زمان مطالعه: 2 دقیقه خواب زن(ظن) چپه؟   یکی از گنجینه‌های مهم و ارزشمند زبان فارسی، عبارات و ضرب…" /> زمان مطالعه: 2 دقیقه خواب زن(ظن) چپه؟   یکی از گنجینه‌های مهم و ارزشمند زبان فارسی، عبارات و ضرب…" />

بسته کلمات: خواب زن(ظن) چپه!

خانه » بلاگ » بسته کلمات: خواب زن(ظن) چپه!

فهرست عناوین

خواب زن(ظن) چپه؟

 

یکی از گنجینه‌های مهم و ارزشمند زبان فارسی، عبارات و ضرب المَثَل ­های زیبایی است که در متون فارسی و ادبیات عامیانه بیان می‌شوند. گاه محقّقان ادبیات فارسی تلاش کرده­‌اند تا ریشه برخی از امثال را یافته و یا اینکه داستان کلّی و زمینه تاریخی این سخنان کوتاه را بیابند؛ از این رو این محتوا را در قالب بسته کلمات راه اندازی کرده و در جهت آگاهی از ادبیات فارسی قدم برداشته‌ام.

در این سری از مقالات به مفهوم و کاربرد ضرب المثل های پرکاربرد و مهم پرداخته ایم، و در این مقاله عبارت پرکاربرد خواب زن(ظن) چپه را بررسی خواهیم کرد.

از آن‌جایی که در گذشته ضرب المثل ها به صورت شفاهی و سینه به سینه منتقل می‌شدند ممکن است اشتباهاتی در تلفظ یا نوشتار آنها در ادبیات فارسی امروز پیش آید، به طور مثال برخی از واج های زبان فارسی به یک شکل نوشته نمیشوند اما تلفظ یکسانی دارند، مثل حرف س که در هر سه حالت (س،ث،ص) به یک شکل تلفظ میشوند یا حروف ط و ت یا حروف ز،ظ،ض هم همینطور هستند.

 

زن یا ظن؟

زن به معنی بانو، خانم و جنس مونث است و ظن به معنی گمان و شک و حدس است. در واقع خواب ربطی به جنسیت ندارد که بگوییم خواب مرد درست و خواب زن چپ است و این جمله به اشتباه استفاده میشود، جمله ی درست این است: خواب ظن چپه! 

خواب زن چپه کنایه است از این که زنان هر چه خواب ببینند خلاف آن پیش خواهد آمد که جمله‌ی صحیحی نیست و به اشتباه استفاده میشود و کلمه درست ظن است.

 

خواب ظن چپه یعنی چه؟

 

 زمانی که نسبت به چیزی شک داریم می‌گوییم ظن و گمان دارم و زمانی که مطمئن هستیم از چیزی می‌گوییم یقین دارم، بنابراین خوابی که از آن مطمئن نباشیم و حدس بزنیم و یقین نداشته باشیم که چه چیزی را دیده‌ایم قابل تعبیر نیست و می‌گوییم خواب ظن چپه. در واقع یعنی نمی‌توانیم از آن تعبیر درستی در بیاوریم.

 

جمع بندی

در این مقاله عبارت خواب ظن چپه را بررسی کردیم، به تعریف ظن و تفاوت ظن و زن پرداختیم و کاربرد این جمله را گفتیم. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم با سری مقالات بسته کلمات به آگاهی بیشتر از زبان و ادبیات فارسی پرداخته و معانی و مفهوم و ریشه ضرب المثل ها را بررسی خواهیم کرد، اگر شما هم ضرب المثل یا عبارت خاصی مد نظر دارید برای ما بنویسید تا در مقالات بعدی معنی، ریشه و مفهوم آن را بررسی کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید