زمان مطالعه: 15 دقیقه اگر شجاعانه با آرزوهایی برای بهبود سلامتی  و رشد مالی خود به سمت سال نو…" /> زمان مطالعه: 15 دقیقه اگر شجاعانه با آرزوهایی برای بهبود سلامتی  و رشد مالی خود به سمت سال نو…" />

قدرت باورهای مالی: چرا پولدارها پولدارتر می شوند

خانه » بلاگ » قدرت باورهای مالی: چرا پولدارها پولدارتر می شوند

فهرست عناوین

اگر شجاعانه با آرزوهایی برای بهبود سلامتی  و رشد مالی خود به سمت سال نو حرکت می‌کنید ، مهم است که از نقشی که نگرش‌ها و اعتقادات و باورهای مالی شما در شکل‌گیری آینده شما دارند آگاه باشید. این باورها به توضیح تفاوت‌های اساسی بین پس‌انداز کنندگان ، هزینه کنندگان و افرادی که سعی می‌کنند از خرج کردن پول جلوگیری کنند ، کمک می‌کند آن‌ها می‌توانند بسیار لجباز باشند و تغییر آن‌ها دشوار است زیرا می‌توانند بخشی از “فیلم‌نامه پول” یا داستان زندگی ما در ادامه رفتارهای مالی ما شوند.

سلامتی  و رشد مالی از اوایل زندگی شروع می‌شود

قدرت باورهای مالی، چرا پولدارها پولدارتر می شوند

دکتر برد و تد کلونتز اولین بار اصطلاح “عملکرد پولی” را برای توصیف باورهای مالی به کار بردند که اغلب در اوایل زندگی شکل می‌گیرند و اغلب از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شوند. مهم نیست که در کجا برای رسیدن به اهداف زندگی مالی خود سفر کرده‌اید ، همیشه مفید است که از تجربیات گذشته خود با پول مطلع شوید که می ­توانند مثبت یا منفی باشند. لحظه‌ای وقت بگذارید و به این سؤالات ساده پاسخ دهید:

اولین خاطرات و تجربیات شما در رابطه با پول و باورهای مالی چیست؟

آیا پول منبع درک و ادارک مکرر بود یا از این موضوع اغلب اجتناب می‌شد؟

“عملکردها و استدلال‌های  پول” یا الگوی باورهای مالی فعلی شما چیست؟

مربع باورهای مالی

بر اساس تحقیق انجام‌شده توسط دکتر برد و تد کلونتز و دکتر سونیا بریت ، استادان دانشگاه ایالتی کانزاس ، از هر چهار باور اولیه پول (جلوگیری از پول ، وضعیت پولی و پول‌پرستی) ، سه مورد با رفتارهای مالی بالقوه مخرب مرتبط هستند. به‌ عنوان‌ مثال ، این الگوهای باورهای مالی با داشتن سطح پایین‌تری از ارزش خالص ، درآمد کمتر و مقادیر بالاتر اعتبار چرخشی همراه بوده است.آن هایک باورهای مالی دیگر را کشف کردند که این باورهای مالی  که هوشیاری پولی نام دارد ، با رفتارهای مالی مشکل‌ساز مرتبط نبود.

آیا شما با هر یک از این اعتقادات مالی همذات پنداری می‌کنید؟

به‌طورکلی ، افراد اجتناب‌کننده پول تمایل دارند که پول را منفی و عامل ترس ، اضطراب یا انزجار بدانند و غالباً باور دارند که افراد ثروتمند حریص هستند. اجتناب‌کنندگان پول فکر می‌کنند که آن‌ها لیاقت پول را ندارند یا پول بد و ریشه همه شرارت­ ها است. علاوه بر این ، آن‌ها همچنین معتقدند که جمع‌آوری ثروت در طول زندگی شما اشکالی ندارد.

افراد پرهیزکننده از پول ممکن است باورهای متضادی را تجربه کنند که داشتن پول و ثروت بیشتر می‌تواند رضایت از زندگی ، ارزش شخصی و موقعیت اجتماعی آن‌ها را بهبود بخشد.

باورهای مالی پول‌پرستان این است که آن ­ها  این باور را دارند که داشتن پول بیشتر همه مشکلات آن‌ها را حل می‌کند و پول رمز خوشبختی است. یک باورمالی  مرتبط با پول این است که “اگر فقط پول بیشتری داشته باشم ، اوضاع در زندگی بهتر خواهد شد”. باور رایج دیگر این است که انباشت پول بیشتر منجر به افزایش خوشبختی و رضایت کلی از زندگی خواهد شد. ازنظر یک فرد پول‌پرست ، پول به‌عنوان منبع کمیاب در نظر گرفته می‌شود و هرگز به‌اندازه کافی وجود نخواهد داشت. پول‌پرستان ممکن است کار را بر روابط خانوادگی و اجتماعی اولویت دهند.

افرادی که دارای سیستم اعتقاد به وضعیت پول هستند تمایل دارند ارزش خود را باارزش خالص مالی خود تعریف کنند. آن‌ها همچنین تأکید زیادی بر خرید داغ‌ترین موارد جدید بانام تجاری و کیفیت برتر دارند. پول برای کسانی که اعتقادات زیادی به وضعیت پول‌دارند ، نشانه موفقیت است. درنتیجه ، این افراد ممکن است وانمود کنند که دارایی بیشتری ازآنچه درواقع موجود است،دارند و بیش‌ازحد هزینه می‌کنند تا تصور کنند که به موفقیت مالی رسیده‌اند.

هوشیاری پول معمولاً با مضامین صرفه‌جویی همراه است و افرادی که این اعتقادات مالی رادارند تمرکز خود را روی اهمیت پس‌انداز می‌گذارند ، هنگام بحث در مورد مسائل مالی از اختیار استفاده می‌کنند و از عدم پس‌انداز کافی برای موارد اضطراری ابراز نگرانی می‌کنند. افراد هوشیار پول به‌احتمال‌زیاد به رفاه اقتصادی خود توجه می‌کنند.

یک اعتقاد و باور رایج برای افراد هوشیار پول این است که مردم باید برای پول خود سخت کار کنند و انتظار پول توزیع شده مالی را نداشته باشند. آن‌ها همچنین هنگام بحث در مورد مسائل مربوط به پول با افراد دیگر که از  شبکه دوستان و خانواده خود نیستند ، بیشتر فاصله می­ گیرند.

آیا اعتقادات و باورهای مالی شما اهداف زندگی شمارا تأیید می‌کند یا اینکه آن‌ها مانعی ایجاد می‌کنند؟

برخی از این باورهای مالی  مشکلی ندارند. در بسیاری از موقعیت‌ها ، حتی ممکن است مورد تشویق قرار بگیرند. زمانی این باورها افراطی هستند که این باورهای مالی می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

اعتقادات به پول‌پرستی می‌تواند منجر به هزینه‌های اجباری ، عدم تعادل در زندگی کاری و رفتارهای احتکار آمیز شود. این اعتقادات همچنین می‌تواند با وابستگی مالی ، دادن پول به دیگران که توانایی پرداخت آن‌ها را ندارند و نادیده گرفتن یا توجه نکردن به وضعیت مالی شخص همراه باشد. اعتقادات به وضعیت پول با مشکلات هزینه اجباری و وابستگی مالی به دیگران در ارتباط است. اعتقادات به وضعیت پول ممکن است منجر به مخفی‌کاری  یا خیانت مالی شود.

افرادی که از  جریان پول جلوگیری می‌کنند در تعیین اهداف زندگی مالی مشکل‌دارند و در حفظ برنامه‌های شخصی یا بودجه خود با مشکل روبرو می‌شوند. این باورهای مالی با خرج بیش‌ازحد و خرید اجباری نیز مرتبط است. جای تعجب نیست که ، افراد اجتناب‌کننده پول در تنظیم صورت‌های مالی مشکل‌دارند و به‌طور مکرر در بحث در مورد مسائل پولی با مشکل روبرو می‌شوند.

اعتقادات هوشیارانه در پول می‌تواند به تأمین حفاظت از ثروت کمک کند. اما این رویکرد مراقبتی همچنین می‌تواند شمارا از برخورداری از مزایای دستیابی به یک وضعیت مثبت سلامتی مالی بازدارد.آیا اعتقادات مالی شما به حمایت از رفتارهای مالی شما کمک می‌کند یا با ایجاد مانع برای برنامه زندگی مالی شما مشکل ایجاد می کند؟

برای نوشتن مجدد متن دستور العمل خود هرگز دیر نیست

خبر خوب این است که شما فرصتی برای بازنویسی این دستورالعمل‌های پولی و مالی دارید. درحالی‌که اعتقادات مالی می‌تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود ، اما لازم نیست که دائمی باشند. هنگامی‌که الگوهای تفکر خود در مورد پول را شناسایی کردید ، می‌توانید بررسی کنید که چگونه تغییر در این باورها می‌تواند به‌طور اساسی وضعیت مالی شمارا بهبود بخشد. در این صورت شما واقعاً آماده برداشتن گام‌های آگاهانه برای تبدیل قطعنامه‌های تغییر به واقعیت خواهید بود.

باورهای شما در مورد پول یکی از عناصر اصلی در تعیین میزان درآمد شما و میزان ذخیره آن است. به‌منظور کمک به شما در ایجاد باورهای قدرتمند در مورد ثروت و پول ، در ادامه به  چندین باور درباره پول از افراد موفق ، از دونالد ترامپ  گرفته تا دالایی لاما اشاره خواهیم کرد.

                                                                 “تعداد بسیار کمی از مردم توانایی فقیر بودن را دارند. ”                    جورج برناردشاو

ما در مورد جذب و آنچه برای تبدیل‌شدن به آهنربا فعال‌کننده این قانون لازم است صحبت می‌کنیم. بسیاری از ما ناخودآگاه آنچه را که نمی‌خواهیم به سمت خود جذب  کرده‌ایم. ما فکر می‌کنیم این مسئله به‌ویژه در مورد پول ، یا کمبود پول، بسیار مشهود است. بنابراین بیایید آن را حل کنیم:

چرا ثروتمند نیستید؟

بدیهی است که ثروت و شکوفایی در تمام زمینه‌های زندگی شما صدق می‌کند: روابط ، کاری که انجام می‌دهید ، سلامتی شمارا در برمی‌گیرد. اما در حال حاضر ، ما می‌خواهیم روی پول تمرکز کنیم.

استادی تعریف می‌کرد:چند سال قبل ، من یک دوره آموزشی درزمینهٔ شکوفایی، تدریس می کردم. با  در کنار هم قرار دادن این دوره ، من با چند نفر مصاحبه کردم که نماد سعادت من هستند. همه آن‌ها میلیون‌ها دلار در بانک نداشتند ، اما همه آن‌ها روابط سالم و راحتی با پول داشتند. آن‌ها هشت اصل داشتند که بر سر آن به موفقیت رسیده بودند. یکی از آن‌ها “باور سعادت است.”

بااین‌وجود الگوی اعتقادی فرهنگی ما پیرامون پول احتمالاً منفی و محدودکننده‌تر از سایر حوزه‌های زندگی است.

پول به‌اندازه سلامتی یا روابط برای رفاه ما اساسی  و لازم است. همان‌طور که زیگ زیگلار می‌گوید ، “پول مهم‌ترین چیز در زندگی نیست ، اما به میزان قابل‌توجهی نزدیک به  مقیاس اکسیژن برای زندگی است” که باید آن را داشته باشیم . بااین‌وجود در فرهنگ ما  رابطه ما با پول  رابطه واقعی عشق و نفرت است.

به سلامتی فکر کنید

اگر در یک  کلاس یا دوره  آموزشی انگیزه بخش شرکت کرده باشیم و اعلام کنیم “من متعهد به داشتن سلامتی هرچه بیشتر هستم” ، حدس می‌زنیم که بلافاصله به ما احترام می‌گذارند ، شاید حتی مورد تشویق هم قرار بگیریم و تعریف و تمجید شویم. اما اگر وارد همان کلاس بشویم و اعلام کنیم ، “من زمان خود را  به داشتن  پول بیشتر اختصاص داده‌ام!” به نظر شما مردم چه نوع قضاوتی می‌کنند؟ “آن ها می­ گویند: این شخص چقدر حریص است.” دیگری می گوید  ” من فکر کردم که او یک  فرد مؤمن است.”

درست مثل‌اینکه ناخودآگاه ایده‌های فرهنگی در مورد زیبایی ، انصاف و موفقیت را خریداری کرده‌ایم ، بسیاری از ما اسطوره‌های فرهنگی و کهن‌الگوهای پیرامون پول را نیز خریداری کرده‌ایم. به این جملات و باورهای مالی  نگاهی بیندازید و ببینید کدام‌یک ازنظر شما “درست” است:

 • پول ساختن؛ پول می‌خواهد.
 • ثروتمندان، ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می‌شوند.
 • پول سرچشمه تمام پلیدی‌ها است.
 • اگر بخواهم پول زیادی کسب کنم نمی‌توانم زندگی متعادلی داشته باشم.
 • موفقیت مالی من به بازار کار و اقتصاد بستگی دارد.
 • برای درآمدزایی باید ریسک‌های بزرگی را متحمل شوید.
 • پول معیار موفقیت و یا ارزش من است.
 • زندگی سخت است.
 • اکثر افراد ثروتمند مانند ایلان ماسک ،در  حال خردکن افراد موفق هستند.
 • در بالا رفتن از نردبان موفقیت ، باید در مسیر صعود دیگران قدم بگذارید.
 • برای کسب درآمد زیاد باید در مشاغل خاصی باشید.
 • فقط چند بازیگر یا هنرمند به اوج رسیده است.

باورهای مالی ثروتمندان

حال بیایید برخی از اعتقاداتی را که چند سال پیش در تحقیقاتی درباره افراد مرفه کشف شد را، بررسی کنیم. همان‌طور که استاد در پاراگراف قبل اشاه کرد ، همه افرادی پولدار از ابتدای زندگی خود، ثروتمند نبودند. اما همه آن‌ها ازنظر پول آنچه را که می‌خواستند و توانایی خلق آن را هر زمان که می ­خواستند و می­ خواهند به دست می­ آورند. این چیزی است که آن‌ها می­ گویند و به این موضوع باور دارند:

جهان ما پر از فراوان است.

جهان هستی می‌خواهد من سعادت داشته باشم.

همه سعادت با باور به آن آغاز می‌شود.

پول یک تعمیم دهنده  است.

پول انرژی است  و همان‌طور که واقعاً درباره آن احساس می‌کنید ظاهر می‌شود.

پول از هوش برخوردار نیست.

پول به دستورالعمل‌هایی که ما به او می‌دهیم پاسخ می‌دهد.

پول توجه می‌خواهد.

توجه داشته باشید که آن‌ها در مورد اقتصاد ، مشاغل خاص ، یا اینکه پول بازتاب ارزش شخصی آن‌ها بود ، چیزی ذکر نکردند. آن‌ها در موردنیاز به تنبیه فرزندتان یا اینکه روابط و خانواده‌های آن‌ها باید فدا شود تا ثروتمند شوند ، صحبت نکردند. آن‌ها درگرفتن مدرک خاص یا نحوه بالا رفتن از نردبان موفقیت شرکت تمرکز نکردند. و آن‌ها مطمئناً فکر نمی‌کردند که پول قدرت و ذهنیت خودش را دارد!

کدام‌یک از این هشت باور افراد مرفه در مورد شما صادق است؟ منظور ما فقط ازنظر فکری نیست. چه تعداد از این باورها به‌طور کامل ، مثبت ، در مورد  سیستم باورهای مالی شما وجود دارد؟

متأسفانه ، ما فقط نمی‌توانیم لیست فوق را به خاطر بسپاریم تا باورهای خود را  بررسی کنیم ، بنابراین باید  بتوانیم اعمال ، عادت‌ها و ادراکات خود را  پیرامون پول تغییر دهیم. برای تغییر باورهای محدودکننده اساسی ، کار و تمرکز لازم است.

در آموزش‌های NLP (برنامه‌نویسی عصبی زبانی) ، ما چهار شرط تغییر پایدار در این نوع  آموزش داریم که عبارت­اند از:

 • از احساسات و باورهای منفی خلاص شوید  و باورهای مثبت جدید را جایگزین آن ها  کنید.
 • آینده جذاب (تنظیم هدف) را ایجاد کنید.
 • اقدام کنید!

شناسایی کن!

روی نتیجه موردنظر خود متمرکز باشید و هر مانعی را برای ادامه حرکت خود رو به جلو شناسایی کنید.

این چهار مرحله باید در  توالی خاص انجام شوند. اگر باورهای آگاهانه یا ناخودآگاه شما با دندان و ناخن شما مبارزه می‌کند ، فایده‌ای ندارد که بخواهید اقدامی گسترده انجام دهید. این‌یک جنگ دشوار است که شما قطعاً در آن شکست خواهید خورد. بنابراین مهم است که ابتدا احساسات و باورهای منفی را آزاد کنید.

شما نمی‌توانید به‌سادگی اهداف تعیین کنید و آن‌ها را تجسم کنید بدون اینکه در این اهداف اقدامی انجام دهید. بی‌عملی به ذهن ناخودآگاه شما می‌گوید که در مورد هر آنچه می‌خواستید جدی نیستید ، بنابراین توجه و انرژی آن را به‌جای دیگری معطوف می‌کند و دیگر به دنبال فرصت یا ارائه ایده‌های جدید برای کمک به شما دررسیدن به اهداف نیست.

اما اگر در این زمینه جدی باشید  و یک گام پیش بروید ، می‌توانید باورها و رابطه خود را با پول تغییر دهید. زندگی همه‌چیز در مورد پول نیست. اما همان‌طور که هنری دیوید تورو اشاره کرد:

“ثروت توانایی تجربه کامل زندگی است.”

ذهنیت پدر پولدار پدر فقیر

کتاب پرفروش “پدر پولدار  پدر فقیر” که توسط رابرت کیوساکی نوشته شده است ،ذهنیت پدر کیوساکی را که دارای چندین درجه و یک موقعیت مهم در دولت بود ، اما ازنظر مالی با مشکل روبرو شد ، با ذهنیت پدر بهترین دوست خود مقایسه می‌کند  که حتی هرگز دبیرستان را تمام نکرد اما پسرش را به یک امپراتوری مالی رساند.

کیوساکی در کتاب خود توضیح می‌دهد که طرز فکر هر یک از این دو مرد ، “پدر فقیر” و “پدر ثروتمند” او ، تا حد زیادی مسئول سرنوشت مالی هر دو مرد بود. در ادامه به هفت تفاوت مهم بین ذهنیت و باورهای مالی  “پدر فقیر” و “پدر ثروتمند”  اشاره کرده ­ایم:

۱.ذهنیت “پدر فقیر” بیان می‌کند که ثروت شما به خانواده شما بستگی دارد: برای ثروتمند شدن ، باید ثروتمند به دنیا بیایید. “پدر ثروتمند” از این عقیده حمایت کرد که ثروتمند یا فقیر بودن چیزی است که یاد می‌گیرید. وقتی سیستم اعتقادی درستی داشته باشید و دانش لازم را در مورد ایجاد ، ساخت و محافظت از ثروت کسب کنید ، حتی اگر در یک خانواده ثروتمند متولد نشوید ، ثروتمند می‌شوید.

۲.”پدر پولدار” به کیوساکی آموخت که باید برای یادگیری و کسب مهارت‌های لازم ،شغلی پیدا کند تا بتواند کار خود را شروع کند. “پدر فقیر” شغل خود را منبع درآمد خود برای زندگی می‌دانست. درحالی‌که “پدر ثروتمند” به کیوساکی آموخت که برای استقلال اقتصادی خود تلاش کند ، “پدر فقیر” به او آموخت که ازنظر مالی به کارفرمای خود وابسته باشد.

۳.”پدر ثروتمند” به رابرت کیوساکی آموخت  وقتی با فرصتی روبرو می‌شود از خود بپرسد: “چگونه می‌توانم از پس این هزینه برآیم؟” این امر ذهن وی را مجبور به تفکر و ارائه راه‌حل‌های خلاقانه کرد تا بتواند از فرصتی که خود فراهم کرده استفاده کند. در عوض ، هنگامی‌که فرصتی برای او فراهم می‌شود ، “پدر فقیر” آن‌ها را رد می‌کند و می‌گوید: “خیلی بد است که توانایی پرداخت این هزینه را ندارم.”

۴.درحالی‌که “پدر فقیر” بر آموزش مکتبی و دانشگاهی تأکید می‌کرد ، “پدر ثروتمند” همیشه بر آموزش مالی تأکید می‌کرد.

۵.ازنظر “پدر ثروتمند” علت اصلی فقر یا مبارزه مالی ترس و نادانی ناشی از خود بود. “پدر فقیر” اقتصاد و بازار کار را مقصر دانست. یعنی “پدر ثروتمند” همیشه مسئولیت خود را به عهده می‌گرفت و احساس می‌کرد که او شرایط خود را ایجاد کرده است ، درحالی‌که “پدر بیچاره” اغلب احساس می‌کرد  قربانی دنیای خارج از خود  است.

۶.در مورد ریسک‌پذیری ، “پدر ثروتمند” به کیوساکی آموخت که مدیریت ریسک را یاد بگیرد. “پدر فقیر” به او آموخت که وقتی صحبت از پول می‌شود ، خطر چیزی است که باید از آن اجتناب کرد و همیشه با خیال راحت می توان زندگی کرد.

۷.”پدر پولدار” به کیوساکی آموخت که شکست به‌سادگی بخشی از روند کار است و او باید از اشتباهات خود درس بگیرد و ادامه دهد. “پدر فقیر” شکست را ننگ بزرگی می ­دانست و بنابراین از اشتباه کردن می‌ترسید.

باورهای مالی دالایی لاما: پول خوب است

برخی معتقدند که موفقیت اقتصادی به‌نوعی معنوی نیست و اهمیت دادن به پول کار اشتباهی است. دالایی لاما آرامش درونی ، سلامتی و روابط را مقدم بر پول می‌داند. بااین‌حال ، او پول را مهم می‌داند. این باور دارایی لاما در مورد پول است:

“پول خوب است. مهم است. بدون پول ، بقای روزانه و توسعه بیشتر ،غیرممکن است. بنابراین ما حتی اهمیت آن را زیر سؤال نمی‌بریم. درعین‌حال ، اشتباه است که پول را خدا یا ماده‌ای بدانیم که دارای قدرتی از خودش باشد. تصور اینکه پول همه‌چیز است و فقط با داشتن مقدار زیادی از آن‌همه مشکلات ما حل می‌شود یک اشتباه جدی است. ”

باورهای مالی دونالد ترامپ

 پول به سادگی بازی خوب شما در زندگی را نشان می ­دهد.

دونالد ترامپ یک محافظ تجاری و توسعه‌دهنده املاک و مستغلات آمریکایی است. او هم به خاطر ثروتش و هم به خاطر صراحتش معروف است.در اوایل دهه ۱۹۹۰ مشکلات مالی وی را دچار مشکلات شدیدی کرده بود . حکایت جالبی  در مورد  او  وجود دارد.  مشکلات مالی او به حدی شدید بود که حتی از گدایان هم کمتر شده بود. زمانی که با یکی از دوستانش در خیابان قدم می‌زد به گدایی که در پیاده‌رو نشسته بود اشاره کرد. او رو به دوستش کرد و گفت ، “آن مرد ارزش خالص بالاتری از من دارد”.

اواخر دهه ۱۹۹۰ شاهد احیای دوباره وضعیت مالی خود  بود. امروز ،  با دارایی خالص ۳.۲ میلیارد دلار در لیست میلیاردرهای Forbes قرار دارد.

آقای ترامپ می‌گوید ، پول “کارت امتیازی است که به من می‌گوید من چقدر  برنده‌شده‌ام “. “هیجان واقعی بازی  پول است.” پول همان کاری را انجام می‌دهد که دوست دارید با آن انجام دهید و با آن سرگرم ‌شوید. این ذهنیت و باور  همان چیزی است که به او اجازه داد میلیاردها دلار جمع کند و آنچه به او کمک کرده تا خودش را از منجلاب که سه دهه پیش در آن قرار داشت ، بیرون بکشد.

باورهای مالی وارن بافت

وارن بافت یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران در جهان است که اغلب او را  پدر “اوراکل اوکلاهاما” می‌نامند. او یکی از پنج ثروتمند در بین افراد  ثر.تمند جهان است. به گفته  وارن بافت ، اعتمادبه‌نفس در خود یک عنصر اصلی در کسب ثروت است. او ‌در یکی از سخنرانی‌های خود می‌گوید: “من همیشه می‌دانستم که قرار است ثروتمند شوم. فکر نمی‌کنم هرگز یک دقیقه به آن شک داشته باشم. ”

باورهای مالی جک کن فیلد

جک کن فیلد  بیشتر به‌عنوان خالق مجموعه کتاب‌های “سوپ مرغ برای روح” شناخته می‌شود. او  درباره تصمیم به ثروتمند شدن می­ گوید:

برای ثروتمند شدن باید تصمیم بگیرید. اگر آن تصمیم را نگیرید ، ذهن ناخودآگاه شما در تلاش برای تحقق آن کار نمی‌کند. وقتی این تصمیم را گرفتید ، هرروز صبح و هر شب باید سبک زندگی غنی را که می‌خواهید رهبری کنید تجسم کنید. آنچه این کار انجام می‌دهد این است که ذهن ناخودآگاه شمارا برنامه‌ریزی می‌کند تا به راه‌حل‌هایی برسد و فرصت‌ها و منابعی را در محیط خود مشاهده کند که در غیر این صورت آن­ ها را  از دست می‌دهید.

سومین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه با خواندن ، شرکت در سمینارها  و سخنرانی‌ها و غیره ثروتمند شوید.سرانجام ، راهی پیدا کنید تا وارد حوزه نفوذ افراد ثروتمند شوید. شما می‌خواهید در کنار آن افراد باشید تا یاد بگیرید مانند آن‌ها فکر کنید.

باورهای مالی تی هارو واکر

نقل‌قول زیر توسط تی هارو واکر ، نویسنده “اسرار ذهن میلیونر” ، به مفهوم ذهنیت و باورهای مالی  یک فرد ثروتمند اشاره دارد: “افراد ثروتمند روشی متفاوت از افراد طبقه متوسط و فقیر دارند. آن‌ها در مورد پول ، ثروت ، خود ، افراد دیگر و زندگی متفاوت­تر فکر می‌کنند. ”

در ادامه به ۱۷باور مالی  اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد که افراد ثروتمند متفاوت­تر از طبقه فقیر و متوسط فکر می‌کنند:

۱.افراد ثروتمند بر این باورند “من زندگی خود را می‌آفرینم.” افراد فقیر بر این باور هستند که، “زندگی برای من اتفاق می‌افتد.”

۲.افراد ثروتمند برای برنده شدن بازی پول را انجام می‌دهند. افراد بیچاره بازی پول را انجام می‌دهند تا ضرر نکنند.

۳.افراد ثروتمند متعهد و باور به ثروتمند بودن دارند. افراد فقیر می‌خواهند ثروتمند شوند.

۴.افراد ثروتمند بزرگ فکر می‌کنند. افراد فقیر کوچک فکر می‌کنند.

۵.افراد ثروتمند روی فرصت‌ها تمرکز می‌کنند. افراد فقیر روی موانع تمرکز می‌کنند.

۶.افراد ثروتمند، افراد ثروتمند و موفق دیگر را تحسین می‌کنند. افراد فقیر از افراد ثروتمند و موفق کینه‌دارند.

۷.افراد ثروتمند با افراد مثبت و موفق معاشرت می‌کنند. افراد فقیر با افراد منفی یا ناموفق معاشرت می‌کنند.

۸.افراد ثروتمند حاضرند خود و ارزش خود را ارتقا دهند. افراد فقیر درباره فروش و تبلیغات فکر منفی می‌کنند.

۹.افراد ثروتمند بزرگ‌تر از مشکلاتشان هستند. افراد فقیر کوچک‌تر از مشکلات خود هستند.

۱۰.افراد ثروتمند گیرنده‌های بسیار خوبی هستند. افراد فقیر گیرنده ضعیفی هستند.

۱۱.افراد ثروتمند بر اساس نتایج ، دستمزد دریافت می‌کنند. افراد فقیر بر اساس زمان تصمیم می‌گیرند که حقوق ‌بگیرند.

۱۲.افراد ثروتمند فکر می‌کنند “هر دو” چیز را باید داشته باشند. افراد فقیر فکر می‌کنند  فقط می توانند این یا آن را انتخاب کنند.

۱۳.ثروتمندان بر  افزایش ارزش خالص خود تمرکز می‌کنند. افراد فقیر روی درآمد کاری خود تمرکز می‌کنند.

۱۴.افراد ثروتمند پول خود را به‌خوبی مدیریت می‌کنند. افراد فقیر به‌خوبی سوءاستفاده از پول خود را انجام می‌دهند.

۱۵.افراد ثروتمند پولشان برای آن‌ها سخت کار می‌کند. افراد فقیر برای پول خود سخت کار می‌کنند.

۱۶.افراد ثروتمند علی‌رغم ترس عمل می‌کنند. افراد فقیر اجازه می‌دهند ترس آن‌ها را متوقف کند.

۱۷.افراد ثروتمند به‌طور مداوم یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند. افراد فقیر فکر می‌کنند از قبل می‌دانند.

باورهای مالی استیو پاولینا

استیو پاولینا صاحب وبلاگ محبوب “توسعه شخصی برای افراد باهوش” است. وی چهار فیلم برای یوتیوب ضبط کرد که در آن‌ها در مورد چگونگی ایجاد باورهای مالی فراوانی بحث می‌کند. در اینجا برخی از مواردی که وی در فیلم‌های خود بیان می­ کند می ­پردازیم:

اگر می‌خواهید احساس  و باورهای مالی فراوانی ایجاد کنید ، مهم نیست که در حال حاضر ازنظر مالی در کجا هستید. استیو می‌گوید  که ۲۰سال پیش ۱۵۰،۰۰۰ دلار بدهکار بوده است. او جریان نقدی منفی داشت ، در آستانه اعلام ورشکستگی بود و صاحب‌خانه او قصد داشت او را از آپارتمانش بیرون کند، زیرا قادر به پرداخت اجاره خانه نبود. بااین‌وجود ، او حتی از همان نقطه آغازین نیز توانست فراوانی ایجاد کند.

وی اضافه می‌کند به‌جای داشتن یک ذهنیت و باورهای مالی فراوانی ، آنچه شما باید داشته باشید یک قلب پر از  فراوانی است. این بیشتر یک احساس به‌جای یک فکر است. از خود بپرسید: “اگر قبلاً هر آنچه می‌خواستم داشتم ، احساس واقعی من در این مورد چگونه بود؟” احتمالاً احساس خوشبختی ، قدرشناسی و خوش‌شانسی خواهید کرد. این همان احساساتی است که باید روی آن تمرکز کنید.

احساس اینکه می‌توانید آنچه را می‌خواهید ایجاد کنید فراوانی است. احساس اینکه نمی‌توانید آنچه را می‌خواهید ایجاد کنید ، کمبود است.

قطع ارتباط از چیزهای موجود در واقعیت قدیمی و ارتباط با چیزهای موجود در واقعیت جدید خود ،مانند استفاده از فرصت‌های جدید تجاری، نیاز به شجاعت دارد. شما باید از منطقه راحتی فعلی خود خارج‌شده و برای پذیرفتن فرصت‌های جدید اقدام کنید.

پس:

کنترل پول

تنها راه برای گذراندن زندگی بهتر ، کنترل کردن پول شماست.

او می‌گوید اگرچه من کسی هستم که به ارواح و قدرت طالع بینی اعتقاددارم ، اما همچنین می‌توانم باور داشته باشم که (خواه یا ناخواه) پول دنیا را اداره می‌کند. من بی‌عاطفه و زیرک نیستم ، این واقعیت است: همه ما باید از پول استفاده کنیم و بدون آن نمی‌توانیم به‌جایی برسیم. پول وجود دارد پس بهتر است  با آن کنار بیایید.

بنابراین ، همه مجبورند از پول برای زندگی در جامعه استفاده کنند ، اما همه نیز آرزوهایی دارند. چیزهایی که آن‌ها می‌خواهند به سرانجام برسانند یا به دست آورند یا تصاحب کنند یا احساس کنند با باورهای مالی و باور  پویل به دست می‌آید.

و بااین‌حال به دلایلی خاص ، این تفاوت بزرگ بین درک این واقعیت است که پول راهی برای رسیدن به این رؤیاها است. حتی اگر رؤیا به‌طور خاص به پول مربوط نباشد ، پول می‌تواند به شما کمک کند تا به آنچه می­ خواهید برسید.

فقط باید ذهن شما با باورهای مالی درست روشن شود . این مربوط به وقوع یک زندگی نیست که شما در امور مالی خود بسیار عالی باشید یا “بهترین کار  خود را با پول خود انجام دهید. بهترین بودن در زندگی و امور مالی نسبی است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. هیچ‌کس واقعاً اهمیتی نمی‌دهد که شما “بهترین کار ” خود را با پول خود انجام می‌دهید یا نه!

پس مهم است که بتوانید با باورهای مالی درست خوشحال باشید. واقعاً ، برای ما مهم است که شما در حال حرکت هستید و راه خود را برای گذراندن بهترین زندگی خود آغاز کرده‌اید. توصیه‌ای که ما می‌توانیم در این زمینه ارائه دهیم (به همین دلیل همه ما اینجا هستیم) این است که چگونه پس‌ازاینکه دچار آشفتگی مالی شدید هستید، به دنبال آرزوهای خود بروید .

برای مدیریت خوب پول خود لازم نیست “متخصص” باشید

ما احتمالاً قصد داریم خشم دوستان برنامه‌ریز مالی و مشاور را برانگیزیم ، اما حرف ما را بشنوید. ما فکر نمی‌کنیم شما برای شروع باید “یک متخصص” در امور مالی باشید ، و ما برعکس فکر می‌کنیم اگر یک مبتدی هستید ، قبل از هرگونه کمک اضافی باید بدانید که اصول اولیه چگونه کار می‌کند. به همین دلیل است که می گوییم:

ازآنجاکه پول چیزی است که همه باید از آن استفاده کنند ، منطقی نیست که اخبار مالی فعلی چه چیزی را نشان می‌دهد، پس شروع کنید و روی باورهای مالی خود کار کنید.

اشتباه نگیرید!

اما زمانی  که این باورهای مالی در ذهن شما بنشیند  و به پول خود توجه کنید و آن را به‌خوبی مدیریت کنید ، به یک متخصص یا کسی نیاز دارید که به شما بگوید چه‌کاری انجام دهید کمی اغراق  است. خبر خوب این است که شما می‌توانید خودتان را آموزش دهید و آنچه را که باید بدانید بیاموزید و سرنوشت خود را کنترل کنید ، هرچقدر هم درآمد کسب کنید.

هنگام تصمیم‌گیری در مورد پول با خودتان مهربان باشید

به یاد می‌آورید که چگونه گفتیم برای شروع کار شما نیازی به متخصص  یا مشاور پول‌ندارید؟  این کار مشکلی پیش نمی آورد اما این عدم تخصص همچنین به این معنی است که شما دائماً باورهای مالی خود را درست نخواهید کرد. ما می‌دانیم وقتی پول اولویت قرار می گیرد به دست آوردنش ممکن است سخت باشد زیرا پول احساس است و ازنظر کمّی کاملاً محدود است. بااین‌حال ، اگر به خاطر اشتباهات پول خود را مورد سرزنش قرار دهید  ، فقط اوضاع را بدتر خواهید کرد.

کلام آخر

باورهای مالی افراد را به چهار دسته تقسیم می ­کند.پول پرستان، اجتناب کنندگان،احتکار کنندگان و هوشمندان پولی که هر کدام نگاه خاصی به پول دارند که باورهای مالی آن­ ها را شکل می ­دهد و باعث می­ شود آن ­ها در به دست آوردن پول موفق بشوند یا شکست بخورند.

بزرگترین ثروتمندان دنیا نظرات و باورهای جالبی نسبت به امور مالی و ثروت دارند.رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار پدر فقیر به زیبایی تفاوت باورهای مالی ثروتمندان و افراد فقیر را به تصویر می­ کشد که شما با آگاهی از آن می ­توانید باورهای جدیدی را در خود شکل دهید.

به نظر شما چه باورهای مالی دیگری وجود دارد؟آیا دوست دارید باورهای مالی درستی داشته باشید؟

دیدگاهتان را بنویسید