، بچه‌های کوچک شما بزرگ‌تر می‌شوند و وارد…" />

۲۱ مهارت نوجوانان | که یک نوجوان باید داشته باشد

خانه » بلاگ » ۲۱ مهارت نوجوانان | که یک نوجوان باید داشته باشد

فهرست عناوین

زندگی به‌ سرعت می‌گذرد. قبل از اینکه بدانید، بچه‌های کوچک شما بزرگ‌تر می‌شوند و وارد نوجوانی می‌شوند .وقتی شروع به انجام این کار می‌کنند، شما دوست دارید که برای زندگی آماده باشند. فرزندان شما دانش لازم در مورد موضوعات مختلف را می‌توانند با آموزش به دست آورند، اما این آموزش لزوماً آن‌ها را به مهارت‌های اساسی زندگی که نیاز دارند مجهز نمی‌کند. در این مقاله قصد داریم مهارت‌ نوجوانان را که نیاز دارند تا قبل از اینکه به سن جوانی برسد به دست آورد را موردبررسی قرار دهیم

۲۱ مهارت نوجوانان

 • چگونه می‌توان به فزرند خود بودجه‌بندی را آموزش داد؟
 • چگونه به فرزندان خود مهارت حل مسئله را بیاموزیم؟
 • چگونه فرزندی مستقل تربیت کنیم؟
 • چگونه روابط اجتماعی صحیح را به فرزند خود بیاموزیم؟
 • چگونه فرزند خود را از خطرات احتمالی در جامعه حفظ کنیم؟
 • چگونه احترام گذاشتن را به فرزند خود آموزش دهیم؟
 • چگونه مدیریت زمان را به فرزند خود آموزش دهیم؟

این­ها سوالاتی است که ممکن است ذهن شمارا درگیر کرده باشد و یا مسائلی باشد که شما امروز با آن‌ها مواجه هستید. ما در این مقاله قصد داریم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم و راه‌حل هایی را برای آن‌ها ارائه ­دهیم.

مهارت‌ نوجوانان که برای زندگی ضروری است

زندگی پر است  از شگفتی و بالا و پایین و پستی و بلندی‌های بسیار ، هم دلپذیر و هم ناخوشایند. برای اینکه نوجوان خود را آماده رویارویی با هر چیزی در زندگی کنیم، باید به آنها کمک کنیم تا مهارت‌ نوجوانان افزایش یابد وبتواند  در دوران جوانی گلیمش را خودش از آب بیرون بکشد.
اولین مهارت نوجوانان که باید یاد بگیرند بودجه‌بندی است زیرا مصرف‌گرایی و نداشتن برنامه برای خریدهای ضروری می‌تواند فرزندان شمارا در آینده ای نه چندان دور دچار مشکلات زیادی بکند.

۱. مهارت‌های بودجه یا بودجه بندی

پول ممکن است مهم‌ترین چیز در زندگی نباشد، اما مطمئناً برای یک زندگی راحت حیاتی است. به همین دلیل نظم و انضباط مالی مهارت مهمی برای یادگیری در زمان نوجوانی است و مهارت نوجوانان در این زمینه بهتر است تقویت شود . مهارت‌های بودجه‌بندی به نوجوانان کمک می‌کند تا ارزش پول، هزینه‌های آگاهانه و همچنین برنامه‌ریزی را بیاموزند تا در آینده دچار مشکلات مالی نشوند.
مفاهیم مهم مالی که می‌توانید به آن‌ها در یادگیری کمک کنید:
بودجه‌ی مخصوص و مشخصی برای آن‌ها اختصاص دهید و به آن پایبند باشید. فرزندان شما باید بدانند چه زمانی باید خرج کنند و چه زمانی پس‌انداز کنند. خانواده‌ای را در نظر بگیرید که مهارت نوجوانان را جدی نمیگیرند و به فرزند خود آموزش نداده اند کما اینکه چنین مشکلی در بعضی خانواده‌ها بسیار شایع است؛ فرزند آن‌ها هنگامی‌که پولی به دستش می‌رسد به سراغ سوپرمارکت رفته و شروع به خرید تنقلاتی می‌کند که حتی برای سلامتی او بسیار مضر است .
اتفاقی که خواهد افتاد این نوجوان در زمان جوانی بودجه‌بندی و مدیریت هزینه‌ها را یاد نخواهد گرفت و چنین فرزندی می‌تواند فقر و تنگدستی و بدهی را برای خود به ارمغان بیاورد و زندگی و آینده خود را به ناکامی بکشاند.
هر نوجوان باید نحوه افتتاح حساب بانکی، استفاده از دستگاه خودپرداز، انتقال وجه به‌صورت آنلاین و نوشتن چک را نیز یادبگیرد.
شما باید به او یاد ب­دهید برای خرید یا سرمایه‌گذاری در موارد اضطراری پس‌انداز کند.
به او یاد دهید بدون اینکه زیاده‌روی کند به امور خیریه نیز کمک نماید.
و آموزش دهید که هزینه‌هایی را که انجام می‌دهد را یادداشت نماید.
یاد دهید به او که اگر می‌خواهد کالایی را خریداری کند ابتدا ارزش کالا را بسنجد

۲. مهارت‌های آشپزی

آشپزی یکی دیگر از مهارت نوجوانان است که فرزند شما باید یاد بگیرد. دانستن نحوه ­ی تهیه غذا یا طبخ غذا یکی از مهارت‌ نوجوانان است. زیرا می‌توانند زمانی را که شما در خانه نیستید برای خود غذا درست کنند.
خرید مواد غذایی برای آشپزی ضروری است. یکی از مهارت‌نوجوانان در آشپزی این است که بتوانند مواد مختلف و باکیفیت برای آشپزی را شناسایی کنند مثل ادویه، فلفل، زردچوبه و… و بدانند که هرکدام در کجا قرار دارد و به چه دردی می‌خورد.
او باید یاد بگیرد که وسایل آشپزخانه به چه دردی می‌خورد و چگونه کار می‌کنند مانند ماکروویو، دستگاه قهوه ساز، ماشین ظرف‌شویی و……
باید به آن‌ها نحوه‌ی استفاده از ظروف، کارد و چنگال را نیزآموزش داد.
توانایی تهیه یک وعده غذایی سالم با مواد موجود. اصول پختن یک وعده غذایی مناسب با استفاده از مواد ساده را به نوجوان خود نیز می توانید بیاموزید.
ذخیره و بسته بندی مواد غذایی به روش صحیح. شما می‌خواهید فرزندان شما بدانند که محصولات غذایی مختلف مانند میوه­ی تازه، غذاهای بسته‌بندی‌شده و مایعات را چگونه نگهداری کنند.
علاوه بر دانستن اهمیت داشتن غذایی غنی از مواد مغذی در سبد غذایی، آن‌ها باید قادر به خواندن برچسب‌های مواد غذایی برای تغذیه و اطلاعات مواد تشکیل‌دهنده این مواد نیز باشند.
آن‌ها باید از خطرات سلامتی ناشی از خوردن بیش‌ازحد غذای بی‌ارزش آگاه باشند. و ما نیز به تقویت مهارت نوجوانان باید اهمیت دهیم.

۳. چه لباسی باید پوشید

نوجوانان شما ممکن است سبک خود را به دلیل تأثیرات بیرونی کاملاً تغییر دهند، اما احتمال دارد تحت تأثیر افراد اشتباه قرار بگیرند. بنابراین، در اینجا به دستیابی صحیح به یکی از مهارت‌های روزمره و لازم می‌پردازیم.
خرید لباس‌هایی به‌اندازه خود، انتخاب لباس مناسب
انتخاب نوع لباس مناسب جهت مناسبت‌های مختلف
خیاطی را نیز می‌توان به فرزندان خود آموزش دهید زیرا مهارت نوجوانان است که هم مردان هم زنان به آن در زندگی نیاز دارند..
به آن‌ها یاد بدهید که پیراهن، شلوار یا کت‌وشلوار خود را اتو کنند. آنچه در اینجا مهم‌تر است این است که بین لباس‌هایی که نیاز به اتو دارند، لباس‌هایی که لازم نیست اتو کنند تفاوت قائل شوید (ما نمی‌خواهیم اکنون بتوانند شلوار جین خود را اتو کنند)
لباس‌ها را بشور. به نوجوان خود بیاموزید که لباس‌ها را با دست یا ماشین لباسشویی بشویند
به‌آرامی به نوجوان خود بگویید که لباس او در مورد او چه می‌گوید و لباس چگونه می‌تواند در موقعیت‌های خاص مانند مصاحبه یا جلسه و یا در اجتماع برای او احترام به وجود،آورد.

۴. مهارت نوجوانان و نظافت شخصی

آراستن یکی دیگر از مهارت نوجوانان است که کودکان و نوجوانان باید از همان اوایل زندگی یاد بگیرند. نظافت شخصی برای داشتن سلامتی و همچنین داشتن یک زندگی اجتماعی یا عاشقانه خوب بسیار مهم است.
به آن‌ها عادت‌های سالم مانند مسواک زدن و استحمام روزانه را بیاموزید.
اهمیت تمیز نگه‌داشتن بدن آن‌ها را توضیح دهید. آن‌ها باید بدانند که چگونه از پوست و مو ی خود مراقبت کنند.
پسران باید بدانند که چگونه موهای صورت را به روش بهداشتی اصلاح کنند یا از آن نگهداری کنند.
به دختران بیاموزید که در دوران عادت ماهیانه خود تمیز بمانند.

۵. مهارت نوجوانان و نظافت و بهداشت

نظافت یکی از اصول بهداشتی و مهارت نوجوانان است. به فرزندان خود بیاموزید که خود و همچنین محیط پیرامون خود را تمیز و مرتب نگه‌دارند. این بخشی از مهارت‌ نوجوانان در نظافت و مدیریت خانه­ ی آن‌ها است. برخی از کارها اساسی که نوجوان شما می‌تواند انجام دهد عبارت‌اند از:

 • گردگیری و کشیدن جاروبرقی.
 • تمیز نگه‌داشتن حمام و توالت.
 • تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه.
 • پاک‌سازی زباله ها و بردن آن ها به بیرون از خانه
 • از بین بردن شلوغی‌هایی که خود هرازگاهی به وجود آورده‌اند

آموزش دادن اینکه چگونه می‌توان ظروف را با دست تمیز کرد، همه خانه‌ها با ماشین ظرف‌شویی مجهز نیستند.

۶. مهارت نوجوانان و بهداشت شخصی و کمک‌های اولیه

ازجمله موارد مهمی که نوجوانان باید یاد بگیرند و مهارت نوجوانان محسوب میشود، به‌عنوان بخشی از مراقبت از خود، مراقبت از سلامتی خود در شرایط مختلف است. نکات مهمی که باید در اینجا به خاطر بسپارید:
دانش بهداشت شخصی و داروهای بدون نسخه که می‌تواند مفید باشند.
دانستن اینکه چه موقع باید به دکتر بروند.
مراقبت مناسب از خود، از طریق رژیم غذایی مناسب و محیط، در برابر بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، تب یا آنفولانزا.
بیمه درمانی و اینکه چگونه می‌تواند به آن‌ها کمک کند. به نوجوان خود بیاموزید که بیمه‌های درمانی خود را پیگیری کند تا در صورت لزوم از آن استفاده نماید..
رسیدگی به موارد اضطراری پزشکی، مانند تماس با شماره ۱۱۵ یا شماره های اضطراری.
نوجوان خود را وادار کنید تا مهارت‌های اولیه جهت کمک‌های اولیه مانند تمیز کردن زخم، استفاده از بانداژ و سایر کمک‌های اولیه را در مواقع اضطراری پزشکی، که ممکن است او را نجات دهد، در صورت بروز در آینده یاد بگیرد.
بهترین راه برای یادگیری مهارت‌ نوجوانان در زندگی روزمره به کودک و نوجوان، کمک به آن‌ها برای مراقبت از خود در خانه است. از انجام کارهایی که مربوط به خودشان است خودداری کنید و بگذارید گاهی خوشان کار خودشان را انجام دهند.

۷. مهارت‌ نوجوانان و رفتارهای اجتماعی

دیگر مهارت نوجوانان که باید یاد بگیرند، آموزش آداب‌ و رسومی است که کودک باید در یک محیط اجتماعی از خود نشان ‌دهد، برای داشتن زندگی اجتماعی راحت این موضوع بسیار ضروری است زیرا اگر این امور را آموزش نبیند ممکن است در اجتماع دچار تعارض و مشکلات زیادی شود مانند احترام گذاشتن به بزرگ‌ترها.
چند مهارت اجتماعی که ممکن است به آن‌ها کمک کند تا آداب‌ورسوم را بهتر یاد بگیرند شامل موارد زیر است:

 • کاوش و پیگیری سرگرمی‌ها، علایق تفریحی و فعالیت‌هایی برای ملاقات با افراد همفکر.
 • یادگیری چگونگی توسعه و حفظ دوستی‌ها.
 • ارزش‌گذاری روابط و افراد در زندگی آن‌ها.
 • به آن‌ها بیاموزید که چگونه روابط خانوادگی سالم را حفظ کنند.
 • آداب مهمانی را یاد بگیرند، ازجمله نحوه میزبانی و مهمان شدن.
 • احترام به مردم و نظرات آن‌ها، صرف‌نظر ازآنچه در مورد دیگران فکر می‌کنند.

۸. مهارت‌ نوجوانان و سازمان‌دهی

نبود سازمان‌دهی به کارها و وسایل یکی از عواملی است که منجر به ضعف مدیریت زمان در نوجوانان می‌شود. یک نوجوانی که امور خود را سازمان‌دهی نمی‌کند، تقریباً همیشه در جستجوی چیزی است که آن را گم کرده است. آیا این مورد برای شما آشنا نیست؟
چگونگی کمک به نوجوان برای سازمان‌دهی امور خود
قانون ساده کایزن را به آن‌ها بیاموزید (این قانون می‌گوید همیشه در حال تقویت و سازمان‌دهی کارهای خود باشید)،تا  هر چیز را در جای خود قرار دهند. به آن‌ها کمک کنید تا این قانون را اجرا کنند تا دیگر لازم نباشد دفعه ی دیگر به دنبال چیزی باشند.
می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا از یک ابزار یا سیستم سازمانی برای ترتیب کتاب‌ها، لباس‌ها و سایر مواردشان استفاده کنند.
همچنین سازمان دادن به کارها از ریخت‌وپاش  در یک اتاق جلوگیری می‌کند و یافتن چیزی در زمان کمتری را آسان می‌کند شما می توانید برای آن‌ها توضیح دهید که وقتی مرتب­تر هستند می‌توانند از اشتباهات جلوگیری کنند و لازم نیست دنبال وسایل خود بگردند.

۹. مهارت‌ نوجوانان و داخلی – مدیریت یک‌خانه

تصور کنید کودک کوچک و نازپرورده شما بالاخره دانشگاه خود را به اتمام رسانده است ومی خواهد زندگی خود را شروع ‌کند. اگر او مهارت‌های اساسی مدیریت خانه را نداند، ممکن است از هرلحظه زندگی متنفر شود. پس بهتر است که همه نوجوانان این مهارت‌های زندگی را زودتر یاد بگیرند.
به آن‌ها بیاموزید که چگونه گزینه‌های مناسب اقامتی یا مسکن را برای خود پیدا کنند و به آن‌ها آموزش دهید مسکن خوب چه شرایطی دارد.
به او یاد بدهید قبض‌های آب و برق و گاز را چگونه می توانندپرداخت کنند.
تعمیر و نگهداری وسایل اساسی منزل. به آن‌ها بیاموزید تا با جاروبرقی و یا جارو، گردوغبار خانه را تمیز کنند.
موارد ساده مانند تعمیر مدار خراب، پیدا کردن مکان آبگرم کن و خاموش یا روشن کردن پکیج و پرداختن به مسائل اساسی لوله‌کشی ممکن است به آن‌ها کمک کند تا خانه خود را بهتر مدیریت کنند.

۱۰. مهارت‌های رانندگی و نگهداری خودرو

رانندگی یکی از مهم‌ترین مهارت‌ نوجوانان در خصوص استقلال است. اما دانستن نحوه رانندگی با ماشین کافی نیست. نوجوان شما باید در مورد ایمنی جاده، مراقبت از اتومبیل و اینکه در هنگام بروز مشکل در خودرو چه‌کاری باید انجام دهد، پس به آن‌ها آموزش دهید که::

 • چگونه می‌توان ماشین و بیمه خرید.
 • چگونه می‌توانند خودرو یا وسیله نقلیه ای را ثبت نام کنند.
 • هنگام رانندگی مدارک و اسناد مهم خودرو مانند گواهینامه رانندگی، اوراق ثبت‌نام و غیره را همراه داشته باشند.
 • با استفاده از ابزارهای مختلف کمک کنید تا لاستیک خودرو را عوض کنند.
 • برای ایمنی خود و دیگران قوانین راهنمایی و رانندگی را بدانید و آن‌ها را دنبال کنید.
 • اهمیت پوشیدن کلاه ایمنی و کمربند ایمنی را به آن‌ها بیاموزید.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها از خطرات سرعت غیرمجاز و رانندگی عجولانه آگاه هستند.

۱۱. مهارت‌ نوجوانان و رانندگی و مسافرت

مهارت‌های مقدماتی رانندگی از اهمیت بیشتری برخوردار است به‌طوری‌که حتی اگر اتومبیل نداشته باشند، باید بتوانند از مکانی به مکان دیگر سفر کنند. برخی از مواردی که می‌توانند یاد بگیرند عبارت‌اند از:

 • توانایی خواندن برنامه‌های اتوبوس، قطار یا پرواز و جدول زمانی.
 • نقشه‌ها را بخوانند تا از نقطه A به نقطه B بروید.
 • جهت‌ها را بشناسند؛ شمال، جنوب، شرق و غرب. چپ‌راست.
 • از ترافیک و اصطلاحات جاده مانند منحنی‌ها، خروجی‌ها، آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و … را به آن‌ها آموزش دهید.
 • اطلاعات  وگزینه‌های مختلف حمل‌ونقل مانند حمل‌ونقل مسافر جاده‌ای ریلی و هوایی برای رسیدن به مکان‌های مختلف را به آن ها آموزش دهید.

۱۲. مهارت‌ نوجوانان و ارتباطات

ممکن است ارتباطات بیشتر شبیه یک مهارت تجاری باشد. اما به آن فکر کنید، آیا نوجوان شما نیازی به برقراری ارتباط در زندگی شخصی خود نخواهد داشت؟ آموزش چگونگی انتقال پیام  خود بدون آزار دادن شخص دیگر از اهمیت زیادی برخوردار است. برقراری ارتباط مهارت مهمی است که نوجوان شما برای داشتن روابط بین فردی در زندگی شخصی و شغلی باید به آن تسلط یابد.
سعی کنید در مورد ارتباطات با نوجوان، خود در مورد این مهارت‌های مهم صحبت کنید.
به آن‌ها آموزش دهید که مردم متفاوت هستند و همه به یک‌زبان صحبت نمی‌کنند.
به آن‌ها آموزش دهید قبل از تعیین نحوه برقراری ارتباط با فرد دیگر، لازم است که خصوصیات اخلاقی فرد مقابل را درک کند.
هیچ‌کس دوست ندارد به او گفته شود چه‌کاری انجام بدهد چه‌کار انجام ندهد. حتی نوجوان شما هم این موضوع را دوست ندارد.
اهمیت مهارت نوجوانان در گوش دادن و ارتباطات را برای آن‌ها توضیح دهید.
به آن‌ها بیاموزید همدلی و اهمیت درک دیدگاه شخص دیگر بسیار لازم است.
به مهارت‌ نوجوانان و مذاکره برای ایجاد موقعیت‌های برد-برد را آموزش دهید.
اشکال مختلف ارتباطی مانند نوشتن، گفتگو و رفتارهای غیرکلامی را نیز به آن ها آموزش دهید.
استفاده از حالت‌های مختلف ارتباطی مانند تلفن، نامه یا ایمیل و غیره را نیز به او آموزش دهید.

۱۳. مهارت‌ نوجوانان و رفتار ارزشمند

شخصیت یک فرد در نحوه رفتار او نمایان می‌شود. با کمک به نوجوان خود در ایجاد رفتار سالم به او کمک کنید تا شخصیت و رفتار صحیح از خود بروز دهد. در اینجا چند نکته اساسی آورده شده است که می‌توانید به آن‌ها آموزش دهید.
پذیرش اشتباه، پذیرش اشتباه و پذیرفتن مسئولیت اقدامات آن‌ها شاید اولین موردی است که می‌توانید به نوجوان خود بیاموزید زیرا این امر در جوانی می‌تواند به او کمک کند تا فرد موفقی باشد. بیشتر نوجوانان در عذرخواهی کردن مشکلی دارند. به آن‌ها بیاموزید که “معذرت‌خواهی” کنند و اشتباهات خود را بپذیرند و از این بابت خجالت نکشند.
به آن‌ها بیاموزید که مؤدب باشند و در صورت لزوم بگویند “لطفاً” و “متشکرم”.
اخلاق و مزایای بااخلاق بودن را باید در اوایل نوجوانی به فرزندان خود آموزش دهید. اخلاق به آن‌ها می‌آموزد که وظیفه‌شناسی و احساس مسئولیت نسبت به افراد کم‌بضاعت را بیشتر سرلوحه‌ی کار خود کنند.
به آن‌ها بیاموزید که نسبت به خود و دیگران وفادار بمانند. این کار را می‌توان با وادار کردن آن‌ها به کشف چیزهایی که برای آن‌ها بیشترین اهمیت را دارد، نشان داد. و همچنین صداقت صفتی است که باید نوجوانان را به آن ترغیب کرد.
به آن‌ها بیاموزید که در صورت لزوم از شما کمک بخواهند. اعتمادبه‌نفس مهم است اما مواقعی وجود دارد که همه ما به کمک نیاز داریم. برای آن‌ها توضیح دهید که کمک گرفتن از آن‌ها اشکالی ندارد.
تنها راه کمک به نوجوان شما در یادگیری رفتارهای اخلاقی، صداقت و شخصیت، تمرین است. والدین باید کودکان را در طول سال­‌های رشد خود راهنمایی کنند تا خصوصیات رفتاری سالم را در آن‌ها ایجاد کنند.

۱۴. خودت را نجات بده

خطرات زیادی برای فرزندان نوجوان شما وقتی تنها هستند، وجود دارد، پس بسیار مهم است که بدانید چگونه فرزندانتان در امان هستند. در حقیقت، در امان ماندن یکی از مهم‌ترین مهارت‌ نوجوانان است. در اینجا چند نمونه برای شما آورده‌ایم که ممکن است به نوجوان شما کمک کند تا در هواپیمای زندگی با فراز و فرودها ایمن بماند.
آموزش دهید به او که هنگامی‌که در یک خیابان تنها است چه‌کاری انجام دهد. به نوجوان خود بیاموزید که از عقل خود استفاده کند و از پارکینگ‌های خلوت، جاده‌های خلوت و خانه‌های متروکه و خالی به‌دوراز شلوغی و مردم دوری کند.
آموزش به نوجوانان را جدی بگیرید و به نوجوانان خود بیاموزید که اگر در وسط بزرگراه لاستیک اتومبیل پنچر شد یا ماشین در شب در جاده خلوت خراب شد، باید چه‌کاری انجام دهد. آن‌ها را تشویق کنید که درخواست کمک کنند و در شب بدون کمک اقدامی انجام ندهند.
از مسافرت با افراد غریبه و یا انتخاب خودرویی که یک سرنشین دارد خودداری کند.
فقط در صورت نیاز به سوارشدن به تاکسی، پول اضافی حمل کنند.

۱۵. کنار آمدن با احساسات متفاوت

آموزش نوجوانان برای کنار آمدن با احساسات به آن‌ها امکان می‌دهد هر دو طرفِ یک موقعیت را ببینند. مهارت‌های کنار آمدن و خود مدیریتی که می‌توانید به نوجوانان خود بیاموزید:
آموزش خود مدیریتی یا کنترل، به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا سرعت واکنش خود در برابر موقعیت‌ها، افراد و چیزهای مختلف زندگی را تعیین کنند.
نوجوانان هنگام رفتن به دانشگاه و یا سربازی مجبورند با تنهایی و دوری از عزیزانشان کنار بیایند. اگر آن‌ها یاد نگیرند که چگونه با این تغییرات کنار بیایند، می‌تواند برای فرزندان شما این دوری دشوار و سخت باشد.
اجتناب از تصمیمات عجولانه که می‌تواند عواقب شدید و عمدتاً منفی به همراه داشته باشد.

مدیریت احساسات به روشی سالم

به نوجوان خود بیاموزید تا ابتدا فکر کند بعد اقدام نماید تا اینکه بدون فکر عکس‌العمل نشان دهد. واکنش‌ها می‌توانند عواقب منفی داشته باشند، اما اقدامات متفکرانه به‌ندرت منجر به نتیجه‌ی منفی می‌شود.
در بزرگ‌سالی، نوجوان شما مجبور است با استرس در محل کار، خانه، روابط شخصی و غیره کنار بیاید. کنار آمدن با استرس مهارت مهمی است که باید به نوجوان خود کمک کنید تا آن را به دست آورد.
یکی دیگر از مهارت نوجوانان که باید به آنها آموزش داد این است که کمک کنید احساسات خود را بپذیرد و شما نیز سعی کنید احساسات او را بپذیرید. به آن‌ها بگویید هیچ احساسی بد و خوب نیست و احساس خوشبختی، ناراحتی، ترس، عصبانیت، برانگیختگی، حماقت، حسادت، و حتی گناه کردن مشکلی ندارد و یک امر طبیعی است نکته‌ی مهم این است که به احساس خاصی توجه نکنید.
روش‌های مختلف برای مقابله با احساسات خود را به آن‌ها بیاموزید، مانند فعالیت بدنی، مراقبه، گوش دادن به موسیقی یا فقط با صحبت در مورد موضوعی که ذهن آن‌ها را درگیر کرده است.
معنویت یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در کنار آمدن با تغییرات عمده زندگی کمک کند منظور از معنویت صرفاً دین‌داری نیست معنویت می‌تواند انجام کارهای خیر و کمک به دیگران باشد.
به یاد داشته باشید، مغز نوجوانان یک تغییر اساسی را تجربه می‌کند. بنابراین، در صورت امکان با آن‌ها همدلی کنید و درک کنید که آن‌ها هنوز در حال یادگیری مدیریت احساسات و آرامش خود هستند.

۱۶. مهارت نوجوانان و حل مسئله

ازجمله مهارت‌ نوجوانان، حل مسئله است. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که فرزندانتان هر وقت مشکلی داشتند و به  کمک شما نیاز داشتند به شما مراجعه کنند. آنچه شما می‌توانید انجام دهید این است که به آن‌ها بیاموزید مانند بزرگ‌سالان بالغ با مشکلات کنار بیایند.
به فرزندان خود بیاموزید که بیش از فرار از مشکلات، با مشکلات روبرو شوند و سعی خود را بر حل مشکل بگذارند و نخواهند صورت‌مسئله را پاک کنند.
هنگامی‌که نوجوان شما برای مشاوره به شما مراجعه می‌کند، سعی نکنید به مشکل ورود پیدا کنید و مشکل را برای آن‌ها حل کنید. از آن‌ها بپرسید چه فکر می‌کنند چه‌کاری باید انجام دهند و به آن‌ها کمک کنید تا از طریق گزینه‌های احتمالی مشکل خود را حل کنند.
دوستی دارم که نوجوان خود را چنین تربیت‌کرده است وقتی فرزندش کوچک‌تر بود از بچه‌های محل کتک می‌خورد و وقتی به پدرش مراجعه می‌کرد پدر می‌گفت این مشکل خودت است و باید خودت حلش بکنی. اتفاق جالبی برای این نوجوان افتاده است. او بسیار نوجوان مستقلی شده است که گلیم خود را به‌راحتی از آب بیرون می‌کشد درحالی‌که بسیار باادب بوده و به دیگران احترام می‌گذارد. آینده‌ی چنین فرزندی قطعاً درخشان خواهد بود.

سالی که نکوست از بهارش پیداست

اولین قدم برای حل مسئله شناسایی مشکل است

نکته اصلی این است که دقیقاً بفهمید چه چیزی آن‌ها را آزار می‌دهد و چرا این مشکل به وجود آمده است. با پرسیدن یک سؤال ساده به آن‌ها کمک کنید تا مشکل خود را کوچک‌تر کنند: “آیا وضعیت فعلی من با شرایطی که می‌خواهم متفاوت است؟”
هنگامی‌که مشکل را مشخص کردند، به آن‌ها کمک کنید تا فهرستی از راه‌حل‌های ممکن برای آن پیدا کنند.
هر راه‌حل را تجزیه‌وتحلیل کنید تا بدانید کدام گزینه نتیجه دلخواه یا چیزی نزدیک به آن را به شما می‌دهد.
هنگامی‌که گزینه‌ها را در لیست کوتاه قرار دهید، فرزندان شما باید از مهارت‌های تصمیم‌گیری خود برای انتخاب گزینه‌ای که فکر می‌کنند برای آن‌ها بهترین است استفاده کنند.
سپس آن‌ها می‌توانند راه‌حل انتخاب‌شده را به‌کارگیرند و درستی این گزینه را بررسی نمایند.

۱۷. مهارت‌ نوجوانان و آموزش مقدماتی

آموزش برای داشتن یک زندگی راحت و سالم ضروری است. در این مورد بین هیچ مدرس و یا دانشمند و یا محققی اختلافی وجود ندارد. فرزندان شما خواندن، نوشتن و صحبت در خانه را یاد گرفته‌اند. اما ممکن است لازم باشد بدانند که چگونه از رایانه، تلفن، اینترنت، فضای مجازی و سایر ابزارها استفاده کنند.
معمولاً کودکان و نوجوانان تمایل دارند فناوری دیجیتال را سریع‌تر از والدین خود درک کنند. اما ممکن است همه‌چیز را ازلحاظ مقایسه‌ای درک نکنند. به این نکته باید توجه کرد که استفاده از تلفن‌های هوشمند و پیام‌رسا­ن های فوری، نحوه استفاده از مهارت‌های زبانی را نیز تغییر داده است که این امر باعث شده نوجوانان بسیاری کلمات را به‌صورت ناقص، غلط و یا عامیانه بیان می‌کنند. برای اینکه اثر این اشتباهات را از بین ببرید فرزندان خود را تشویق کنید:
با جملات کامل بنویسند. آن‌ها وقتی در دانشگاه کنفرانسی‌را ارئهمی دهند و تکالیف خود را می‌نویسند یا نامه‌های شغلی می‌فرستند نمی‌توانند از میانبر و زبان عامیانه و ناقص استفاده کنند.
از آن‌ها بخواهید بخوانند تا بفهمند، نه اینکه فقط متن را مرور کنند.
به آن‌ها آموزش دهید برای ارتقا مهارت‌ نوجوانان در ارتباطات و زبان خود نامه بنویسند، یک روزنامه نگه‌دارند یا فقط از روی آن یادداشت‌برداری کنند..
برای ایمن ماندن در اینترنت، این نکات را به نوجوانان خود آموزش دهید:

 • از رمزهای عبور استفاده کنند که حدس زدن آن‌ها آسان نیست.
 • هنگام مرور آنلاین، استفاده از VPN برای محافظت از اطلاعات شخصی را ایمن کنند.
 • از دسترسی به حساب‌های بانکی با استفاده از شبکه‌های عمومی خودداری کنند.
 • از صحبت با غریبه‌ها یا به اشتراک گذاشتن اطلاعات و عکس‌های شخصی با آن‌ها خودداری کنند.

۱۸. تعیین هدف – دانستن چگونگی اولویت‌بندی

به فرزندان خود بیاموزید مهارت‌های خود را شناسایی کرده و اهدافی را تعیین کنند که بتواند رضایت شخصی و همچنین موفقیت شغلی را به آن‌ها برساند. می‌توانید به آن‌ها آموزش دهید:
دریابند که در آینده  چه‌کاری می‌خواهند انجام دهند و کجا می‌خواهند باشند و به کجا می‌خواهند برسند. به آن‌ها کمک کنید تا به‌وضوح پیدا کنند که چه چیزی می‌خواهند.
اهداف واقع‌بینانه برای آن‌ها تعیین کنید، در غیر این صورت آن‌ها زودتر ناامید خواهند شد مانند این موضوع که اغلب والدین بدون اینکه به استعداد و مهارت  نوجوانان خود توجه کنند به فرزندان خود می‌گویند درس بخوان و به فلان اداره برو یا درس بخوان و پزشک شو!
روی اهداف آن‌ها متمرکز شوید و برنامه‌ای را برای دستیابی به اهداف واقع‌گرایانه دنبال کنید.
منابعی را که می‌تواند به آن‌ها دررسیدن به اهدافشان کمک کند، شناسایی کنید.
اهداف را تغییر دهید یا در صورت لزوم آن‌ها را اصلاح کنید. اهداف را می‌توان متناسب با نیازهای متغیر شخص تغییر داد یا تنظیم کرد. نوجوان شما نیز ممکن است به‌عنوان یک فرد تغییر کند، که می‌تواند منجر به تغییر در اهداف شخصی یا شغلی وی شود.
درنهایت، شما می‌توانید نوجوان خود را به موقعیتی هدایت کنید که بتواند اهداف بزرگ‌تری را تعیین کند و زمینه را برای زندگی معنادارتر و هدفمندتر فراهم کند.

۱۹. مهارت نوجوانان و مدیریت زمان

چند بار شنیده‌اید که نوجوان شما از کمبود وقت برای انجام هر کاری که می‌خواهد شکایت کند؟ همه ما روزانه ۲۴ ساعت وقت داریم. چگونگی مدیریت آن باعث تغییر جهان در آنچه به دست می‌آوریم می‌شود. مهارت‌ نوجوانان که ممکن است نوجوان شما برای مدیریت بهتر زمان به آن نیاز داشته باشد شامل موارد زیر است:
با مدل‌سازی عادات خوب، مدیریت زمان را به فرزندان خود بیاموزید. اگر شما همیشه آرزو دارید که “وقت بیشتری” داشته باشید و کارهای عجولانه انجام دهید، به‌احتمال‌زیاد فرزندان شما نیز این کار را یاد می‌گیرند.
به آن‌ها بیاموزید که با استفاده از یک جدول زمانی ساده یا برنامه‌ریز، زمان خود را مدیریت کنند.
به آن‌ها اجازه دهید برنامه‌ای ایجاد کنند و به آن پایبند بمانند. حتی کوچک‌ترین انحراف از برنامه می‌تواند آن‌ها را برای مدت‌زمان طولانی ناکام کند.
به فرزندان خود بیاموزید کارهای مهم خود را در اولویت قرار دهند تا با مسئولیت‌پذیری از وقت خود نهایت استفاده را ببرند. به آن‌ها کمک کنید تا کارهای مهم را تشخیص دهند و بین آنچه مهم است و آنچه فوری است تفاوت قائل شوند.
ایجاد روال و عادت‌های ناخودآگاه کار مدیریت زمان را آسان‌تر می‌کند.
آن‌ها را به خاطر مدل رفتاری جدید تشویق کنید، اما به آن‌ها در مورد اتلاف وقت غر نزنید.

۲۰. مهارت‌ نوجوانان و تصمیم‌گیری

نوجوان شما باید تصمیم بگیرد، در هر مرحله از زندگی بزرگ‌سالی خود انتخاب کند. از موضوعی ساده به‌عنوان آنچه برای شام بخوریم گرفته تا یک حرکت قابل‌توجه شغلی یا ازدواج با شخصی که او را دوست دارند، باید بداند همه‌چیز یک تصمیم است.
اولین قدم برای آموزش تصمیم‌گیری به نوجوان خود این است که تصمیم‌گیری را برای او متوقف کنید و برای او تصمیم نگیرید. بااین‌حال، نباید هیچ تصمیم مهم و تغییردهنده زندگی را به دست یک نوجوان بسپارید.
به‌جای اینکه به آن‌ها بگویید کاری انجام دهند، به آن‌ها حق انتخاب دهید، بگذارید آن‌ها انتخاب کنند.
همچنین، تأکید کنید که هر انتخابی که انجام می‌دهند نتیجه‌ای به دنبال دارد که عواقبش را باید بپذیرد. به‌این‌ترتیب، آن‌ها یاد می‌گیرند که مسئولیت تصمیمات خود را به عهده بگیرند.
با سنجش مزایا و معایب و تعیین اینکه نتیجه تصمیم آن‌ها چیست، به آن‌ها کمک کنید تا انتخاب‌های درستی انجام دهند.
همچنین می‌توانید به آن‌ها بیاموزید که ابتدا فهرستی از گزینه‌های موجود تهیه کنند و سپس برای تصمیم‌گیری صحیح، هر یک را ارزیابی کنید.

۲۱. مهارت‌ نوجوانان و اشتغال

برای اینکه فرزندان شما بتواند استخدام شود یا موردتوجه کارفرمایان بالقوه قرار بگیرند، نیاز به داشتن مدارک فراتر از مدارک دانشگاهی ندارد. در اینجا به چند مهارت اشاره می­کنیم که شما می‌توانید نوجوان خود را برای ایجاد فرصت‌های شغلی بهتر ترغیب کنید.

 • مهارت‌های ارتباطی.
 • مهارت‌های تفکر و تحلیلی.
 • اخلاق و صداقت کار.
 • امکان ارزش‌گذاری و استفاده از منابع موجود.
 • دانش و کاربرد فناوری.
 • سازگاری با محیط‌های کاری جدید و همکاران در زمینه‌های مختلف.
 • تمایل و توانایی یادگیری مهارت‌های جدید؛ به کودک خود بیاموزید که ذهن بازداشته باشد.
 • توانایی ارزیابی مهارت‌های خود و شناسایی نقاط ضعف.
 • تمایل به اصلاح ضعف‌ها برای ارائه بهتر.

این‌ها فقط تعدادی از مهارت نوجوانان در زندگی است که آن‌ها باید قبل از شروع سفر در بزرگ‌سالی یاد بگیرند. نکته مهم در یک زندگی شاد، حفظ دو مهارت اصلی است: تمایل و توانایی یادگیری چیزهای جدید، مهارت‌های بی‌فایده را کنار بگذارند و در صورت امکان مهارت بی‌فایده را با یک دیدگاه جدید یاد بگیرید. نکته‌ی بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این است که آموزش مهارت‌های زندگی به نوجوانان کار آسانی نیست، اما اگر بتوانید این کار را انجام دهید، وظیفه والدین بودن خود را به‌طور احسنت بجای آورده‌اید.
به نظر شما نوجوانان چه مهارت‌های دیگری در زندگی باید یاد بگیرند؟ نظرات خود را در مورد مهارت نوجوانان در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید