زمان مطالعه: 16 دقیقه این ترفندهای ساده به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری روزانه خود را افزایش دهید. تنبلی…" /> زمان مطالعه: 16 دقیقه این ترفندهای ساده به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری روزانه خود را افزایش دهید. تنبلی…" />

۲۹ راه برای شکستن چرخه تنبلی

خانه » بلاگ » ۲۹ راه برای شکستن چرخه تنبلی

فهرست عناوین

این ترفندهای ساده به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری روزانه خود را افزایش دهید.

تنبلی باعث تنبلی می‌شود.

چرا امشب به باشگاه برویم؟ بالاخره شما یک هفته نرفته‌اید. چرا وقتی کل آپارتمان شما کثیف است ، زباله‌ها را  باید بیرون ببرید؟ آیا این جملات برای شما آشنا نیست؟

وقت آن است که چرخه تنبلی را بشکنید.

ما ۲۹ موضوع را برای غلبه بر تنبلی مرور می­ کنیم و آسان‌ترین راه‌ها را برای راه‌یابی به سمت بهره‌وری بیشتر دنبال خواهیم کرد.

این‌ها تغییرات اساسی زندگی نیستند ، در عوض ، اصلاحات کوچکی در ذهنیت و کارهای روزمره شما هستند که می‌توانند به شما در شروع کار کمک کنند.ادامه مطلب را بخوانید و از آن ­ها برای از بین بردن تنبلی الهام بگیرید.

۲۰+۹ راه برای شکستن چرخه تنبلی

بررسی اجمالی

آیا به یک روز تنبلی وکار نکردن احتیاج دارید؟ این برای بهترین‌ افراد نیز اتفاق می‌افتد که نیاز داشته باشند کمی بیشتر استراحت کنند. در این اوقات شلوغ ، گذراندن یک روز بدون هیچ کاری آن هم گاه‌به‌گاه اشکالی ندارد ،بلکه بسیار موردنیاز هم هست. اما اگر متوجه شوید که بیشتر اوقات و روزها را با تنبلی می‌گذرانید و در انجام کارها با مشکل روبرو هستید ، این می‌تواند نشانه‌ای از وقوع چیزی جدی در زندگی شما باشد.

کمبود اشتیاق به شغل  ، لیست کارهای طاقت‌فرسا و حتی یک بیماری پزشکی زمینه‌ای تنها برخی از مواردی است که می‌تواند در تمایل شما برای انجام کارها اختلال ایجاد کند.ما تمام پایه‌ها را در این مقاله پوشش می‌دهیم و به شما می‌گوییم که چگونه جلوی تنبلی را بگیرید تا بتوانید بازدهی بیشتری داشته باشید.

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

“چگونه می‌توانم جلوی تنبلی را بگیرم؟” پاسخ ممکن است آن‌طور که انتظار دارید بریده و آماده نباشد. درحالی‌که برخی از افراد ممکن است بیش از دیگران مستعد تنبلی باشند ، حتی افراد با بهره‌وری بالا نیز انجام کارها را گاهی چالش آور می‌دانند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند از تنبلی خلاص شوید و بهره‌وری خود را بالا ببرید .

۱. اهداف خود را قابل‌کنترل کنید

تعیین اهداف غیرواقعی و به عهده گرفتن بیش‌ازحد امور، می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. گرچه تشخیص بالینی واقعی نیست ، اما علائم فرسودگی شغلی توسط متخصصان پزشکی تشخیص داده می‌شود. فرسودگی شغلی می‌تواند باعث فرسودگی ، از بین رفتن علاقه و انگیزه و اشتیاق به فرار و در نهایت تنبلی شود.

۲. یک زنگ هشدار ۱۰ دقیقه‌ای تنظیم کنید.

به خود بگویید فقط برای مدت کوتاهی قرار است کار مورد نظر را انجام دهید.با این روش می‌توانید ذهن خود را فریب دهید. فردی می‌گوید:”من  هر۱۰ دقیقه زنگ هشدار تنظیم می‌کنم و بررسی می کنم تا ببینم  که در این مدت چقدر توانسته ام  کارکنم. معمولاً انگیزه من برای ادامه کار بعد از خاموش شدن تایمر ایجاد می‌شود ، اما این حداقل کاری است که من انجام می‌دهم. ”

در همین حال ، روانشناس و متخصص تنبلی ، تیموتی ای پیچل نیز همان توصیه را دارد. اساساً ، شما “باید با خودتان معامله کنید” که حتی اگر انجام این کار را دوست ندارید ، به‌هرحال ۱۰ دقیقه آن را انجام دهید. وقتی درگیر کاری می شوید ، دیگر برایتان وسوسه‌انگیز نیست که آن کار را ترک کنید یا آن را رها کنید.

۳. برای صبح روز بعد یک کار آسان برای خود ترتیب دهید.

وقتی مشکل سختی پیش رو داشته باشید ، به‌احتمال‌زیاد کار را به تعویق می‌اندازید. از طرف دیگر ، اگر شما بدانید که حل مشکل زمان و تلاش زیادی نخواهد برد، شما به درست در آن غرق می­ شوید و سپس بقیه کارها را نیز انجام می‌دهید.

این ترفند جالبی است که : ما همیشه می‌توانیم سعی ‌کنیم کاری آسان را ترتیب دهیم که صبح روز بعد آن را انجام دهیم. اگر یک اشکال در برنامه‌نویسی پیدا کنیم و ببینم که برطرف خواهد شد ،  می‌توانیم آن را برای صبح روز بعد بگذاریم. اگر برای نصب نسخه جدید یک نرم‌افزار  زمان  نیاز دارید ، آن را برای صبح روز بعد بگذارید. از این طریق کار ساده‌ای برای شروع داریم و کمتر وسوسه می‌شویم که ابتدا تنبلی کنیم و کارها را انجام ندهیم.

۴. ورزش کنید.

افراد زیادی برای غلبه بر تنبلی ورزش کردن را پیشنهاد می دهند ، به‌ویژه هنگامی‌که صبح اول صبح  آن را انجام می‌دهید.همان‌طور که بسیاری از افراد می‌گویند: “هنگامی‌که خون خود را پمپاژ می‌کنید ، متوجه خواهید شد که به‌جای خواب‌آلودگی و بی‌حالی ، احساس بیداری و انرژی می‌کنید.”

درواقع ، تحقیقات نشان داده است که بزرگ‌سالانی که تمام مدت، می گویند خسته ایم ، هنگام ورزش با شدت کم یا متوسط احساس انرژی و احساس خستگی کمتری می‌کنند.

همراه با مزایای بیشمار دیگر ، ورزش راهی مطمئن برای خلاص شدن از تنبلی است. فقط چند دقیقه ورزش می‌تواند باعث افزایش سطح انرژی ، بهبود خلق‌وخو و کاهش اضطراب ، استرس و افسردگی شود . همه این‌ها باعث می‌شود احساس خستگی و بی‌انگیزگی کنید. برای مقابله با این احساس تنبلی ، پیاده‌روی کوتاه یا دوچرخه‌سواری را امتحان کنید.

۵. محیط کار خود را تغییر دهید.

نویسنده بزرگی می‌نویسد: “متوجه می‌شوم که وقتی در خانه هستم دائماً تعلل و تنبلی می‌کنم ، بنابراین وقتی می‌خواهم مؤثر باشم ، به کتابخانه یا فضای عمومی دیگری می‌روم.” وی افزود: “اگر چاره‌ای داشته باشم ، من فضاهای عمومی را که مردم در آن کار می‌کنند ترجیح می‌دهم ، زیرا آن‌ها مرا تشویق می‌کنند که همان کار را بکنم.”

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که بودن در کنار سایر افرادی که سخت کار نمی‌کنند نیز می‌تواند ما را برای تنبلی کردن تحریک کند. این می‌تواند به‌طور بالقوه توضیح دهد که چرا ما در هنگام نشستن در یک کتابخانه پر از افرادی که به نظر فوق‌العاده متمرکز هستند ، تمایل کمتری به ورود به شبکه‌های اجتماعی داریم.

۶. همراه موفقیت داشته باشید

همراه موفقیت خود را پیدا کنید تا شمارا نسبت به رفتارهایی که نشان می­ دهد شما تنبلی می­ کنید پاسخگو بداند. به‌عنوان‌مثال: “اگر با یکی از دوستانتان وقت خود را در باشگاه می‌گذرانید ، انگیزه بیشتری برای برخاستن از خواب خواهید داشت.”اگر به فکر گرفتن یک دوست یا گروه پاسخگویی هستید ، چند نکته را از کتاب‌های افراد موفق بخوانید. افرادی را انتخاب کنید که سابقه دستیابی به چیزهای دشوار را دارند و به‌طور مرتب با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.

۷. لباس بپوشید.

در اینجا نکته‌ای ارائه‌شده است که مخصوصاً برای کسانی که از راه دور کار می‌کنند مفید است. اگر نمی‌توانید انرژی لازم را برای جلوگیری از رفتن به صفحات اجتماعی و شروع به نوشتن پیشنهاد پروژه خود کنید ، به فکر عوض کردن زیر شلوار خود باشید.

“اگر لباس متفاوت بپوشید ، متفاوت رفتار خواهید کرد.” “لباس‌هایی را بپوشید که با آن­ ها احساس می‌کنید واقعاً باکلاس ، شیک و زیبا به نظر می‌رسید. هرروز لباس بپوشید و کاملاً آماده‌ باشید. کفش‌ها و همه‌چیز را آماده کنید ، مثل‌اینکه بیرون می‌روید ، حتی اگر این کار را نکنید.”

همان‌طور که کارن پاین ، روانشناس مد به  مجله فوربس می‌گوید، “هنگامی‌که ما یک لباس را می‌پوشیم ، استفاده از ویژگی‌های مربوط به آن لباس برای فرد متداول است. بسیاری از لباس‌ها برای ما معنای نمادین دارد ، خواه” لباس کار حرفه‌ای “باشد یا “لباس معمولی آرامش‌بخش” باشد ، بنابراین وقتی آن را می‌پوشیم مغز را بهتر مدیریت  می‌کنیم تا مطابق با آن معنی، رفتار کند. ”

۸.مشکلاتی را که با آن روبرو می‌شوید بنویسید.

“تنبلی  با اجتناب از فکر کردن در مورد مشکلاتی که در انتظار شماست شروع می‌شود.” “قبل از اینکه انرژی خود را متوقف کنید و به مشکلات و جزئیات فکر کنید ، آن‌ها را بر روی کاغذ بنویسید ، با  یک لیست ، یک نمودار ، هر آنچه دوست دارید در مورد آن­ ها توصیف کنید.

شاید متوجه شوید که مشکلات به بزرگی تصور شما نیستند ، یا اینکه می‌توانید آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید که با این روش شروع به کار با آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

کارگردان برنده اسکار پیکس­ار ، پیت داکتر ، با استفاده از این ترفند وظایف طاقت‌فرسا را به چیزی قابل‌کنترل‌تر تبدیل می‌کند.او می‌گوید “معمولاً ،  با تهیه  این لیست ، متوجه می‌شوم که می‌توانم بیشتر مسائل را به دو یا سه مشکل بزرگ‌تر دسته‌بندی کنم. بنابراین واقعاً همه‌چیز بد نیست. داشتن یک لیست محدود از مشکلات بسیار بهتر از داشتن یک احساس غیرمنطقی است که همه‌چیز در آن اشتباه است .

۹. “قانون دو دقیقه‌ای” را دنبال کنید.

“اگر  کاری کمتر از دو دقیقه طول می‌کشد ، فقط آن را انجام دهید.” این ممکن است شامل شستن ظروف کثیف صبحانه یا برداشتن لباس‌های شسته شده از زمین باشد.

این شبیه استراتژی است که توسط دیوید آلن ، نویسنده انجام کارها  به آن پرداخته است. او در این کتاب می­نویسد به‌محض اینکه ایمیلی را در صندوق ورودی خود مشاهده می‌کنم ، تصمیم می‌گیرم که آیا می‌توانم در عرض دو دقیقه با آن مقابله کنم یا نه. اگر چنین است ،  آن را باز  می‌کنم و با آن برخورد می‌کنم (به‌عنوان‌مثال ، با پاسخ دادن یا حذف).

دلیل  این روش ، یادآوری وظیفه ، جمع‌آوری اطلاعات در ذهن شما و سپس انجام آن کمتر از ۲ دقیقه است. علاوه بر این ، ممکن است شما به‌طورکلی کار خود را فراموش کنید.در حال برنامه‌ریزی برای استراحت هستید و به یادداشتید که شما یک تماس سریع  باید برقرار کنید. پس تلفن را بردارید و تماس بگیرید.

آیا می‌خواهید قوطی نوشابه را روی مبل بگذارید؟ به سمت آشپزخانه بروید و آن را در سطل آشغال بیندازید.

متوجه وظیفه‌ای در لیست کارهای خود شده‌اید که می‌توانید بلافاصله آن را تمام کنید یا انجام دهید؟ اکنون آن را انجام دهید شما باید فارغ از اولویت کار اصلی خود ، کارهای کوچک دیگر را  نیز انجام دهید زیرا درهرصورت فقط به ۲ دقیقه زمان نیاز دارید.

اگر فکر می‌کنید کارهای مهم دیگری نسبت به انجام سریع یک کار آسان دارید ، فقط خود را متقاعد می‌کنید که تنبلی  نکنید. با ممنوعیت موارد اضطراری ، شما همیشه ۲ دقیقه وقت دارید تا کار را به اتمام برسانید ، حتی اگر در حال حاضر انجام آن مهم‌ترین کار نباشد.

۱۰. “زنجیره را نشکن”.

فردی به “نیرنگ تقویمی” اشاره می‌کند که یک بازیگر و کمدین خارجی برای ایجاد انگیزه برای نوشتن از آن  استفاده می‌کند. همان‌طور که  او به یک  توسعه‌دهنده نرم‌افزار می­ گوید، برای هرروز که کار نوشتن را انجام می‌دهد ، کار  بزرگ آن روز را در تقویم قرار می‌دهد. بعد از چند روز ، او یک زنجیره خوب دارد و تنها کارش انجام آن­ ها به راحتی و سادگی است.

۱۱. انتظار نداشته باشید که کامل باشید

کمال‌گرایی در حال افزایش است و این آسیب روانی به دنبال  دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷  صورت گرفت که دانشجویان بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۲۰۱۶ را موردبررسی قرارداد، این مطالعه  نشان داد که کمال‌گرایی در طول سال‌ها افزایش‌یافته است. محققان خاطرنشان کردند: “جوانان با محیط‌های رقابتی‌تر ، انتظارات غیرواقعی و والدین مضطرب و کنترل‌کننده بیشتری نسبت به نسل‌های قبل روبرو هستند” که همین امر باعث تنبلی بیشتر آن­ ها شده است.

این افزایش کمال‌گرایی باعث می‌شود که مردم بیش‌ازحد نسبت به خود و دیگران انتقاد کنند. همچنین منجر به افزایش افسردگی و اضطراب  و تنبلی می‌شود. مطالعه دیگری که روی دانشجویان انجام شد ، نشان داد که انتظار کمال در رابطه با کنار آمدن، باعث می‌شود دانشجویان از برخورد با عوامل استرس‌زا اجتناب کنند.

۱۲. به‌جای صحبت منفی با خود ، از مثبت استفاده کنید

یکی دیگر از راه های غلبه بر تنبلی این است که به جای گفت و گوی منفی، با خود به طور مثبت صحبت کنیم.گفتگوی منفی با خود می‌تواند تلاش شمارا برای انجام کارها در همه جنبه‌های زندگی از بین ببرد. اینکه به خود بگویید فردی تنبلی هستید نوعی گفتگوی منفی با خود است.با تمرین گفتگوی مثبت با خود می‌توانید صدای درونی منفی خود را متوقف کنید. به‌جای اینکه بگویید ، “به‌هیچ‌وجه نمی‌توانم این کار را انجام دهم” ، بگویید ، “من همه تلاش خود را برای تحقق آن خواهم کرد.”

۱۳. یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید

برنامه‌ریزی برای چگونگی انجام کاری می‌تواند دسترسی به آن را آسان کند. واقع‌بین باشید و بدانید چقدر زمان ، تلاش و سایر عوامل برای رسیدن به هدف شما و ایجاد یک برنامه عملی لازم است. داشتن یک برنامه جهت اطمینان را فراهم می‌کند که حتی اگر در این مسیر با مانعی برخورد کردید به شما برای برطرف کردن مانع  کمک می کند تا تنبلی را از بین ببرید.

۱۴. از نقاط قوت خود استفاده کنید

لحظه‌ای را در نظر بگیرید که هنگام تعیین اهداف یا آماده شدن برای مقابله با یک کار ، به نقاط قوت خود فکر می­­ کنید. سعی کنید آن‌ها را در جنبه‌های مختلف یک کار اعمال کنید تا به شما در انجام کارها کمک کند. تحقیقات نشان داده است که تمرکز بر نقاط قوت باعث افزایش بهره‌وری ، احساسات مثبت و درگیر شدن در کار می‌شود و تنبلی را از بین می‌برد.

۱۵. موفقیت‌های خود را در این راه بشناسید

تشویق خود برای کاری که به‌خوبی انجام‌شده است می‌تواند به شما برای ادامه کار انگیزه دهد و شما را از تنبلی کردن برهاند. در نظر داشته باشید تمام موفقیت‌های خود را در طول مسیر در هر کاری که انجام می‌دهید ، چه در محل کار و چه در خانه ، یادداشت کنید. این‌یک روش عالی برای تقویت اعتمادبه‌نفس و مثبت بودن شما و سوخت‌رسانی به شما برای ادامه کار است.

۱۶. کمک بخواهید

بسیاری از مردم معتقدند که درخواست کمک نشانه ضعف است. اما درخواست نکردن کمک می‌تواند شمارا برای شکست و درنهایت تنبلی  آماده کند. یک مطالعه در سال  ۲۰۱۸ نشان داد که افرادی که از همکاران خود کمک نمی‌خواهند ، احتمالاً از کار خود ناراضی بوده و عملکرد شغلی آن‌ها پایین‌تر است. همچنین کارفرمایان آن‌ها  را کمتر دوست دارند.

درخواست کمک شانس موفقیت شما را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند با دیگران ارتباط برقرار کنید زیرا آن ها می‌توانند شمارا تشویق کنند و انگیزه شمارا برای از بین بردن تنبلی افزایش دهند.

۱۷.از حواس‌پرتی پرهیز کنید

همه ما حواس‌پرتی های موردعلاقه خود راداریم که وقتی تمایل به انجام یک کار نداریم  و می‌خواهیم تنبلی کنیم آن ها را انجام می دهیم، ممکن است این کار  پیمایش در رسانه‌های اجتماعی باشد یا بازی با تلفن همراه  که  به آن‌ها رجوع می‌کنیم.روش‌هایی پیدا کنید تا حواس‌پرتی شما کمتر در دسترس باشد. این می‌تواند به معنای یافتن یک مکان ساکت برای کار باشد ، مانند کتابخانه یا یک اتاق خالی ، یا استفاده از یک برنامه برای مسدود کردن وب­سایت‌هایی که هنگام انجام‌وظیفه بدون ذهنیت آن‌ها را مرور می‌کنید که باعث تعلل و تنبلی در کارهای شما می ­شوند.

۱۸. کارهای خسته‌کننده را سرگرم‌کننده کنید

ما تمایل داریم از مشاغلی که خسته‌کننده یا کسل‌کننده به نظر می‌رسند، اجتناب کنیم. کارهای روزمره مانند تمیز کردن حمام  یا آشپزخانه یا تمیز کردن کف استخر هرگز سرگرم‌کننده نخواهند بود ، اما می‌توانید از آن‌ها لذت بیشتری ببرید. سعی کنید به موسیقی یا پادکست گوش دهید.

۱۹. به خودتان پاداش دهید

انجام یک کار به‌خودی‌خود یک پاداش است ، اما برخی از افراد توسط پاداش‌های بیرونی هدایت می‌شوند. روی آنچه از انجام یک کار به دست می‌آورید متمرکز شوید ، مانند نزدیک شدن به ارتقا یا به خاطر یک کار خوب به خود پاداش دهید.

پایان یک پروژه بزرگ را با یک‌شب بیرون آمدن از خانه و دعوت خود به یک رستوران یا کافی ­شاپ جشن بگیرید.وقتی نوبت به چگونگی جلوگیری از تنبلی می‌رسد ، ایجاد برخی تغییرات سالم  غذایی می‌تواند بهترین راه برای شما باشد.

در دوران کودکی ، والدین شما چه انگیزه‌ای برای انجام یک کار یا کسب نمرات خوب برای شما  انجام می‌دادند؟ آن‌ها  به شما قول پاداش  می‌دادند ، درست است؟ شما برای تمیز کردن حیاط یا اتمام کارهای خوب و یا موفقیت در  تمام کردن تکالیف خود بستنی دریافت کرده‌اید.

آیا  این روش  برای شما کار می‌کرد؟ البته شما از بچگی کارهایی انجام داده‌اید که پاداش آن را بگیرید. گاهی اوقات ، لذت خود پاداش نبود بلکه لذت  در کسب آن بود.

حتی در بزرگ‌سالی نیز پاداش‌ها برای ایجاد انگیزه در افراد استفاده می‌شود. سازمان‌ها به شخصی که بهترین کار را انجام می‌دهد پاداش می‌دهند و مجری‌های برجسته را به نقشی بالاتر ارتقا می‌دهند. همه این‌ها چیزی جز پاداش نیست.متأسفانه ، ممکن است همیشه یک نفر دیگر وجود نداشته باشد  که برای تکمیل اهداف شخصی به شما  پاداش ‌دهد. برای رفع  این شکاف ،   خودتان به خودتان برای انجام یک کار پاداش دهید.

وقتی هدف مهم‌تر است ، وقتی پیشرفت می‌کنید و به یک نقطه عطف می‌رسید ، با خود خوب رفتار کنید. منتظر نمانید تا کل پروژه کامل شود این کار باعث می شود با اشتیاق به وجود آمده تنبلی را کنار بگذارید و با انگیزه بیشتری کار کنید.

۲۰. غذاهای پر پروتئین بخورید

آیا فکر می‌کنید “چگونه می‌توانم تنبلی را متوقف کنم؟” بعضی از غذاها انرژی شمارا افزایش می‌دهند و قند خون شمارا ثابت نگه می‌دارند ، بنابراین کمتر احساس تنبلی و سستی می‌کنید. غذاهای پرپروتئین، این کار را به راحتی انجام می‌دهند ، مانند:

ماست

بادام

تخم‌مرغ

 تن ماهی

۲۱. از غذاهای شیرین و پرچرب پرهیز کنید

تغذیه و بهره‌وری باهم مرتبط هستند. از غذاهایی که انرژی شمارا تخلیه می‌کنند دور شوید زیرا هضم آن‌ها شمارا  کند می­ کند، تنبلی شما را بالا میبرد و باعث افزایش قند خون می‌شود. این موارد شامل:

  • غذاها و نوشیدنی‌های سرشار از قند
  • کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده ، مانند نان سفید و ماکارونی
  • الکل
  • غذاهای سرخ‌شده و فست­ فود است.

۲۲. بخوابید و استراحت کنید

وقتی خواب شما تنظیم باشد در طول روز کسل نیستید و سرحال‌تر به کار خود می‌پردازید .۸ ساعت خواب می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد و باعث بازیابی انرژی شما می ­شود و این راهی است که مانع تنبلی شما در انجام کارها می­ شود.

۲۳. قانون ۵ ثانیه‌ای:

“مل رابین” این روش را در کتاب خود ، که با همین نام نوشته می‌شود ،  قانون ۵ ثانیه را برای غلبه بر تنبلی و تعلل پیشنهاد داده است. ایده این است که وقتی می‌خواهید عمل را به تعویق بیندازید از شمارش معکوس استفاده کنید. شمارش معکوس ۵-۴-۳-۲-۱ به شما کمک می‌کند اقدامات لازم را انجام دهید.

انسان پس از شمارش معکوس غریزی عمل می‌کند. بنابراین ، این قانون نتایج بسیار خوبی می­ تواند برای شما داشته باشد. آیا توجه کرده‌اید که به‌محض اتمام شمارش معکوس چگونه سال نو  را فریاد می‌زنید و دیگران را در آغوش می‌گیرید؟ همین تأثیر به شما کمک می‌کند تا در مورد وظایفی که احساس تعلل می‌کنید اقدام کنید.

آیا می‌خواهید دکمه تعویق را بزنید؟ شمارش معکوس ۵-۴-۳-۲-۱ بزنید و کارخود را انجام دهید.

آیا می‌خواهید یک قسمت دیگر از یک سریال را به جای انجام کار تماشا کنید؟ ۵-۴-۳-۲-۱ شمارش معکوس  را انجام دهید و کار ناتمام خود را تمام کنید.

قصد دارید پاسخ دادن به ایمیل را به تعویق بیندازید؟ شمارش معکوس ۵-۴-۳-۲-۱ و ارسال و  پاسخ را انجام دهید.

۲۴. منتظر زمان خاصی نباش!

منتظر علامت زمان خاصی برای خود نباشید.

سخنرانی معروف تعریف می‌کند: من عادت داشتم کار را فقط هنگامی شروع کنم که  زمان ساعت رند باشد یا ساعت مانند ۹:۳۰ صبح یا ۲ بعدازظهر باشد تا  شروع به کار کنم.روزهایی بود که من ساعت ۹:۲۰ صبح پشت میز نشسته بودم. اما من کاری را شروع نمی‌کردم زیرا خودم را متقاعد کرده بودم  که ساعت ۹:۳۰ صبح  زمان ایده آل است. چرا؟ من نمی‌دانم فقط فکر می­کردم مؤثر است.

ازآنجاکه ۱۰ دقیقه وقت کافی داشتم ، یک ویدیوی در یوتیوب  Youtube را تماشا می‌کردم. ساعت ۹:۳۰ صبح ، هنوز تماشای  فیلم را تمام نکرده بودم. تا زمان تماشای کل ویدیو ، ۶ دقیقه دیگر سپری می‌شد.سپس منتظر ۹:۴۵ برای شروع کار می‌ماندم. این چرخه بارها و بارها تکرار شد و منجر به اتلاف وقت زیادی در زندگی من شد.

برای شروع کار منتظر زمان خاصی نمانید. هنگامی‌که برای شروع آماده شدید ، فقط شروع کنید.

۲۵. مرحله اول را آسان کنید

سخت‌ترین قسمت هر کاری برداشتن اولین قدم است. دشواری ناشی از ۲ دلیل:

تلاش لازم برای مرحله اول:

به‌عنوان‌مثال ، اگر قصد دارید به سالن بدن‌سازی سری بزنید ، سخت‌ترین قسمت آن لباس مناسب و رسیدن به سالن بدن‌سازی است. هنگامی‌که به مکان مورد نظر رسیدید ، کار کردن خیلی سخت نیست. سد ایجادشده در مرحله اول کار را دشوارتر می ­کند که شما با یک اقدام کوچک آن را برطرف می­ کنید.

وقتی مرحله اول سخت به نظر می‌رسد ، سعی کنید اولین مرحله را تا حد ممکن آسان کنید. اگر صبح‌ها احساس تنبلی می‌کنید که لباس‌های خود را برای باشگاه بدن‌سازی پیدا کنید ، آن‌ها را قبل از خواب آماده کنید و دم دست بگذارید. مرحله اول ساده و آسان است  زیرا با انجام آن احتمال انجام کار اصلی بیشتر می­شود.

عدم وضوح 

گاهی اوقات ، شما به‌طورکلی به هدف نگاه می‌کنید و نمی‌دانید چگونه شروع کنید. به‌عنوان‌مثال ، شما می‌خواهید کار خود را شروع کنید ، اما  در مرحله اول نمی ­دانید کار  درست چیست و یا کدام کار را باید ابتدا انجام دهید. سردرگمی در اقدامی که در ابتدای کار وجود دارد  می‌تواند عاملی  برای تنبلی باشد که در  مرحله اول خود ایجاد می­کنید.

در چنین مواردی ، هدف بزرگ‌تر را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید. اگر هنوز شناسایی مرحله اول برای شما دشوار است ، یک کار کوچک را انتخاب کنید و فقط شروع کنید. برای اهداف بزرگ‌تر ، شروع کار و ایجاد یک حرکت مفیدتر برای  یافتن اولین قدم می ­تواند کارساز باشد. پس از شروع ، تصحیح اشتباهات ، در صورت وجود ، کار خیلی سختی نیست.

۲۶. از نشانه‌های تصویری استفاده کنید

ما به‌عنوان یک انسان موجودی بصری هستیم. ما می‌توانیم تصاویر را سریع‌تر از کلمات پردازش کنیم. بگذارید بگوییم شما در جاده رانندگی می‌کنید ، و تابلوی بزرگی را مشاهده می‌کنید که روی آن نوشته‌شده است: “این‌ یک میز است”. کمی پایین جاده ، تخته دیگری را می‌بینید که تصویری از جدول را نشان می‌دهد.

کدام‌یک از این دو را می‌توانید سریع‌تر تجزیه‌وتحلیل کنید؟ پاسخ واضح است. تصویر جدول پیام را سریع‌تر از کلمات منتقل می‌کند. شما می‌توانید از حس بصری خود برای ایجاد انگیزه در انجام کار به‌ویژه پروژه‌های بلندمدت استفاده کنید و تنبلی را کنار بگذارید.

اگر می‌خواهید یک وبلاگ راه‌اندازی کنید ، یک کاغذ  که نموداری روی آن کشیده شده ­است را به دیوار خود بچسبانید و برای هر کاری که انجام می‌دهید از یک نشانگر برای کشیدن دایره استفاده کنید.

از هر نشانه بصری که دوست دارید استفاده کنید. اگر به هدف روزانه خود برای نوشتن برسید ، از یک طرح تقویم روی دیوار استفاده کنید و یک علامت روی آن بگذارید. نشانه‌های خود را ابداع کنید و از آن‌ها استفاده کنید. لذت انجام یک کار و علامت‌گذاری آن به‌عنوان تمام‌شده بی‌نظیر است.

۲۷. اصطحکاک را برای حواس‌پرتی معرفی کنید

“جیمز کلییر” روش معرفی اصطحکاک برای عادات بد را در کتاب خود به نام عادات اتمی پیشنهاد داده است. ذهن شما دوست دارد در مقابل عوامل حواس‌پرتی واکنش نشان دهد. روش روشن کردن تلویزیون و بررسی یخچال و فریزر روشی دزدکی است که مغز شما برای جلوگیری از انجام کار و تنبلی کردن استفاده می‌کند.

در این روش پیشنهاد می‌شود یک مرحله اضافی بین شما و حواس‌پرتی خود ایجاد کنید. با سخت کردن حواس‌پرتی ، احتمال اتلاف وقت را کاهش می‌دهید. بگذارید با یک مثال توضیح دهیم. وقتی روی مبل می‌نشینید ، کنترل را برمی‌دارید و تلویزیون را روشن می‌کنید. مغز شما چنین کاراهایی را در رفتار شما قرارداده است. شما بدون به کار بردن هیچ فکری  این عمل را انجام می­ دهید.

برای شکستن چنین اقدام ناخودآگاهی ، باید یک مرحله اضافی ایجاد کنید. اگر تلویزیون را از برق بکشید یا کنترل را در آشپزخانه بگذارید ، دفعه دیگر نمی‌توانید تلویزیون را به راحتی روشن کنید. برای روشن کردن تلویزیون یا راه رفتن به آشپزخانه برای گرفتن کنترل باید بدن خود را از مبل پایین بیاورید. مغز شما برای چنین اصطحکاکی آماده نیست.

با شکستن حلقه عادت‌های بد خود از چنین حواس‌پرتی‌هایی جلوگیری خواهید کرد. ازآنجاکه مغز شما هر عملی که باعث  تنبلی می ­شود  را دوست دارد ، یکی از راه‌های مقابله با مشکل این است که دستیابی به تنبلی خود را دشوارتر کنید.

۲۸.اهداف بزرگ‌تر را به یک کار ساده تبدیل کنید

شکستن اهداف

وقتی به یک هدف بزرگ‌تر نگاه می‌کنید ، تلاش لازم طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد. همچنین ، هدف ممکن است به تلاش در بسیاری از زمینه‌های مختلف نیاز داشته باشد که ممکن است این موضوع باعث شود شما حتی قبل از شروع، آن را رها کنید. اجازه دهید مثالی بزنیم :شما می‌خواهید طی ۱۰ سال آینده ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کنید. وقتی به خود هدف نگاه می‌کنید ، آن‌قدر عظیم به نظر می‌رسد که درباره آن خواب می‌بینید ، احساس خوبی نسبت به خود دارید اما  کاری برای رسیدن به آن نمی‌کنید.

هیچ‌وقت به این پول نمی‌رسید و این‌رؤیا فقط یک رؤیا باقی می‌ماند. برای دستیابی به اهداف بزرگ‌تر ، آن‌ها را به کارهای قابل‌کنترل تقسیم کنید.برای کسب ۱۰۰ میلیارد تومان ، باید در ۵ سال به چه نتیجه‌ای برسید؟ آیا باید از خود کسب‌وکاری داشته باشید؟ آیا باید در یک شرکت عظیم به‌جایگاه اجرایی برسید؟

هر آنچه را که معتقدید ضروری است ، بیشتر خرد کنید. طی ۲ سال آینده چه‌کاری باید انجام دهید؟ ادامه دهید تا امروز کاری برای انجام کار پیدا کنید.این کار می‌تواند به‌سادگی فکر کردن به ایده‌های احتمالی تجارت برای ۱ ساعت باشد. تا زمانی که یک هدف بزرگ را به کارهای کوچک‌تر تقسیم نکنید تا روزانه کارکنید ، در انجام آن مشکل خواهید داشت.

یک کار کوچک‌تر به شما کمک می‌کند تا بر تنبلی غلبه کنید زیرا انجام آن آسان به نظر می‌رسد.

۲۹. اجازه ندهید ترس از شکست شمارا آزار دهد

آیا می‌خواهید از پس‌کار برآیید زیرا نمی‌خواهید شکست بخورید؟ اگر چنین است ، کار را از یک‌جهت دیگری شروع کنید. به پاداش‌هایی که در صورت موفقیت دریافت خواهید کرد ، نگاه کنید. اگر هنوز از این عمل ترس دارید ، دلیل دقیق ترس را  کوچک کنید. به‌احتمال‌زیاد می‌توانید راه‌حلی پیدا کنید. بسیاری از اوقات ، ترس شما عواقب فاجعه باری را که فکر می‌کنید ایجاد نمی‌کند.

آیا می‌خواهید از ورزش در سالن بدن‌سازی شروع کنید زیرا تکنیک مناسب را نمی‌دانید یا بدن شما مناسب نیست؟ برای آموزش شخصی یک ماه  شهریه را پرداخت کنید. اگر نگران هستید که مردم در مورد شما قضاوت می‌کنند ، ترس شما نامعتبر است زیرا افراد خیلی در این مورد شما را اذیت نمی‌کنند.

اگر نگران شروع کار و شکست هستید ، از خود بپرسید ترس شما چیست؟ آیا از تصوری که پس از یک تجارت ناموفق ایجاد خواهید کرد ترس دارید؟ یا از دست دادن شغل راحتی که دارید می‌ترسید؟

فردی تعریف می‌کرد  که من این ترس را داشتم که در صورت شکست کار ، مردم مرا مسخره کنند. به‌هرحال جلو رفتم و تجارت و کسب و کار من  شکست خورد. اما هیچ‌کس چیزی نگفت و کاری نکرد. مردم بیش‌ازحد به زندگی خود مشغول بودند. ترس فقط در ذهنم بود.

اگر ترس از دست دادن شغل خود رادارید ، از خود بپرسید پیدا کردن کار دیگر چقدر دشوار است؟ اگر اعتمادبه‌نفس کافی برای شروع فعالیت خود رادارید ، به‌اندازه کافی سازمان  وجود دارد که در انتظار استخدام شما باشند.

ما اعتراف می‌کنیم که غلبه بر ترس از شکست آسان نیست. اما می‌دانید چه چیزی بدتر از ترس از شکست است؟ پشیمان شدن! بهتر است که تلاش کرده و شکست بخورید تا اینکه اصلاً تلاش نکنید و تنبلی کنید.

کلام آخر

پس برای اینکه بر تنبلی خود غلبه کنید ورزش کنید،خواب کافی داشته باشید ،اهداف خود را خرد کنید،از قانون ۵ ثانیه استفاده کنید . اجازه ندهید ترس از شکست باعث تعلل و تنبلی شما شود .شما می ­توانید برای شروع به کار و غلبه بر تنبلی ، مرحله اول  انجام کار را برای خود آسان کنید .شما می ­توانید مراحل بیشتری را در بالا بخوانید و از آن­ ها برای از بین بردن تنبلی در زندگی خود استفاده کنید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای غلبه بر تنبلی وجود دارد؟آیا دوست دارید تنبلی خود را کنار بگذارید؟

دیدگاهتان را بنویسید