گام هایی برای اعتمادسازی در نوجوانان خود

خانه » بلاگ » گام هایی برای اعتمادسازی در نوجوانان خود

فهرست عناوین

اعتماد در هر رابطه‌ای بسیار مهم است اما به‌ویژه در رابطه والدین و فرزندان و نوجوانان می‌تواند بسیار مهم‌تر باشد. متأسفانه ، اعتماد به‌راحتی آسیب می­ بیند اما ترمیم آن بسیار دشوار است.

بسیاری از نوجوانان معتقدند که والدین و بزرگ‌سالان دیگر “سرنخی” به آن‌ها نمی‌دهند. انتقال افکار از والدین به فرزند کوچک می‌تواند مشکل باشد.  زیرا ناگهان احساس می‌شود که گویی همه‌چیز در حال تغییر است و والدین گاهی اوقات می‌توانند ارتباط با فرزند خود را غیرممکن بدانند و کمتر می‌توانند یک رابطه مبتنی بر اعتماد متقابل ایجاد  کنند.

اعتماد به نوجوان ممکن است کمی شبیه پرواز کور کورانه باشد. ما این را برای نوجوانانمان این‌گونه بیان می‌کنیم: اعتماد ایمانی است که وقتی  هیچ‌کس او  را تماشا نمی‌کند ، کار درستی انجام خواهد داد.

گام هایی برای اعتمادسازی در نوجوانان خود ​

بهترین راه‌ها برای ایجاد اعتماد پایدار با نوجوان خود چیست؟

اعتماد یک خیابان دوطرفه است که بیشتر از طریق ارتباط ایجاد می‌شود. پس از به دست آوردن ، می‌تواند به‌آرامی قدرت پیدا کند ، فرسایش یابد یا در موارد شدید در یک‌لحظه به ثمر بنشیند. برای رشد این ریشه حیاتی روابط شما ، بهترین راه‌ها برای ایجاد اعتماد پایدار عبارت‌اند از:

  • انتظارات مشخصی را تعیین کنید
  • یک حلقه بازخورد ارتباطات را حفظ کنید
  • اعتمادبه‌نفس برای نوجوانان  ایجاد کنید زیرا  صدای عمل بلندتر از کلمات است
  • مقاوم باشید
  • آزادی‌های افزایشی را بدهید ، رها کنید ،اشتباهاتی رخ خواهد داد
  • فضای بخشیده شدن برای بخشش آن‌ها داشته باشید
  • درک ذهنیت نوجوانان را در برنامه های خود قرار دهید

درک ذهنیت یک نوجوان می‌تواند برای بسیاری از والدین دشوار باشد. مهم این است که والدین وقت بگذارند تا با نوجوان خود صحبت کنند و یاد بگیرند که نوجوان آن­ ها چگونه  است. درباره اعتقادات ، اهداف زندگی و مبارزات آن‌ها بیاموزید. این را می‌توان با توسعه یک گفتگوی مداوم کشف کرد.

تغییر از دوران نوجوانی

برای والدین  گاهی قابل قبول نیست که نوجوان آن‌ها همان فردی نیست که در دوران کودکی  بوده است. تغییرات رشد تا اوایل بزرگ‌سالی به‌خوبی ادامه می‌یابد بنابراین ممکن است والدین ناگهان احساس کنند که دیگر کودک خود را نمی‌شناسند ، که این موضوع می‌تواند برای آن­ ها  دلسردکننده باشد.

خیلی جدی نباشید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که والدین می‌توانند در رابطه با فرزند نوجوان خود مرتکب شوند ، جدی بودن بیش‌ازحد است. درحالی‌که زمان جدی بودن لازم است ، اما زمان هایی برای تفریح نیز وجود دارد که در ایجاد اعتماد در نوجوانان لازم است.

والدین معمولاً وقتی از اتاق خارج می‌شوند و با نوجوان خود احساس سرگرمی و هیجان می‌کنند از واکنش نوجوان خود متعجب می‌شوند. این می‌تواند به پیوند قوی‌تر و توسعه اعتماد در نوجوانان ،منجر شود.

یافتن زمینه های مشترک

یافتن زمینه‌های مشترک راهی آسان برای والدین برای جلب اعتماد فرزندشان است. اگرچه نوجوانان اغلب والدین خود را “بی‌روح” می‌دانند ، اما غالباً تعجب می‌کنند که بیش ازآنچه تصور می‌کنند با والدین خود اشتراک ­های زیادی دارند. یافتن یک سرگرمی ، علل اجتماعی یا حتی ورزشی که هر دو دوست دارید می‌تواند اعتماد بیشتری در رابطه ایجاد کند.

اعتماد نکنید!

والدین غالباً احساس می‌کنند فقط به دلیل  اینکه پدر و مادر نوجوان خود هستند ، حق داشتن اطلاعاتی درباره زندگی فرزندشان دارند. این می‌تواند وقتی‌که می‌خواهیم یک رابطه بهتر مبتنی بر اعتماد با نوجوانان  ایجاد کنیم ،  یک رویکرد مشکل‌ساز باشد.

همه نوجوانان ازنظر حفظ مسائل خصوصی زندگی خود متفاوت هستند. مهم این است که والدین برای کسب اطلاعات پا فشاری نمی کند ، بلکه وقتی فرزندشان بخشی از زندگی خصوصی خود را به آن ها  نشان می‌دهد ، والدین علاقه  خود را به این رفتار نوجوان خود نشان می‌دهند.

اعتماد بیشتری در رابطه برقرار کنید

وقتی والدینی شروع به زندگی مشترک با نوجوان خود می‌کنند ، ممکن است از یادگیری اینکه چگونه این امر می‌تواند خطوط ارتباطی را بازکرده و سطح بالاتری از اعتماد در روابط را برقرار کند متعجب شوند.

باور کنید یا نکنید ، داستان‌های والدین در مورد اشتباهاتی که آن‌ها در بزرگ‌سالی مرتکب شده‌اند می‌تواند درواقع ذهن یک  نوجوان را آزاد کند بنابراین آن‌ها نگران نیستند که خودبه‌خود مرتکب اشتباه شوند. وقتی فهمیدند والدینشان واقعاً “انسان” هستند و آن‌ها هم اشتباه کرده‌اند ، می‌توانند در سطح بسیار عمیق‌تری با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و به والدین خود اعتماد کنند.

جای اشتباهات را باز بگذارید

مهم این است که والدین به نوجوانان خود اجازه دهند تا اشتباه کنند. اگر والدینی هر بار که فرزندشان اشتباهی مرتکب می‌شود آنجا هستند تا مسئله را برطرف کنند ، سطح اعتماد می‌تواند بیش‌ازحد شود ، تا حدی این موضوع ادامه پیدا می کند که نوجوان بیش ازآنچه که باید، به والدین خود اعتماد می­ کند.

لازم است تعادل طبیعی ایجاد شود تا یک نوجوان بتواند استقلال خود را پیدا ، اما درحالی‌که به سمت خودکفایی پیش می‌رود احساس تنهایی نمی‌کند.

در چهارراه اهمیت روابط، والدین باید  نوجوان خود را درک کنند. ما به‌عنوان والدین به نوجوان مبارز خود، کمک می‌کنیم که  درراه گذر از دوره نوجوانی به بزرگ‌سالی که برایشان دشوار است راه خود را پیدا کند.

برنامه منحصربه‌فرد ما بر هر جنبه‌ای از درمان تمرکز دارد بنابراین‌ به کمک این مقاله رویکرد جامع اتخاذ می‌شود. هنگامی‌که نوجوان از برنامه‌ای مناسب که برای آن‌ها تدارک دیده‌اید  فارغ‌ می‌شود ، آن‌ها آماده هستند که نوجوانانی خودکفا باشند و درعین‌حال که از توانایی خود برای انجام این کار اطمینان دارند.

در این مقاله اهمیت روابط پزشکان مددکاری اجتماعی با جوانان “با نگاه به مراقبت” یا مراقبت از نوجوانان باتجربه موردبحث قرارگرفته است زیرا آن‌ها گروه خاصی هستند که به‌احتمال‌زیاد در زندگی خود متخصصان یا مداخلات اجتماعی زیادی داشته‌اند. این فرصت‌ها و چالش‌های ایجاد روابط با نوجوانان در عمل مددکاری اجتماعی معاصر را بررسی می‌کند.

چرا پرواز کور تصویر خوبی برای این تغییر پویا است؟

در این تشبیه ، استقلال تازه پیداشده نوجوان شما  مانند هوای مه‌آلود است که باید از طریق آن سفر کنید. روزهای مشاهده عقاب ­وار شما از زمین و افق زندگی فرزندان خود گذشته است. نظارت بر تاریخ بازی ، وعده‌های غذایی و لباس‌زیر تمیز بچه‌های شما گذشته است ، بااین‌وجود شما هنوز هم خلبان زندگی نوجوان خود هستید و سخت او را تحت نظر دارید.

اما درحالی‌که نوجوان شما برای ایجاد استقلال تلاش می‌کند ، برای پرواز با هواپیما باید بیشتر به ابزار ، سیگنال ، بازخورد و اصلاحات خود وابسته باشد.امیدواریم شما با نوجوان خود رابطه‌ای برقرار کرده باشید که در آن بتوانید به بازسازی اعتماد کمک کنید.

حلقه بازخورد را پرورش دهید

تنظیم و انتقال واضح انتظارات در ادامه تقریباً نیمی از جنگ بین اعتماد و عدم اعتماد است. اما نوجوان شما همچنین به بازخورد مکرر درباره نحوه عملکرد خود و یادآوری در مورد دلیل اهمیت پیگیری آن‌ها نیاز دارد. با قوانین سازگار باشید. از تغییر آن‌ها و بالا بردن توقع بی ­مورد خودداری کنید.

عملکردها بلندتر از کلمات صحبت می‌کنند

همه نوجوانان دارای ردیاب تزویر داخلی هستند. اگر آن‌ها ببینند که شما غیر صادقانه عمل می‌کنید ، از مسئولیت فرار می‌کنید یا اعتماد کسی را از بین برده‌اید ، این‌یک پیام قدرتمندی است که می ­گوید شما قابل‌اعتماد نیستید و نوجوان به شما اعتماد نمی کند زیرا آن‌ها تمام‌وقت پدران و مادران را تماشا می‌کنند ، حتی وقتی‌که فراموش می‌شوند.

با پیامدها و پاداش‌ها سازگار باشید

در خانه‌های ما ، ممکن است چیزی شبیه به این  وجود داشته باشد:

پسر: آیا می‌توانم _____________ داشته باشم؟

مادر: لطفاً اتاق خود را مرتب کرده و ابتدا لباس‌های خود را در کمد قرار دهید.

پسر: [با اکراه] خوب.

مامان: [در این تبادل خیلی دیر متوجه شدید که به زمان شام نزدیک شده‌اید. در پله‌ها پسر  را صدا می‌زنید]

پسر: [با عصبانیت ، از پله‌ها فریاد می‌زند] اما تو گفتی اگر این کارها را انجام دهم می‌توانم __________________ انجام دهم .!!

این‌یک چیز جزئی به نظر می‌رسد ، درست است؟

در ذهن مادر ، به نظر می‌رسد یک تغییر  کوچک در برنامه رخ داده است و به فرزند خود می­ گوید فقط یک کار سخت دیگر انجام دهید تا شما را در مسیر قرار دهد و پاداش خود را بگیرید.

در این سناریو ما فقط اعتماد او را نسبت به خود کاهش دادیم تا ثابت‌قدم باشیم. ممکن است فکر کنید که مادر و پسر در این مثال با هم درگیری جزئی پیدا کرده ­اند ، اما اعتماد بین والدین و نوجوان از طریق ده ­ها مبادله مانند این تبادل‌نظر به وجود می ­آید. این‌یک موضوع تجمعی است.

بنابراین دفعه بعدی ما انتظار استانداردی را برای انجام کارهایی که باید انجام شود عصرها قبل از شام و قبل از تمدید امتیازاتی مانند بازی‌های ویدیویی تعیین می‌کنیم. ما همچنین  باید عمل خود را جمع‌بندی کنیم تا  کارهای جدیدی به این ترکیب اضافه نشود.

درک یک نوجوان از مزایای یک رابطه اعتماد پذیر می‌تواند انگیزه‌ای قدرتمندی باشد.

دختر راننده

فرض کنید دختری دارید که می­ خواهد رانندگی را تمرین کند که ما در ادامه مزایای اعتماد و عواقب اعتماد ازدست‌رفته را با مثال‌های مشخص برای شما  توضیح می­ دهیم:

اگر اعتماد شمارا  زمانی که مسئولیت رانندگی را بر عهده‌دارند از دست بدهند ، این موضوع برای آن‌ها چه معنایی دارد؟ به احتمال زیاد آن‌ها برای مدتی امتیازات خود را برای راندن ماشین ، از دست می‌دهند.

چه اتفاقی می‌افتد اگر آن‌ها از ساعت ممنوعیت رفت‌وآمد که برای آن­ ها تعیین کرده ­اید ، غافل شوند؟ آن‌ها این امتیاز را که یک‌شب دیگر با دوستانشان بیرون می‌روند را از دست می‌دهند یا ممکن است قبل از آن منع رفت‌وآمد کامل برای آن­ ها اتخاذ شود.

همچنین نگاه کنید به این سؤال که گاهی از خود می ­پرسید: چه زمان باید اجازه دهم نوجوانم بیشتر در  بیرون بماند؟ این موضوع مربوط به تنظیم مقررات منع رفت‌وآمد  در خانه است که قبلاً آن را تعیین کرده ­اید.

چه اتفاقی می‌افتد اگر آن‌ها به‌طور مداوم در  ساعت مقرر در خانه باشند؟ اعتماد شما به آن‌ها افزایش می‌یابد به‌طوری‌که  در خواست برای تعلیق منع رفت و آمد  برای یک مناسبت خاص ، درخواستی منطقی به نظر می‌رسد.

اگر آن‌ها تا دیر وقت به سؤالاتی که در مدرسه پیش آمده است و به دوستان  خود در مورد آن‌ها پاسخ دهند ، چه می‌شود؟ آن‌ها خسته از خواب بیدار می‌شوند و به همین دلیل برای تنبیه دسترسی و شاید خود سیستم را از دست بدهند. هرچه تأثیرات چرخه اعتماد برای به دست آوردن سود نزدیک ، ملموس و فوری، بیشتر باشد ، سرمایه‌گذاری بیشتری نیز امکان پذیر است.

آزادی‌ها را افزایشی بدهید

ما هرگز انتظار نداریم که یک نوجوان یک شبه ره صدساله را برود و یک شبه پیشرفت کند. سال‌ها طول می‌کشد تا مهارت ­ها و قدرت ایجاد شود تا این امکان فراهم شود. کسب اعتماد برای یک نوجوان  به زمان و بلوغ عاطفی نیاز دارد و کودک شما در این راه اشتباه خواهد کرد.

نوجوانان می‌توانند تکانشی باشند. آن‌ها ممکن است ارتباطی بین یک تصمیم و نتیجه آن را نبینند.

بااین‌حال ، به نظر می‌رسد اعتماد یکی از موارد نامشهود است که ممکن است توسط والدین یک‌شبه اعطا شود ، مانند رفتن به یک تولد خاص  و یا هنگامی‌که یک نوجوان مجوز می‌گیرد تا به ماشین دسترسی پیدا کند. به‌عنوان‌مثال، بدون تمرین کافی در جلب اعتماد ، تصمیم‌گیری مناسب و گرفتن بازخورد برای این تصمیمات ، یک نوجوان بیشتر در معرض خطر رفتارهای غیرمسئولانه است.

قبل از اینکه اعتمادسازی کنید  به نوجوانان خود فرصت دهید اعتماد خود را در یک منطقه خاص حفظ کنند و آن را رشد دهند. در صورت آموزش مدیریت اولین رانندگی با اتومبیل و  گرفتن گواهینامه رانندگی جدید ، می‌توانید استفاده از ماشین را به روش‌هایی محدود کنید که باعث محافظت از حالت معمول نوجوان شما  شود.

زمان و تجربه به یک نوجوان کمک می‌کند آزادی جدید و سریع خود را درگرفتن اولین مجوز خود به دست آورد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید به آن‌ها فرصت بدهید تا خودشان را با اتومبیل به یک فعالیت فوق‌برنامه منظم برسانند. سپس ، در فروشگاه محلی توقف کنند. همان‌طور که نوجوانان اعتمادبه‌نفس به دست می‌آورد ، اعتماد بیشتری  را  نیز ایجاد می‌کند.

راه بخشش – چگونه اعتماد از بین رفته را دوباره بسازیم

نوجوانی در زمستان در کنار ساحل ، با کتی خود را پوشانده است. همان‌طور که بااین‌همه آزادی‌های کوچک ذره‌ذره کنترل خود را بر آن­ ها کم  می‌کنید ، خود را آماده کنید که نوجوان شما ، به روش‌های کوچک و راه‌های بزرگ‌تر ، آشفته شود. سعی کنید پاسخی آماده نسبت به اشتباهات آن‌ها ایجاد کنید و از آن به‌عنوان لحظه آموزش استفاده کنید.

اگر این اشتباه بزرگ باشد ، مانند نوشیدن الکل یا فرار از مدرسه ، ممکن است احساس خیانت کنید. به‌هرحال ، آیا نقض اعتماد نشانه این نیست که نوجوان شما برای شما احترامی قائل نیست؟ لازم نیست چنین فکری کنید. قبل از اینکه به این نتیجه برسید ، در نظر بگیرید که بخشی از مغز نوجوان که تنظیم و برنامه‌ریزی عاطفی را بر عهده دارد  که همان  قشر پیشانی  است، تا ۲۵ سالگی کامل نخواهد شد.

در “عملکرد اجرایی و خودتنظیمی” محققان در مرکز کودک در حال رشد در هاروارد این‌گونه ماجرا را توصیف می‌کنند:

“همان‌طور که یک سیستم کنترل ترافیک هوایی در یک فرودگاه شلوغ ورود و خروج بسیاری از هواپیماها را در چندین باند فرودگاه کنترل می‌کند ، مغز  نیز با  کمک مجموعه مهارت هایی به فیلتر کردن حواس‌پرتی ، اولویت‌بندی کارها ، تعیین اهداف و دستیابی به اهداف و کنترل تکانه ­ها نیاز دارد.”

این بدان معناست که درروند جلب اعتماد شما ، نوجوانان همچنین در تلاش‌اند تا از چالش این دو مرحله بیولوژیکی عبور کنند. نوجوانان در برقراری استقلال از والدین سخت‌گیر هستند و ممکن است اثرات عملکرد خود را پیش‌بینی نکنند.

اشتباهات روند اعتماد سازی در نوجوانان

اشتباهات از راه‌های مختلف یا مضر ممکن است بخشی از این روند باشد ، اما این اشتباهات می‌تواند پیامدهای طبیعی قدرتمندی را نیز به همراه داشته باشد که نوجوان شمارا برای تصمیم‌گیری بهتر در آینده راهنمایی می‌کند.

همیشه آن‌ها را به سمت خود بازگردانید. گرچه ممکن است مسیر بازسازی اعتماد در نوجوانان طولانی باشد ، شما همیشه باید راه بازخرید را باز بگذارید.آن‌ها را در جلب اعتماد یاری کنید. با کمک طوفان فکری روش‌های مشخصی را ایجاد کنید که می‌توانند آسیب‌های رابطه شمارا ترمیم کنند. اگر گیر افتادند ، با چند پیشنهاد به آن‌ها کمک کنید. بااین‌حال ، قدرتمندترین درس­ ها از بهترین تلاش‌های خود نوجوان سرچشمه می­ گیرد.

والدینی که اعتماد ناپذیری را در بچه­ ها ایجاد می‌کنند ۷ نکته مشترک دارند.

مریم یک زن خانه‌دار است که یک پسر نوجوان در خانه ‌دارد، داستانی را  در این مورد تعریف می­ کند . آن‌ها در حال مسافرت بودند که پسرش شروع به تعریف خاطرات خود در مورد کوهنوردیش در زمان کودکی با پدرش کرد.

“بابا از ‌یک سنگ عظیم بالا رفت و سپس اجازه داد من هم  تا به بالای این سنگ بزرگ صعود کنم!” این باعث شد خاطرات شوهرم در مورد ماجراهایی که این دو نفر باهم در جنگل داشتند و آنچه برای کودک ۳ ساله آن زمان به نظر می‌رسید کوه است ، زنده شود.

او همه‌چیز را در مورد چگونگی ترس خود  از صعود را به من گفت ، اما اینکه با تشویق پدر و دادن دستورالعمل‌های صریح در مورد محل قرار دادن پا ها ، در جای درست  توانسته بود به بالای تخته سنگ صعود کند ،باعث غرور او شده بود .

او با دادن  دستورالعمل با گام‌های افزایشی به‌جای اینکه فقط به سنگ بچسبد ، توانست یک مانع عظیم را برطرف کند که این موضوع باعث شد فرزند او اعتماد زیادی به پدرش پیدا کند.

روش‌های عملی برای ایجاد اعتماد در نوجوانان

تربیت نوجوان با یک کتابچه راهنما همراه نیست و هیچ نوجوانی  مثل هم نیست. و همه ما در این زمینه اشتباهات بزرگی مرتکب می‌شویم ، اما دانستن اینکه چگونه می‌توانید در نوجوان خود  اعتماد ایجاد کنید ، به شما کمک می‌کند هر دو پس از اشتباه بدون آسیب زیاد ، به راه خود ادامه دهید.

به‌طورکلی اعتمادسازی در نوجوان  باعث می‌شود او فکر کند که چه چیزی به آن‌ها  کمک می‌کند تا با افراد مهم اطراف اعتماد کنند. و چند مرحله اضافی از فرزند پروری عمدی می‌تواند در ایجاد و حفظ یک رابطه قوی والدین و فرزندان تفاوت ایجاد کند.

به‌عنوان والدین ، ایجاد اطمینان و اعتماد از اینکه بچه‌های ما می‌توانند هر لحاظ به ما اعتماد کنند از اهمیت حیاتی برخوردار است. این چگونگی ارتباط معنادار ، ایجاد روابط و حتی کنار آمدن با آن­ ها در سال­ های نوجوانی  و جوانی است (یا هر زمان فرزند پروری سخت شود). نکته مهم در ایجاد اعتماد این است که تا آنجا که ممکن است  اعتمادسازی را در نوجوانان با روش‌های زیر شروع کنید:

به‌عنوان سرپرست آن‌ها مثال بزنید

اگر بگویید کاری انجام می‌دهید ، پس آن کار باید انجام شود. مهم‌ترین قدم برای ایجاد اعتماد در نوجوانان پیگیری و انجام کارها در همه حال است. زندگی مطمئناً اتفاق می‌افتد ، بنابراین در مواردی که نمی‌توانید آن را دنبال یا کنترل کنید  چرا دلیلی دارد که به فرزندتان می‌گویید آن را انجام دهد.

زیر قول خود نزنید

به‌عنوان یک پدر یا مادر فقط باید قول‌هایی بدهید که عملی شدن آن‌ها منطقی است. زندگی اتفاق می‌افتد ، بنابراین قبل از گفتن کلمات “قول می‌دهم” به فرزندتان ، به آن فکر کنید. فقط با یک تخلف کوچک در اجرای قول خود، اعتماد در نوجوان شما بسیار کم می‌شود. پس روش‌های بیشتری برای ایجاد اعتماد در نوجوانان پیدا کنید.

احترام متقابل بین فرزند و خود را نشان دهید

گرچه کار شما آموزش احترام است ، همچنین وظیفه شما احترام گذاشتن است. این بدان معناست که شما باید درعین‌حال که پدر یا مادر او هستید ، به نوجوان خود احترامی که لایق اوست را به او ، نشان دهید. وقتی  نوجوان با احترام بزرگ می‌شود ، بیشتر به پدر و مادر اعتماد می‌کنند و آن‌ها نیز به او اعتماد می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال در داستان فرزند مریم از صخره‌نوردی پسرش او با افتخار کردن خود نسبت به موفقیت‌های بزرگ و کوچک پسرش توانست  به او احترام بگذارد. پسرش  نیز به آن‌ها احترام می‌گذارد. و اگرچه این یک سفر تفریحی جالب بود ، اما توانست از این اعتماد در موقعیت‌های واقعی‌تر نیز به نفع خود استفاده کند.

ما ضمن احترام به فرزندان ، دستاوردها و نیازهای فردی آن‌ها ، می‌توانیم والدین مسئولی نیز باشیم. وقتی نوجوان با احترام بزرگ می‌شود ، بیشتر به پدر و مادر خود اعتماد می‌کنند و والدین نیز به  او اعتماد می‌کنند.

همیشه با بچه‌های خود صادق باشید

مطمئناً شما باید سطح صداقت مناسب سن را حفظ کنید ، اما اگر همیشه با فرزند خود صادق باشید ، آن‌ها بدون تلاش زیاد به‌طور طبیعی به شما اعتماد خواهند کرد. بهتر است در هنگام صداقت به ۱۰۰ سؤالی که نوجوان از شما می­ پرسد پاسخ دهید ، تا خطر از بین رفتن اعتماد پایین بیاید.

واقعاً به حرف فرزند خود گوش دهید

یکی از بزرگ‌ترین راه‌های اعتمادسازی در نوجوانان  این است که وقتی حرفی برای گفتن دارند به آن ­ها  گوش دهید. مهم نیست که چه‌کاری انجام می‌دهید ، ارتباط چشمی برقرار کرده و علاقه واقعی خود را نسبت به صحبت‌های فرزندتان نشان دهید.

کمک کنید تا مشکلات آن‌ها به مراحل قابل‌کنترل تقسیم شود

چه از صخره‌نوردی و چه با ظرفیت‌های دیگری روبرو شوید ، مهم است که به نوجوان خود کمک کنیم تا بدانند که ما کنار آن‌ها هستیم و می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم که هر بار ذره‌ذره احساسات هیولا وجودی خود را تسخیر کنند. برای این منظور تکنیک­ های عمدی ایجاد کنید  که یک رابطه طولانی‌مدت و بزرگ را برای آن ­ها  ایجاد کند و باعث ایجاد اعتماد در نوجوانان شود.

در والدین بودن خود ثابت‌قدم بمانید

وظیفه شما به‌عنوان پدر و مادر این است که ثابت‌قدم باشید ، مرزها را تعیین کنید و عواقبی را که در خانه تنظیم می‌کنید در صورت عدم رعایت قانونی توسط شخصی، آنهارا به اجرا بگذارید. وقتی نوجوان خود را به این روش بزرگ می‌کنید ، با ثابت‌قدم بودن ، او  توانایی اعتماد بالاتری را در شما پیدا می کند.

درنهایت ، روابط خوب والدین و نوجوان بر پایه اطمینان و اعتماد بنا می‌شوند.

فرزندانتان بعد از شما شمارا قبول دارند ، بنابراین به یاد داشته باشید که چه چیزی باعث کمک به شما در بزرگ‌سالی و  در نوجوانی  شده و این امر را در زندگی روزمره خود به‌عنوان پدر و مادر پیاده کنید.

الگو سازی اخلاق خود برای فرزند

دوستی تعریف می­ کرد وقتی کودک من نوجوان شد ، این موضوع تحول اساسی در سبک زندگی من ایجاد کرد. فهمیدم که او هر لحظه مرا تماشا می‌کند و باید برخی از رفتارهایم را تغییر دهم. ما باید بپرسیم ، “من چه چیزی را برای فرزندم مدل‌سازی یا الگو سازی  می‌کنم؟” اگر چیزی جز استانداردهای رفتاری باشد که از آن‌ها پیروی می‌کنیم ، مشکلاتی پیش می‌آید. کسی باشید که دوست دارید نوجوانتان نیز به آن تبدیل شود.

صادقانه ارتباطات برقرار کنید

سر میز ، یا هر جای دیگر ، اطمینان حاصل کنید که گفتگوهای شما همیشه ریشه در صداقت دارد. یک‌راه عالی برای انجام این کار این است که برای آن‌ها قصه‌هایی از گذشته خود بیان کنید. فردی تعریف می‌کرد ، دخترانم عاشق این هستند که بشنوند پدرشان یا من چگونه اشتباهات بدتری نسبت به آن‌ها مرتکب شده ایم.این موضوع ما را به هم پیوند می‌دهد. وقتی توصیف می‌کنم کجا اشتباه کردم ، این به‌طور خودکار باعث می‌شود استانداردهای شخصی خود را رعایت کنم.

ثبات

                                                              “با ستایش خود و بانظم و انضباط خود مطابقت داشته باشید.”

دوستی تعریف می‌کرد من به پسرانم  می‌گویم فلان ساعت آنجا خواهم بود . من می‌خواهم آن‌ها  این موضوع را درک کنند من سازگار هستم آن‌ها می‌توانند به وعده‌های من اعتماد کنند. این کار را در هر جنبه از زندگی خود انجام دهید. اگر می‌گویید در ساعت ۷ برای بازی کنار آن­ ها خواهید بود پس کنارشان باشید. اگر بگویید این آخر هفته شب پدر و پسر است.پس این کار را انجام دهید. با ستایش خود و بانظم و انضباط خود یکسان باشید.

استانداردهای کیفیت را القا کنید

اکنون کاری را انجام دهید که بعداً  اثرات آن نشان داده شود. اگر این کار را انجام دهید این به تلاش متمرکز نیاز دارد  شما می‌توانید اعتماد خود را  نسبت به نوجوان خود جلب کنید زیرا از میزان تولید اعتماد خود اطمینان خواهید داشت.

از بهره ویژه آن‌ها استفاده کنید.

هرکدام از ما ممکن است در موردعلاقه ­های ویژه خود زیاد صحبت ‌کنیم ، اما این به این دلیل است که آن‌ها واقعاً کلیدی هستند. با گوش دادن به صحبت‌های یک نوجوان در موردعلاقه خاص وی و علاقه‌مند شدن به آن ، خود نوجوان می‌بیند که شما به علایق او اهمیت می‌دهید.

این موضوع  به‌نوبه خود بسیار مهم است. اما همان‌طور که مغز فعال است ، علائق ویژه،  قسمتی از مغز  را  برای پردازش فعال می‌کند ، مرتبط بودن چیزی با این علاقه ، قدرتمندترین ابزار شما برای اعتمادسازی است. اندورفین‌هایی که باعث ایجاد علاقه در نوجوان درگیر می‌شود نیز باعث آرامش آن‌ها می‌شود که پذیرش حضور یک بزرگ‌سال عجیب و درعین‌حال غیرقابل‌اعتماد را برای آن‌ها آسان می‌کند.

به آن‌ها نشان دهید که شما انسان هستید.

معلمی می‌گوید :این مهم است که بر جنبه انسانی خود تأکید کنید. نوجوانان می‌دانند که من بچه‌دارم ، آن‌ها می‌دانند که من طرفدار کیک شکلاتی هستم و می‌دانند که من بیش‌ازحد شکلات می‌خورم! همه ما می‌خواهیم زندگی شخصی خود را شخصی نگه‌داریم و من پیشنهاد نمی‌کنم اطلاعات مربوط به مشاجرات را با نیمه دیگر خود به اشتراک بگذاریم.

اما به اشتراک گذاشتن اندکی از واقعیت ، واقعاً می‌تواند به دانش‌آموزان و نوجوانان کمک کند تا ببینند شما چیزی فراتر از یک ماشین تقاضا هستید. این می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا بفهمند شما هم مثل آن‌ها فکر و احساساتی داشته‌اید و از همه مهم‌تر آن‌ها برای شما مهم هستند.

چه می‌گویید و چه معنایی دارد.

به یاد داشته باشید که بسیاری از کودکان و نوجوانان مبتلابه اوتیسم برای درک استعاره ها و کنایه تلاش می‌کنند. شفاف نگه‌داشتن زبان و مقاصد شما به جلوگیری از سردرگمی و سو تفاهم کمک می‌کند. برای بچه‌هایی که برای ایجاد اعتماد به‌سختی دست‌وپنجه نرم می‌کنند واقعاً مهم است که بدانند بزرگ‌سالی که در کنار آن هاست به شکلی که آن‌ها درک کنند صحبت می‌کند.

از یک نوجوان  بپرسید که چه چیزی را پیداکرده است و چرا ؟ کشف کنید که چه چیزی آن‌ها را مضطرب می‌کند و دلیل آن‌ها را بپرسید. سپس با آن‌ها کارکنید تا راه‌هایی برای سهولت انجام کار خود پیدا کنند. اگر آن‌ها به شما گفتند که با مناطق پررفت‌وآمد دست‌وپنجه نرم می‌کنند ، برنامه‌ای برای جلوگیری از  این اتفاق برای آن‌ها تهیه کنید.

این‌که صبح از ورودی دیگری استفاده می‌کنند یا کلاس را پنج دقیقه زودتر ترک می‌کنند کمک خوبی برای آن ­ها است. اگر آن‌ها به شما گفتند که تکالیف را غیرممکن می‌دانند ، با آن‌ها کارکنید تا راه‌حل‌هایی برای انجام آن در طول روز پیدا کنند. شما در حال تدوین استراتژی‌هایی هستید که به کودک یا نوجوان کمک می‌کند تا به موفقیت برسد ، اما بیش از این‌که به آن‌ها نشان دهید چیزهایی  که برای آن‌ها مهم است اهمیت می‌دهید، باعث می شود اعتماد بیشتری در نوجوان خود ایجاد کنید.

هیچ‌چیز را قول ندهید که نمی‌توانید ضمانت کنید.

اگر با هر نوجوانی کار می‌کنید این مهم است که سر قول خود بایستید. اما اگر با نوجوانی کار می‌کنید که احساس می‌کند درگذشته توسط بزرگ‌سالان ناتوان شده است ، بسیار مهم است که قول خود را حفظ کنید. کودکان مبتلابه اوتیسم از قوام و صداقت رشد می‌کنند.

اطمینان حاصل کنید که اگر می‌گویید اتفاقی می‌افتد ، حتماً اتفاق می‌افتد ، به‌خصوص اگر موردی باشد که نوجوان منتظر آن است. اگر نمی‌توانید مطلقاً چیزی را تضمین کنید ، یا اگر اتفاقی رخ دهد یا نه تحت کنترل شما نیست ، بهتر است اصلاً آن را ذکر نکنید. اگر قول دهید اتفاقی نیفتد ، نوجوان احساس می‌کند گویی شما آن‌ها را گمراه کرده‌اید و بنابراین اعتماد او از بین خواهد رفت.

موفقیت او را به رسمیت بشناسید.

اطمینان حاصل کنید که چه زمانی کودک یا نوجوان سعی در خارج شدن از منطقه راحتی خود دارد ، حتی اگر این امر طبق برنامه پیش نرود. آن‌ها را تحسین کنید ، به آن‌ها پاداش دهید و اطمینان حاصل کنید که آن‌ها می‌دانند شما چقدر از تلاش آن‌ها راضی هستید.

اما مهم‌تر از همه این‌ است که آن را در بانک حافظه خود این موضوع را ذخیره کنید ، خود را به یاد اوقات سختی که خودتان گذرانده ­اید بیندازید و به‌هیچ‌وجه به آن‌ها فشار نیاورید تا به نوجوان خود یادآوری کنید که آن‌ها می‌توانند به شما اعتماد کنند تا  چیزهای خوب را به یاد بیاورید.

به یاد داشته باشید که همه ما اشتباه می‌کنیم.

سریع‌ترین راه برای از بین بردن اعتماد شکننده نشان دادن اشتباهات آنان است.

کلام آخر

پس برای اینکه اعتماد در نوجوانان را ایجاد کنید باید به حرف آن­ ها گوش کنید،به قول­هایی که می ­دهید عمل کنید با آن­ ها وقت بگذرانید و به آن­ ها فرصت انجام دادن کارها را بدهید. خواسته ­های خود را باید صریح و واضح اعلام کنید تا بتوانید اعتماد آن ­ها را جلب کنید.

به نظر شما از چه راه های دیگری می توان اعتماد در نوجوان را به خود جلب کرد؟ آیا دوست دارید اعتماد در نوجوان خود را تقویت کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید